Erasmus+ w Kolonii, Niemcy

Kilka słów o mnie

Hej! Nazywam się Emilka i studiuję Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Moją pierwszą wymianę spędziłam w Niemczech, w miejscowości Kolonia. Dzisiaj będziesz miał okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat tego urokliwego miasta. Do teraz przywołuje  ono mnóstwo wspomnień i uśmiech na mojej twarzy! No to zaczynajmy!

Rhine Garden 
Źródło: zbiór własny autora

Erasmus+ W Kolonii – czy warto wybrać akurat Niemcy?

Semestr letni 2019/2020 miałam okazję spędzić w Niemczech, a dokładnie w Kolonii – niesamowicie urokliwym mieście, pełnym lokalnych oraz zagranicznych studentów i tętniącym życiem na każdym kroku. Kolonia jest czwartym co do wielkości miastem w Niemczech. Znajduje się w kraju związkowym NRW, w obrębie którego znajdują się również takie miasta jak Aachen, Bonn, Düsseldorf, Dortmund czy Münster. Niemcy to zupełnie niedoceniany kraj i mnóstwo osób patrzy na niego wyłącznie z perspektywy języka. Śmiało mogę jednak powiedzieć, że szczególnie zachodnia część gwarantuje cotygodniowe podróże, bardzo przyjazne nastawienie lokalnych ludzi, mnóstwo wrażeń i kuchnię z całego świata. Język angielski jest tam w zupełności wystarczający.

Karnawał i inne przygody

Kolonia znana jest z największego karnawału w Niemczech. Rozpoczyna się on od listopada i choć widok poprzebieranych ludzi nie robi na lokalsach większego wrażenia, to na osobach przyjeżdżających jak najbardziej :D. Natomiast dopiero w lutym odbywają się największe parady i wydarzenia, które trwają cały tydzień, przyciągając miliony ludzi. Bywa nawet tak, że aż ciężko jest się przedostać na drugą stronę ulicy. Osoby tworzące pochód parady, która idzie ulicami przez 7.5 km, rzucają w kierunku widzów niezmierzone ilości kwiatów i słodyczy. Zabranie ze sobą małej torebki nie jest najlepszym pomysłem. Śmiało mogę powiedzieć, że Kolonia to miejsce, w którym spędziłam magiczne chwile. Poznałam tam setki wspaniałych ludzi, usłyszałam niezliczoną ilość inspirujących historii. Przeżyłam mnóstwo przygód i na pewno będę jeszcze wiele razy wracać do tego miejsca <3

Źródło: zbiór własny autora

CBS International Business School – jako jedna z najlepszych uczelni nauk stosowanych w Niemczech

Uczelnia CBS International Business School to szkoła prywatna, na której studiuje około 2 tys. studentów, którzy zjeżdżają się z ponad 75 krajów. CBS uważana jest za jedną z najlepszych uczelni nauk stosowanych w Niemczech. Studenci zagraniczni uczęszczają na zajęcia razem z resztą studentów tej uczelni. Na każdy semestr przyjeżdża około 120-150 studentów zagranicznych. Na co dzień odczuwalna jest więc atmosfera międzynarodowości i wielokulturowości. Profesorzy prowadzący zajęcia pochodzą również z różnych zakątków świata. Miałam okazję uczestniczyć w zajęciach profesorów ze Stanów Zjednoczonych, Białorusi i Kazachstanu. Zajęcia prowadzone są od bardzo praktycznej strony, co było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Pojawia się także mnóstwo case studies do przeanalizowania i prac grupowych, dzięki którym zajęcia nie ograniczają się tylko do wysłuchania wykładów. Uniwersytet znajduje się 10 min S-bahnem od ścisłego centrum miasta i dworca głównego. Lokalizacja uczelni  znajduje się również w centralnej części miasta, na ulicy Hardefuststrasse 1.

CBS International Business School
Źródło: zbiór własny autora

Uczelnia umożliwia zapisanie się do programu Buddy. Przed przyjazdem powinniśmy otrzymać kontakt do osoby, która będzie wsparciem przez cały semestr i pomoże nam zaaklimatyzować się na miejscu już od samego początku. Ja osobiście skorzystałam z tego programu i dzięki temu poznałam historię niesamowitej dziewczyny z Indii, która studiując początkowo w Dubaju (Emiraty Arabskie) i Birmingham (UK), postanowiła zaaplikować na studia magisterskie na niemieckiej uczelni i zostać tam na trochę dłużej.

Kursy i zapisy

Wszystkie kursy odbywają się w języku angielskim. Na I stopniu (licencjacie) można dowolnie wybierać kursy. Można je zmieniać do miesiąca po rozpoczęciu semestru, gdyby nam coś nie odpowiadało. Na magisterce zapisujemy się na konkretny kierunek bez możliwości dobrania sobie odpowiednich przedmiotów.

Źródło: zbiór własny autora

Uczelnia goszcząca nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów, czy też certyfikatów językowych. Natomiast przed przyjazdem na uczelnię należy wpłacić opłatę 270 Euro za legitymację studencką oraz bilet semestralny, który umożliwia podróżowanie po całym landzie. Jest to bardzo opłacalne ze względu na wysokie koszty biletów komunikacyjnych. Posiadając wydrukowany bilet możemy podróżować w każdy zakątek NRW. Dodatkowo w każdy weekend możemy zabrać ze sobą jedną osobę, która może z nami podróżować w ramach tego samego biletu (ta opcja działa już nawet od piątkowego wieczoru).

Kolonia: Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Kolonii to bardzo skomplikowana sprawa, ze względu na tysiące studentów zjeżdżających się z różnych zakątków świata. Jeżeli jednak wie się, gdzie szukać mieszkań to wcale nie jest to rzecz nie do przeskoczenia. Każdy z moich znajomych koniec końców znalazł swoje lokum. Im wcześniej zacznie się szukać mieszkania, tym lepiej, chociaż są też wyjątki od tej reguły :D. Moja znajoma z Polski znalazła pokój w ciągu dwóch dni. Mi zajęło to 3 miesiące, ze względu na to, że za szukanie mieszkania zabrałam się 5 miesięcy wcześniej, a moja znajoma kilka tygodni przed przyjazdem.

Gdzie szukać mieszkania?

Kolonia to jedno z bardziej zaludnionych miast. Istnieje natomiast  agencja zajmująca się wynajmem pokoi, mieszkań dla studentów, nie w ścisłym centrum Kolonii, ale ok. 20 min tramwajem od centrum, 10 min od przystanku najbliższego uczelni CBS. Ta agencja nazywa się Kölner Studierendenwerk (wohnen@kstw.de), kontakt do poszczególnych osób można znaleźć na ich stronie głównej. Należy się z nią skontaktować, aby otrzymać dalsze wskazówki odnośnie aplikacji o miejsca dla studentów. Jeżeli nie będą odpisywać przez kilka/kilkanaście dni, śmiało podeślij im dwa kolejne maile. Koniec końców otrzymasz od nich odpowiedź, ale uzbrój się w cierpliwość :D.

Miejsce, o którym wspomniałam, to Efferen. Przebywa tam tysiące studentów z całego świata. Koszt wynajmu to 230-300 Euro za pokój miesięcznie, z uwzględnieniem mediów. Jest to niesamowicie klimatyczna studencka wioska z kolorowymi domkami i blokami wokół oraz zającami, które biegają po całym terenie. Kilka minut pieszo od wioski znajduje się jezioro. Są tam również takie sklepy jak Lidl, Rewe, apteka oraz kilka lokalnych sklepików. Mieszkań i pokoi można również szukać na stronach takich jak: https://www.wg-gesucht.de/, grupach na FB: Studenten Köln, Erasmus Cologne (Kolonia) czy Polonia w Kolonii.

Warto przejrzeć poradnik dotyczący szukania mieszkań przygotowany przez ESN Köln https://koeln.esn-germany.de/accomodation-info.

Źródło: zbiór własny autora

Jeśli chodzi o kwestię akademików, CBS oferuje prywatne akademiki, w których nie ma zbyt wielu miejsc. Ich czynsz jest też znacznie wyższy (400-600 Euro), ze względu na lokalizację w centrum miasta. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni. Pozostałe akademiki współpracują z agencją Kölner Studierendenwerk i to ona dysponuje ich miejscami.

Koszty życia – czy grant jest wystarczający?

Najważniejsza kwestia dla studentów wyjeżdżających to zazwyczaj koszty utrzymania – tak jak wspominałam, jeżeli szukamy pokoi poza centrum miasta to czynsz waha się 230-300 Euro.  Natomiast w samym centrum Kolonii za czynsz i media zapłacimy 500-600 Euro. Koszty miesięczne pobytu w Kolonii zależą od trybu, który sobie narzucimy i ilości podróży, które sobie zaplanujemy. Te koszty mogą się wahać od 500 do 750 Euro miesięcznie oczywiście z uwzględnieniem tańszego wariantu zakwaterowania.

Czas wolny i Kolonia – co ja mam ze sobą zrobić?

Czas wolny w Kolonii można spędzać na milion różnych sposobów w zależności od indywidualnych preferencji. Zaczynając od podróży po zakątkach tego magicznego miasta, po kina, kręgle, aktywności sportowe, spacery po parkach, próbowanie kuchni z całego świata, imprezy czy spotkania ze znajomymi.

W Kolonii funkcjonuje sekcja ESN, która organizuje wydarzenia otwarte dla studentów zagranicznych. Wszystkie informacje umieszcza na swojej stronie na Fb oraz grupie zamkniętej, którą należy wyszukać pod nazwą ESN Köln.

Miejsca warte zobaczenia to przede wszystkim: Katedra w Kolonii, Rheinboulevard, Köln Triangle, Ehrenfeld, a także Zülpicher Platz, na którym znajdują się puby i kluby, okolice Hohenzollern Bridge, Flora und Botanischer Garten Köln i Muzeum Czekolady i Heumarkt.

Katedra w Kolonii
Źródło: zbiór własny autora

 

Muzeum Czekolady
Źródło: zbiór własny autora

Warto pobrać aplikację myHSP, która umożliwia uczęszczanie na zajęcia jogi, pilatesu, siatkówki, tańca, koszykówki i przeróżnych innych sportów całkowicie za darmo.

Podróżowanie – czyli nie tylko Kolonia

Na obszarze Landu NRW (Nadrenia Północna-Westfalia) znajduje się wiele miast: Aachen, Bonn, Düsseldorf, Dortmund czy Münster. Dojedziemy do nich całkowicie za darmo, posiadając bilet semestralny. Każde z tych miejsc to zupełnie inna historia, inne klimaty, różnorodna architektura. Dlatego też tym bardziej każde z nich powinno się znaleźć na ‘bucket list’, będąc w NRW. Natomiast jeśli chodzi o niemieckie miasta poza obszarem landu NRW, do których warto się wybrać będąc na miejscu, to jest przede wszystkim: Hamburg, Frankfurt nad Menem, Stuttgart, Monachium i Drezno.

Kolonia to także baza wypadowa do krajów takich jak Holandia, Belgia czy Luksemburg. Wybiera się tam mnóstwo studentów w czasie wolnym ze względu na krótki dystans i przystępne ceny busów oraz pociągów. Loty z lotniska Köln/Bonn można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach i popodróżować także po miejscach bardziej odległych od Kolonii. Najczęściej wybierane formy transportu to FlixBus, FlixTrain oraz ICC (intercity).

Źródło: zbiór własny autora

Czy da się funkcjonować w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa okazała się zupełnie nowym zjawiskiem dla całego świata. Wymiana studentów zagranicznych pozostała pod znakiem zapytania, mnóstwo uczelni postanowiło przerzucić się na nauczanie zdalne. Czy zmienił się tryb prowadzenia zajęć? Czy uczelnia zapewniła studentom takie same możliwości kształcenia?

Uczelnia CBS bardzo szybko wprowadziła zdalne nauczanie i forma zajęć pozostała taka sama, nadal praktykowano prace grupowe oraz grupowe dyskusje. Ze względu na odpowiednią liczbę osób na każdych zajęciach, nie było problemu z włączeniem się i aktywnego  udziału. Uczelnia zapewniła takie same warunki studiowania, dlatego nie było mowy o odejściu od pewnych form zajęć. Wszystko pozostało na równie wysokim poziomie i prowadzący okazywali mnóstwo wsparcia swoim studentom, licząc się z konsekwencjami zaistniałej sytuacji. Jak wygląda sytuacja w semestrze zimowym 2020/2021? Zajęcia prowadzone są w trybie hybrydowym, jeden tydzień studenci uczestniczą w zajęciach na uczelni, a kolejny mają już zdalnie.

Czy było warto?

Program Erasmus+ to przygoda, której nie da się opisać nawet w kilku zdaniach. Do tej pory wracam do wspomnień, od których minęło już dobre kilka miesięcy. Utrzymuję też kontakt z osobami, które porozrzucane są po całym świecie i dystans nie jest dla nas żadnym problemem. Jestem bogatsza o doświadczenie, które zdobyłam tam na miejscu. Pewnie nie będę oryginalna mówiąc, że była to najlepsza decyzja mojego życia. Ten wyjazd na pewno nauczył mnie pokory, cierpliwości i otwartości, kontrolowania swoich wydatków, spontaniczności i cieszenia się nawet z tych najmniejszych rzeczy. Był to mój nowy dom, w którym poznałam moją nową rodzinkę, jak widać na zdjęciu poniżej <3. Dla zobaczenia tych uśmiechów z 9 różnych krajów było ZDECYDOWANIE WARTO! Mam nadzieję, że to nie ostatnia taka przygoda, bo “once Erasmus, always Erasmus!”

Źródło: zbiór własny autora

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Erasmusie w Niemczech, przeczytaj inne nasze artykuły  na Blogu Erasmus!

Frankfurt nad Menem:

Erasmus+ we Frankfurcie nad Menem

Frankfurt nad Menem, Erasmus+

Erasmus, Frankfurt, Niemcy

Kolonia:

Erasmus w Kolonii, Niemcy

Erasmus+ w Kolonii

Norymberga:

Erasmus w Norymberdze, Niemcy

Erasmus+ w Norymberdze

Chemitz:

Erasmus+ w Chemnitz, Niemcy

Bremen:

Erasmus+ w Bremen, Niemcy

Bielefeld:

Erasmus+ w Bielefeld, Niemcy

Pforzheim:

Erasmus+ w Pforzheim, Niemcy

 

 

Sneakers Nike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.