Erasmus+ w Kolonii, Niemcy

Źródło: zbiór własny autora

Od zawsze wiedziałam, że nie wyjadę na wymianę zagraniczną. Nie chciałam, uważałam, że to nie dla mnie. Nie ma co się męczyć.

Nadal nie wiem jak to się stało, że pewna osóbka namówiła mnie na wspólny wyjazd do Hiszpanii, a tym bardziej nie rozumiem jak ostatecznie znalazłam się w Kolonii i spędziłam tak kilka wspaniałych miesięcy (styczeń – czerwiec 2019, Cologne Business School).

Jeśli karnawał, to tylko w Kolonii!
Źródło: zbiór własny autora

MIASTO

Kolonia jest czwartym największym miastem Niemiec, jednak nie jest to odczuwalne, wydaje się bardzo kameralna. Jest świetną bazą wypadową, ze względu na bliskość Holandii, Belgii, Luxemburga, Francji, a nawet Danii. Każdy student CBS w ramach legitymacji studenckiej otrzymuje bilet semestralny na komunikację miejską, w tym na pociągi regionalne w obrębie całego landu (Nadrenia – Północna Westfalia), co pozwala na odwiedzenie wielu okolicznych miast za darmo.

SZKOŁA

Szkoła znajduje się w południowej części samego centrum, dojazd jest bardzo łatwy – z akademika, w którym mieszkałam zajmował on dwadzieścia minut autobusem albo trzydzieści minut pieszo. Szkoła jest dość mała, prywatna i międzynarodowa. Wiele kursów prowadzonych jest po angielsku, przede wszystkim te dla studentów zagranicznych – one właśnie są podzielone na te, w których grupy składają się tylko ze studentów z wymiany i te, które łączą studentów z wymiany z regularnymi studentami. Grupa studentów z wymiany, czyli International Students, wynosiła około 100 osób, przede wszystkim przyjechali oni z Tajwanu, Korei, Francji, Hiszpanii. Przyjęcie w szkole było niezwykle ciepłe, a kontakty z pracownikami bliskie i niemal poufałe, wszyscy odnosili się do siebie na ‘ty’ i nie trzeba się było martwić zasadami. Wszyscy pracownicy International Office w CBS to młodzi ludzie, a nawet studenci, który spędzali z nami dużo czasu i organizowali dla nas sporo eventów, takich jak Asian/European/Latin Night w szkolnej stołówce. Żadne pytanie nie pozostawało bez odpowiedzi, a pomoc była dostępna tak w oficjalnych sprawach jak i tych osobistych.

Obecność na zajęciach nie jest obowiązkowa, co pozwala na częste podróże, jednak nauczyciele zawsze proszą o przychodzenie na zajęcia. Konieczna jest opłata za legitymację studencką 270 euro, ale w tym zawierają się zajęcia sportowe, 30 euro na ksero oraz semestralny bilet komunikacyjny – ostatecznie bardzo się to opłaca.

Przyjęcie powitalne w szkolnej stołówce
Źródło: zbiór własny autora

ZAKWATEROWANIE

CBS oferuje akademik, a także bardziej ‘luksusowe’ apartamenty (iLive) w niewielkiej odległości, jednak należy się przygotować na wysokie ceny. Znalezienie mieszkania w Kolonii jest rzeczą niezwykle trudną i skomplikowaną, zwłaszcza dla osoby, która nie zna niemieckiego, dlatego najlepiej jak najszybciej zarezerwować pokój w akademiku. Do tego akademika nie trzeba przywozić prawie nic z Polski, jest w pełni wyposażony, trzeba tylko mieć swój własny ręcznik. Dzięki mieszkaniu tam bardzo zintegrowałam się z grupą (~30 osób) studentów międzynarodowych, przebywaliśmy ze sobą niemal bez przerwy i, mimo że cenię samotność i prywatność, nie zamieniłabym tego akademika na żadne inne mieszkanie. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat najlepszych dzielnic do szukania mieszkania, ponieważ moje paromiesięczne poszukiwania nie odniosły sukcesu. Przede wszystkim, należy uważać na oszustów i nie wpłacać kaucji przed zobaczeniem mieszkania.

PODSUMOWANIE

Z czystym sumieniem mogę powtórzyć to, co mówi każdy, kto choć raz wyjechał, czyli że wymiana zagraniczna jest niepowtarzalną możliwością zdobycia nowych umiejętności, doświadczeń i znajomości. Dla mnie Kolonia była idealnym miejscem i spełniła wszystkie moje oczekiwania, dała możliwości, o których nawet wcześniej nie myślałam (liczne podróże). Ten wyjazd pozwolił mi przełamać wiele barier (przede wszystkim językową) i pokazał, że umiem się szybko dostosować do nowych warunków. Bardzo bardzo bardzo polecam wszystkim, zwłaszcza tym niezdecydowanym i wahającym się, wyjazd na wymianę, a szczególności Cologne Business School.

Niemcy wydają się dużo mniej atrakcyjne niż Hiszpania i Portugalia, jednak potrafią bardzo miło zaskoczyć.

Bardzo chętnie opowiem więcej, a także wyślę obszerniejsze sprawozdanie z wymiany.
Mail: 1nataliaboron@gmail.com

Natalia Boroń

Czas na zdjęcia!

To nie Japonia, to aleja kwitnących wiśni w Bonn – mieście narodzin żelek Haribo!
Rzut beretem z Kolonii
Źródło: zbiór własny autora

Piękna, ogromna, majestatyczna – Katedra w Kolonii
Źródło: zbiór własny autora

Nigdzie na świecie piwo nie smakuje lepiej niż w tym miejscu
Źródło: zbiór własny autora

Aachen – miasto na granicy Niemiec, Belgii i Holandii
Źródło: zbiór własny autora

Magiczny Drachenburg – jedno z moich ulubionych miejsc w Niemczech
Źródło: zbiór własny autora

Nic dodać nic ująć
Źródło: zbiór własny autora

Women Jordan ShoesNike Air Force 1 React White/Black-Astronomy Blue-Laser Crimson For Sale

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.