Erasmus+ we Frankfurcie nad Menem, Niemcy

Cześć! Nazywam się Joanna Ładyga i z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem z wyjazdu na Program Erasmus+. Wybór padł na Frankfurt nad Menem, miasto położone w Niemczech. Wyjechałam będąc na trzecim semestrze Ekonomii. We Frankfurcie do wyboru są dwie uczelnie: Frankfurt University of Applied Science i Goethe University. Z racji tego, że brałam udział w rekrutacji dodatkowej, mogłam wybrać jedynie Goethe University.

Frankfurt nad Menem
Źródło: ESN Frankfurt Facebook Group

Dlaczego Frankfurt? Studiuję Ekonomię, a Frankfurt jest stolica finansową Europy. Swoją siedzibę ma tam ponad 350 banków, w tym Europejski Bank Centralny, Europejski Urząd Nadzoru Bezpieczeństwa i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Frankfurt zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem wielkości giełdy papierów wartościowych.

Miasto

Frankfurt został zniszczony w 70% w czasie II wojny światowej. Jest on bardzo nowoczesnym miastem ale nie brakuje tutaj również historycznych miejsc. Jednym z nich jest Alte Oper czyli Stara Opera. Nie można tutaj zapominać o starówce, czyli Römer. Obowiązkowym miejscem, które trzeba odwiedzić jest Main Tower, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta. Palmen Garten to następny obowiązkowy punkt każdego turysty, ale nie tylko. W pogodne dni spotkamy tutaj wiele ludzi wygrzewających się na słońcu. Można tutaj pomedytować nad stawem, czy też przenieść się do lasu tropikalnego pełnego przeróżnych palm. Jest to przepiękne miejsce, oddalone 7 minut na nogach od kampusu Westend.

Komunikacja miejska we Frankfurcie jest bardzo dobrze rozwinięta. Po mieście można bardzo łatwo przemieszczać się metrem, autobusem, czy tramwajem. Jeżeli chcemy wyjechać gdzieś dalej, to wystarczy wsiąść w S-Bahn.

Palmen Garten
Źródło: zbiór własny autora

Uczelnia

Goethe University oferuje dużo zajęć w języku angielskim, do tego można wybierać kursy z różnych lat studiów ( za zgodą osoby prowadzącej). Dodatkowo oferowane są kursy językowe, które również wliczają się do łącznej sumy punktów ECTS. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć jak zajęcia obywają się w języku niemieckim.

Miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego, uczelnia organizuje specjalny trzytygodniowy kurs języka niemieckiego. Zajęcia odbywają się codziennie, a po ich zakończeniu dostaje się certyfikat uczestnictwa, dzięki czemu w trakcie semestru nie musimy już uczestniczyć w kursie językowym.

Jeżeli chodzi o formę zajęć, to są one nieobowiązkowe z wyjątkiem zajęć językowych. Możemy chodzić na każde wykłady, jeżeli tylko podoba nam się tematyka. Na egzamin trzeba się zapisać i tu trzeba bardzo pilnować terminów, ponieważ terminy zapisu na egzaminy z poszczególnych przedmiotów są różne. Może to być początek listopada, jak również koniec grudnia. Zajęcia kończą się tydzień przed sesją egzaminacyjną. Jest to tydzień, który ma na celu solidne przygotowanie się studenta do testów. Biblioteka w tym czasie jest otwarta codziennie od 8 rano do północy. Uczelnia korzysta z platformy OLAT i czasami Moodle. Wszystkie materiały, prezentacje i zadania są wrzucane najczęściej w dzień poprzedzający dane zajęcia.

Uczelnia składa się z pięciu kampusów: Westend, Niederrad, Riedberg, Bockenheim i Ginnheim. Dojazd na każdy z nich jest bardzo prosty. Osobiście najwięcej mogę powiedzieć o Campusie Westend, ponieważ to właśnie tam miałam większość swoich zajęć. Ta część uczelni położona jest w wielkim parku. Niedaleko znajduje się Palmen Garten do którego z legitymacją Goethe University mamy darmowe wejście. W każdej kawiarni można spożywać własny prowiant, nie ważne czy w środku, czy na zewnątrz. Wszystkie wykłady odbywają się w jednym budynku, a zajęcia rozpoczynają się o 8, a kończą najpóźniej o 20. Powinniśmy wziąć pod uwagę również to, że jeżeli planowo wykład ma się zacząć np. o 10:00 to profesor, jak i inni studenci przyjdą na 10:15 i tyczy się to wszystkich zajęć.

Uczelnia oferuje również wiele różnorodnych zajęć sportowych. Są one płatne, ale ceny nie są wysokie. Można chodzić na takie zajęcia jak: basen, siatkówka, koszykówka, piłka nożna, zumba, pilates, fitness, crossfit i wiele, wiele innych.

ESN Frankfurt, który jednoczy wszystkie uczelnie we Frankurcie bardzo pomaga w aklimatyzacji. Tydzień przed rozpoczęciem zajęć organizuje Orientation Week, kiedy to oprócz zabaw integracyjnych, gry miejskiej, zwiedzania Frankfurtu, wyjść na miasto, do klubów, czy restauracji, organizuje np. wyjazd do Ikei. W ciągu semestru odbywają się wycieczki do innych miast nie tylko położonych w Hesji. Każdy Erasmus ma też przypisanego „Buddy’ego”, czyli osobę z Niemiec, do której bezpośrednio może się zwracać o pomoc. Zaczynając od odbioru z lotniska, pytaniach dotyczących studiów, profesorów, kończąc na imprezach.

Alte Oper Frankfurt
Źródło: zbiór własny autora

Koszty

Frankfurt nie jest tanim miastem. Bardzo dużym plusem jest posiadanie Karty Miejskiej, którą otrzymujemy wraz z legitymacją studencką, po uiszczeniu opłaty (ok. 350 euro/ semestr). Dzięki niej możemy podróżować po całym landzie(województwie). Jeżeli chodzi o wycieczki do innych landów, to najbardziej opłaca się to robić w grupie pięcioosobowej. Wtedy kupujemy bilet na dany land za jedyne 50euro na cały dzień (10 euro/ osobę).

Akademik to najtańsza opcja pod względem mieszkania. Cena waha się w granicach 250-330 euro, natomiast koszt wynajęcia pokoju to koszt 600 euro, a nawet więcej. Często oferowane są też oferty zakwaterowania w „Bad Vilbel”, czyli miejscowości obok Frankfurtu – dojazd do centrum zajmuje około 30 minut, jednak w godzinach nocnych może być problem z powrotem. Do innych miejsc dojazd w nocy jest łatwy i autobusy kursują mniej więcej co 30 minut (maksymalnie co godzinę). W ciągu dnia po mieście najlepiej korzystać z metra.

Ceny jedzenia w Niemczech są bardzo przybliżone do Polskich cen. Jedynie warzywa i owoce mogą być nieco droższe. Najlepsze i najtańsze sklepy to Aldi i Lidl. Na uczelni oprócz przeróżnych kafejek znajduje się również ogromna stołówka, gdzie najtańsza potrawa, tzn. zupa z wkładką kosztuje 80 centów. Drugie danie to koszt ok. 2 euro. Jedzenie na mieście to wydatek od 10 do 25 euro.

Panorama Würzburga
Źródło: zbiór własny autora

Ciekawostki i ważne informacje

W 2018 roku liczba studentów wyniosła 45,5 tys., w tym prawie 7 tys. Studentów zagranicznych. Na zajęciach można pić i jeść, co bardzo mnie zaskoczyło. Oczywiście musimy to robić tak aby nie przeszkadzać prowadzącemu, ale jest to normalne wśród studentów. Zdziwiło mnie również, że na egzamin studenci przyszli w normalnych ubraniach. Nikt nie przejmował się, że jest to egzamin, większość przyszła w dresach.

Należy pamiętać, że w Niemczech sklepy we wszystkie niedziele i święta są zamknięte. We Frankfurcie w tych dniach można zrobić zakupy tylko na dworcu głównym, lotnisku i niektórych stacjach benzynowych.

Goethe University współpracuje również z organizacją, która organizuje bardzo dużo jednodniowych wycieczek do różnych miejsc. Między innymi do Amsterdamu, Wiednia, Brukseli, Szwajcarii, czy Francji. Wyjazdy kosztują w okolicach 50 euro.

Biblioteka jest dwupoziomowa. Znajduje się w niej mnóstwo stanowisk do samodzielnej nauki, jak również pokoje do prac grupowych. Jest tam również wiele komputerów i drukarek oddanych do dyspozycji studentów. Przed wejściem do biblioteki kurtki, plecaki, torby należy zostawić w szatni, gdzie szafki zamyka się legitymacją. Nie można wchodzić z jedzeniem ani piciem. Książki które chcemy wnieść musimy trzymać w rękach albo mieć w przeźroczystej torbie. Na uczelni wszędzie widać osoby z przeźroczystymi torbami, nie zdziwcie się.

Źródło: zbiór własny autora

Podsumowanie

Szczerze powiedziawszy nie jestem śmiałą osobą. Nigdy nie podejrzewałam, że spędzę pół roku za granicą, do tego studiując w zupełnie obcym mi państwie i mieście. Ale dałam radę i uważam, że była to najlepsza decyzja w moim życiu. Mimo, że grant nie wystarczał mi na pokrycie kosztów życia, to i tak uważam, że powinniśmy inwestować w naszą przyszłość. Zobaczysz, że już niedługo wszystko Ci się zwróci. Stres, nerwy, wylane łzy – wszystko jest warte wyjazdu na Erasmusa. Przygody jakie przeżyjesz, ludzi jakich poznasz, nikt i nic nie będzie w stanie Ci tego odebrać. Dzięki Erasmusowi poznasz inna kulturę, spróbujesz innego życia, nauczysz się tego prawdziwego, życiowego, a nie szkolnego języka. Nie zastanawiaj się więcej tylko pakuj walizki i jedź. Rozpocznij już teraz przygodę swojego życia.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości pisz śmiało: asia.ladyga@gmail.com

Joanna Ładyga

Air Foamposite OneAir Jordan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.