Erasmus+ w Viana do Castelo, Portugalia

Cześć! Jestem Aga i moja pierwsza wymiana w ramach programu Erasmus+ rozpoczęła się w lutym 2016 roku. Wraz z dwiema koleżankami zdecydowałyśmy się na spędzenie semestru letniego w niewielkiej miejscowości Viana do Castelo położonej na północy Portugalii.

Viana do Castelo
Źródło: zbiór własny autora

Dlaczego InstitutoPolitecnico de Viana do Castelo?

Na Erasmusa wyjechałam z Politechniki Białostockiej na której studiowałam logistykę inżynierską. Uczelnia Instituto Politecnico de Viana do Castelo miała w swojej ofercie także kursy, które odpowiadały moim na uczelni macierzystej. Był to oczywiście tylko jeden z wyznaczników wyboru uczelni; pozostałe to opinie innych Erasmusów o tym miejscu, wielkość miejscowości, a także jej odległość od najbliższego lotniska ułatwiająca podróże.

Warto zaznaczyć, że studenci wybierając Portugalię jako kraj w którym spędzą swoją wymianę, najczęściej decydują się na większe miasta takie jak Porto bądź Lizbona. Niestety, przy wyborze często pomijają mniejsze miejscowości, które są bardzo urokliwe i równie piękne. Ich ogromnym plusem jest fakt, że mieszkańcy żyją tam nieco wolniej i znają się lepiej. Oczywiście nie oznacza to, że nie są otwarci na cudzoziemców. Ta małomiasteczkowość powoduje, że stopień zachowania prawdziwiej portugalskiej kultury i tradycji jest tam dużo wyższy. Odkrywanie jej przez osoby z zewnątrz staje się dużo bardziej autentyczne i pozwala zrozumieć ten kraj z nieco innej perspektywy.

Viana do Castelo
Źródło: zbiór własny autora

Transport z lotniska

Ze względu na to, że Viana jest małym miasteczkiem łatwo zgadnąć, że nie ma ona dostępu do lotniska. Najbliższym miejscem, do którego możemy dotrzeć samolotem jest Porto. Aby przedostać się do Viany do Castelo należy skorzystać ze specjalnego busa, którego cena wynosi około 8 euro, bądź skontaktować się ze swoim „guidfriendem” (jest to osoba, która w pewien sposób opiekuję się Tobą podczas Twojego wyjazdu), który z pewnością pomoże Ci w dotarciu do Viany do Castelo.

Zakwaterowanie

Portugalia jest krajem, który nie jest stosunkowo drogi. Dodatkowo, wybierając mniejszą miejscowość koszty Erasmusa automatycznie spadają, ponieważ ceny wynajmu mieszkań są tam dużo niższe. W przypadku Viana do Castelo polecałabym jednak wybór akademika, który umożliwi Wam dużo szybszą adaptację, nieustanny kontakt z językiem angielskim i przede wszystkim bardzo rodzinną atmosferę (mieszają tam tylko osoby z wymiany Erasmus+). Cena pokoju w akademiku w roku 2016 wynosiła około 100 euro, a pokoje były 1, 2 bądź 3 osobowe.

Raz w tygodniu, w każdym pokoju był przeprowadzany „cleaning day”, podczas którego ekipa sprzątająca wymieniała pościel i ręczniki oraz sprzątała pokój i łazienkę. Co ciekawe, akademik jest miejscem, które kiedyś służyło jako dom zakonników, przez co stwarza niepowtarzalny klimat (kościelne mury, dziedziniec i wiele ciekawych zakamarków). Oczywiście istnieje opcja wynajmu mieszkania, które w zależności od standardu można wynająć już od 150 euro (za pokój jednoosobowy), jednak osoby mieszkające poza „Erasmus Residence” były zauważalnie mniej zintegrowane z pozostałymi uczestnikami wymiany.

Uczelnia

Z uwagi na fakt, iż Viana do Castelo nie jest dużym miastem nie posiada zatem komunikacji miejskiej, co wiąże się to z pieszymi spacerami na uczelnie. Nie znajduje się ona jednak daleko od akademika i żeby się do niej dostać musimy poświęcić około 20-25 minut. Inna sytuacja wiąże się natomiast ze studentami zarządzania i nauk pokrewnych, do których wlicza się także logistyka. Wydział ten znajduje się w innym miasteczku – Valenca, graniczącym z Hiszpanią i jedyną opcją dojazdu tam jest pociąg (cena biletu wynosi około 4 euro w jedną stronę). Prowadzący zajęcia starają się jednak pomóc i układają plan w taki sposób, aby na uczelni być tylko raz w tygodniu.

Zaliczenia są zazwyczaj w formie indywidualnych, bądź grupowych projektów, które należy zaprezentować pod koniec semestru. Ciekawą opcją jest dwutygodniowy, darmowy kurs języka portugalskiego organizowany przez uczelnie, który rozpoczyna się na początku każdego semestru. Dzięki niemu można poznać podstawy języka, a następnie kontynuować jego naukę w trakcie trwania programu. Jest to oczywiście kurs jak każdy inny, a jego waga w systemie to 7 ECTS. Kończy się egzaminem pisemnym w formie testu.

Źródło: zbiór własny autora

Viana do castelo i atrakcje

W związku z tym, że Viana do Castelo to miasto położone nad oceanem Atlantyckim do dyspozycji są dwie plaże – piaszczysta (oddalona o około 40 minut spacerkiem od akademika) oraz kamienista, która znajduje się tuż przy samej uczelni. Jako że miasteczko to słynie z porywistych wiatrów, na piaszczystej plaży Cabedelo można niemal codziennie spotkać trenujących tam windsurferów. Fani sportów wodnych będą bardzo zadowoleni z wyboru tego miejsca, ponieważ znajduje się tam szkoła surfowania. Można tam wykupić karnety na lekcje, a także wypożyczyć niezbędny sprzęt przez cały rok. Bardzo ciekawą opcją jest darmowa lekcja, dzięki której możecie zdecydować czy jest to sport dla Was, albo po prostu jednorazowo wypróbować coś czego nigdy dotąd nie robiliście.

Źródło: zbiór własny autora

Źródło: zbiór własny autora

Poza dostępem do Atlantyku można tam znaleźć również piękne, górzyste tereny, rzeki, kilka wodospadów, a także ogrom zieleni. Mimo że Viana nie należy do miast o dużych rozmiarach, myślę, że jest tam niemal wszystko – sklepiki, galeria handlowa, siłownie, mnóstwo pubów, restauracji z przepysznym jedzeniem, kilka klubów w którym się bawią Erasmusi, a także lokalsi i wiele innych atrakcji. Jedyną obawą jaką miałam przy wyborze tego miejsca był fakt, że nie działa tam organizacja studencka ESN. W tym miejscu chciałabym rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ mimo że oficjalnie to stowarzyszenie nie istnieje, to do każdego Erasmusa jest przypisana osoba zwana „guidfriendem”, której zadaniem jest pomoc podczas pobytu. Są to najczęściej osoby bardzo sympatyczne i otwarte, a z niektórymi z nich mam kontakt do dzisiaj. To właśnie oni byli odpowiedzialni za organizację wycieczek do pobliskich miast, wynajem autokarów, informowanie o świętach, imprezach itp.

Źródło: zbiór własny autora

Podróże

Erasmus to również idealny czas na podróżowanie nie tylko w państwie w którym się przebywa. Będąc w Portugalii można znaleźć naprawdę tanie bilety lotnicze i zwiedzić również Hiszpanię, Azory, Majorkę, a nawet Maroko. Jeśli chodzi jednak o podróże w samej Portugalii, to w zależności od tego jaki tryb podróżowania preferujecie, mogę Wam śmiało polecić autostop. Portugalia należy do krajów, gdzie „łapanie stopa” nie należy do trudnych, mimo że nie jest to tam popularny rodzaj podróżowania. Portugalczycy to bardzo otwarty naród. Są dumni ze swego pochodzenia, dlatego każda chęć poznania ich kraju jest odbierana w pozytywny sposób. Są to ludzie pomocni, uśmiechnięci, a dodatkowo bardzo lubią Polaków.

Algarve- podróż autostopem
Źródło: zbiór własny autora

Ceny w Viana do Castelo

Zakwaterowanie: 100 euro za akademik, 150/180 euro za pokój w mieszkaniu.

Obiady na stołówce na Uczelni: 3-5 euro za obiad – zupa, drugie danie, napój, deser.

Podróżowanie w Portugalii: 8-15 euro za nocleg w zależności od regionu.

Obiad w restauracji 10-15 euro (z napojem).

Podsumowanie

Erasmus w Portugalii był to wspaniały okres w moim życiu. To właśnie dzięki tej pierwszej przygodzie zdecydowałam się na udział w kolejnych projektach międzynarodowych. Każdemu polecam wzięcie udziału w tym programie. Jest to dobra opcja na poznanie kultury obcego kraju, podszkolenie języka, podróżowanie oraz zawarcie nowych znajomości (niekiedy na całe życie). Viana do Castelo to jest właśnie miejsce, które już na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Każde kolejne w którym jestem nieco dłużej, zawsze do niego porównuję. Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd i wybrałeś właśnie Viane do Castelo, to możesz być pewien, że nie wrócisz stamtąd niezadowolony!

Agnieszka Ostrowska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Erasmusie w Portugalii, przeczytaj inne nasze wpisy na Blogu Erasmus!

Erasmus+ w Porto, Portugalia

Erasmus+ w Porto, Portugalia

Lisbon is waiting for you! Erasmus w Lizbonie

Coimbra

Erasmus+ w Coimbrze, Portugalia

Coimbra, prawie jak Hogwart!

Erasmus+ w Coimbrze, Portugalia

Erasmus w Évorze , Portugalia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.