Erasmus+ w Huelvie, Hiszpania

Cześć! Jestem Mateusz, studiuję Zarządzanie na Politechnice Warszawskiej. Aktualnie kończę szósty semestr studiów licencjackich i ostatni rok spędziłem na Erasmusie w Huelvie na Universidad de Huelva.

Huelva nie jest często wybieranym miastem na Erasmusa. Osobiście wybrałem Malagę, jednak nie dostałem się tam i zaproponowano mi właśnie Huelvę – uważam, że był to najlepszy wybór. Bliskość do oceanu, wysoka temperatura przez praktycznie cały rok, powoli płynące życie – wiedziałem, że będzie to spełnienie moich erasmusowych marzeń.

Huelva - uroki miasta

Huelva
Źródło: zbiór własny autora

LOKALIZACJA

Huelva nie jest dużym miastem. Bardziej przemysłowym niż turystycznym, ale ze względu na możliwość poznania życia i kultury Andaluzji jest to świetne miejsce na studia, a przy tym doskonała baza wypadowa. W moim odczuciu życie w Sevilli lub Maladze, ze względu na natłok turystów przez cały rok nie pozwoli aż tak poznać prawdziwego klimatu tego regionu. Lokalna ludność nie mówi po angielsku, co umożliwia opanowanie podstaw języka hiszpańskiego w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo, nie uświadczy się tzw. naciągaczy, którzy potrafią zepsuć klimat zwiedzania miasta lub relaksu na plaży. Warto wspomnieć, że ceny usług, barów i restauracji są również znacząco niższe.

W nieco ponad godzinę, w zasięgu są dwa lotniska, z którego latają tanie linie lotnicze – Sevilla i Faro (Portugalia). Do granicy z Portugalią jest około 40 km. Z Huelvy odjeżdżają bezpośrednie Flixbusy do Lizbony i na południowe wybrzeże Portugalii. Nowością w tym roku są darmowe przejazdy koleją na odcinkach krótkodystansowych – płacąc 20€ można w ciągu kwartału przejechać nielimitowaną ilość razy między dwoma wybranymi miastami (po zrealizowaniu 16 podróży kaucja jest zwracana). Daje to niesamowite możliwości wycieczek jedno– czy dwudniowych do m.in. wcześniej wspomnianej Portugalii, czy pięknych andaluzyjskich miast: Malagi, Grenady, Sevilli czy Kadyksu.

Plazą Umbria

Punta Umbria – plaża
Źródło: zbiór własny autora

ZAKWATEROWANIE w Huelvie

W mieście nie ma akademików, trzeba więc szukać mieszkania albo pokoju na wynajem. Cena za pokój w mieszkaniu z trzema lub czterema pokojami waha się między  200-250€.

Jest wiele stron internetowych, gdzie właściciele zamieszczają ogłoszenia, zdarza się jednak, że ogłoszenia są fałszywe i znikają po wpłaceniu kaucji. Dlatego w mojej opinii najlepszą opcją jest skorzystanie z pośrednika.

W Huelvie działa firma Housing Huelva. Zajmuje się ona wynajmem mieszkań studentom zagranicznym. Jest to najbezpieczniejsza droga, by wynająć pokój lub mieszkanie na semestr lub rok. Pobierają oni jednak kaucję w wysokości połowy miesięcznego czynszu. Pracownicy mówią po angielsku i bardzo szybko pomagają rozwiązywać bieżące problemy.

TRANSPORT

Huelva jest małym miastem. Większość życia studenckiego i nocnego dzieje się w centrum. W moim przypadku komunikacja miejska przydawała się jedynie w czasie okienka między zajęciami, żeby swobodnie zdążyć na zajęcia na drugim kampusie. W Huelvie obecnie kursuje 8 linii autobusowych, które mają tak zawiłe trasy, że częściej przejazd autobusem zajmuje więcej czasu, niż podróż piechotą. Bilet jednorazowy kosztuje 1,1€, natomiast przy zakupie zielonej karty miejskiej i jej doładowaniu można za jej pomocą jeździć za ok. 0,50€ (marzec 2023).

Inaczej kwestia wygląda przy podróży na plażę. Pomimo bliskiej odległości, Huelva jest położona przy delcie rzeki, więc droga wiedzie naokoło. Do dwóch najbliższych plaż, w miejscowościach Punta Umbria oraz Mazagon dojazd zajmuje od 20 do 40 minut i odbywa się za pomocą autobusów podmiejskich. Funkcjonują one na tej samej zasadzie co autobusy miejskie (przejazd jednorazowy 1,80€, z kartą ok. 0,65€), trzeba mieć jednak kartę niebieską.

Komunikacja miejska w Huelvie operuje do ok. 23:00, więc jedyną opcją przy dłuższej drodze nocą jest taxi (aplikacje typu Bolt/Uber nie funkcjonują).

UCZELNIA

W trakcie mojej wymiany, każdego semestru uczelnia przyjmowała około 500 Erasmusów, natomiast cały uniwersytet liczy około 12 000 studentów. Universidad de Huelva dzieli się na dwa kampusy:

  • kampus La Merced – w praktyce jeden budynek w samym centrum miasta – mieści się tam wydział biznesu i administracji (kierunki ekonomiczne),
  • kampus El Carmen – położony na obrzeżach miasta, mieszczą się tam wszystkie pozostałe wydziały, budynki administracji, stołówki i biblioteki.

Dystans pieszy pomiędzy kampusami to około 45 minut, można go pokonać również komunikacją miejską, której przystanki mieszczą się wewnątrz kampusu El Carmen.

Uczelnia nie wymaga minimalnej liczby ECTS-ów do zdobycia, zależy to jedynie od uczelni wysyłającej.  Dla studentów zagranicznych oferuje się bogatą ofertę przedmiotów prowadzonych po angielsku. W większości przedmiotów można wybrać dwa tryby zaliczenia kursu – kontynuujący i egzamin końcowy. Przy pierwszym należy regularnie chodzić na zajęcia i wykonywać ćwiczenia, w drugim przypadku zajęcia są nieobowiązkowe i należy jedynie podejść do egzaminu końcowego. Polecam tę opcję jedynie w przypadku, kiedy zajęcia się nakładają i nie jest się w stanie uczęszczać na przedmiot.

Uniwersytet oferuje szeroką ofertę kursów hiszpańskiego na każdym poziomie, wartych 6 ECTS-ów!

ESN w Huelvie

Niestety organizacja została zlikwidowana z końcem roku akademickiego 2021/2022. W jej miejsce powstały jednak trzy inne organizacje, prowadzone w większości przez byłych członków ESN. Jedyną różnicą jest jednak tylko to, że aby uzyskać ESNcard, należy wybrać się na Uniwersytet w Sewilli.

Uniwersytet czasami organizował wydarzenia dla studentów zagranicznych. Były to na przykład darmowe wycieczki w mniej znane części prowincji, tj. Minas de Rio Tinto, czy Aracena. Kilka razy zorganizowano wydarzenia integrujące Erasmusów oraz studentów hiszpańskich.

Integracja

Wydarzenia dla studentów zagranicznych w Huelvie
Źródło: zbiór własny autora

ŻYCIE TOWARZYSKIE

Trzy organizacje, powstałe po rozpadzie ESNu, realizują różne wycieczki oraz imprezy dla studentów zagranicznych. Są to świetni ludzie, którzy z chęcią pomagają w każdej sytuacji, co ma jeszcze większe znaczenie od kiedy nie funkcjonuje program Buddy.

Bliskość do oceanu jest cudowną cechą tego miasta. W sezonie letnim organizowane są imprezy na łodzi, można wybrać się do kilku klubów położonych na plaży.

W Huelvie, ku mojemu zdziwieniu, funkcjonuje wiele większych lub mniejszych klubów. Niektóre są otwarte cały tydzień, niektóre otwierały się jedynie na weekendy. Wstęp do większości z nich jest bezpłatny, w trakcie weekendów trzeba liczyć się z wydatkiem około 10 euro.

Hiszpanie celebrują różne święta, wychodząc „na miasto”. Praktycznie co tydzień organizuje się parady i imprezy na Plaza de Las Monjas. Przed wyjazdem nie spodziewałem się, że ten naród tak kocha się bawić i świętować!

W porównaniu do większych miast, Huelva, poza kilkoma punktami widokowymi, nie ma wielu atrakcji lub miejsc wartych odwiedzenia. Zawsze można się jednak wybrać na pyszne tapas, pójść na kręgle lub na piknik do jednego z licznych parków.

W święta miasto jest pięknie udekorowane
Źródło: zbiór własny autora

Ciekawostki i wskazówki:

  • Jeżeli jesteś w Huelvie, koniecznie pojedź na wycieczkę do Maroko. Najbezpieczniej wybrać opcję wycieczki zorganizowanej, prom z Algeciras płynie niecałą godzinę!
  • Jeżeli nie znasz klimatu Hiszpanii, pamiętaj, że pomiędzy 14:00 a 17:00 niczego nie uda Ci się załatwić. Sieste celebruje tutaj prawie każdy, wtedy otwarte są tylko duże supermarkety.
  • Jeżeli przyzwyczaiłeś/aś się do rozpoczynania imprezy o 22:00, przywyknij do klubów zapełniających się dopiero około pierwszej w nocy.
  • W miesiącach zimowych nie ma wprawdzie ujemnych temperatur, ale mieszkania nie są ogrzewane i jedyną opcją na przeżycie są farelki, co znacząco podnosi rachunki za prąd.

PODSUMOWANIE

Erasmus w Huelvie był najlepszą przygodą mojego studenckiego życia. Wyjazd do innego kraju, gdzie lokalsi nie znają nawet podstaw angielskiego, może wydawać się sporym wyzwaniem. Jednak przez to można nauczyć się samodzielności, zaradności i czasami improwizacji. Jestem pewny, że po powrocie w stu procentach podzielisz moje zdanie!

Mateusz Wężyk

Chcesz dowiedzieć się więcej o Erasmusie w Hiszpanii? Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie:

Madryt, Hiszpania

Kadyks, Hiszpania

León, Hiszpania

Kartagena, Hiszpania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.