Erasmus+ w Zadarze, Chorwacja

Cześć! Mam na imię Weronika i studiuję Geografię oraz Gospodarkę przestrzenną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ostatni semestr moich studiów magisterskich spędziłam w Zadarze. W tym artykule chciałabym opowiedzieć Wam, jak to jest mieszkać w Chorwacji i dlaczego warto wyjechać na zagraniczną wymianę podczas swoich studiów.

Dla mnie był to już drugi Erasmus (rok wcześniej spędziłam sześć miesięcy w hiszpańskiej Walencji), dlatego mniej więcej wiedziałam, jak wyglądają formalności związane z wyjazdem oraz czego mogę się spodziewać. Wybrałam Zadar, ponieważ było to dla mnie najciekawsze miasto, spośród kierunków dostępnych na moim wydziale. Mimo że jest niewielkie (ma niespełna 80 000 mieszkańców), posiada wiele atrakcji turystycznych oraz stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania innych miejsc w Chorwacji. Jest to miasto chętnie odwiedzane przez turystów, dlatego warto mieć na uwadze fakt, że w sezonie staje się ono nieco droższe oraz bardziej zatłoczone.

Praca dyplomowa, a Erasmus

Jak wspomniałam,  w Zadarze spędziłam ostatni semestr moich studiów, czyli jak wiadomo, czas przygody z pisaniem pracy dyplomowej. Czy jest to dobry moment na wyjazd?  W mojej opinii tak! Jeśli tylko nie musimy wykonywać badań w innym miejscu oraz dostaniemy zielone światło od naszych wykładowców i promotora. Podczas ostatniego semestru, z reguły większość obowiązkowych kursów jest już za nami – możemy więc skupić się na pisaniu naszej pracy dyplomowej, a nowe miejsce doda jeszcze więcej motywacji oraz inspiracji do działania.

Zachód słońca

Zachód słońca w Zadarze
Źródło: zbiór własny autora

Stare miasto

Stare miasto w Zadarze
Źródło: zbiór własny autora

Studia w Chorwacji – czego się spodziewać?

W Zadarze działa jeden uniwersytet – Sveučilište u Zadru. Umożliwia on podjęcie studiów na 27 wydziałach. Budynki uczelni zlokalizowane są na terenie dwóch kampusów: starego -położonego w centrum oraz nowego, który znajduje się około 15 minut drogi od starego miasta. W mojej opinii, uczelnia oraz biuro do spraw studentów międzynarodowych działają niezwykle sprawnie. Wszyscy są bardzo pomocni i szybko odpowiadają na maile. Na początku wymiany należy jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości, ponieważ tuż po przyjeździe do załatwienia mamy jeszcze kilka spraw formalnych, m.in. pójście na policję w celu otrzymania pozwolenia na pobyt.

Jeśli chodzi o samo studiowanie, to poza kursami kierunkowymi istnieje możliwość nauki języków: chorwackiego, angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego oraz włoskiego. Do wyboru są też nieobowiązkowe zajęcia sportowe, m.in. pływanie, badminton, kajaki i gry zespołowe. Podczas mojej wymiany, świetnie działał ESN Zadar, który każdego tygodnia organizował przeróżne spotkania, wydarzenia sportowe, imprezy lub wycieczki. Jak widać, możliwości do spotkania i poznania innych Erasmusów nie brakuje, więc jeśli martwicie się o to, że nie będziecie mieli znajomych, to możecie skreślić tę obawę z Waszej listy.

Jakie mieszkania oferuje Zadar?

W kwestii zakwaterowania, mamy dwie opcje: akademik lub wynajem mieszkania/pokoju. W 2022 roku, oddany do użytku został nowy akademik, składający się z trzech 5-cio piętrowych budynków, w których do dyspozycji studentów są dwu- oraz trzyosobowe pokoje z własnymi łazienkami. Ponadto, w każdym z budynków znajduje się kuchnia wraz z mini salonem, a poniżej akademików zlokalizowana jest stołówka studencka, kawiarnia oraz miejsce do pracy własnej, czy grupowej. W 2023 roku cena za miesiąc w pokoju dwuosobowym wynosiła 140 euro, a w pokoju trzyosobowym 120 euro. Obok nowego akademika zlokalizowany jest też jego starszy brat, o nieco niższym czynszu oraz standardzie.

Akademik

Budynek nowego akademika
Źródło: zbiór własny autora

Widok

Widok z okna uczelni
Źródło: zbiór własny autora

A co jeśli wolisz mieszkać w mieszkaniu? Ceny za pokój wahają się od 150-350 euro za miesiąc, w zależności od lokalizacji oraz standardu. Dla wielbicieli natury dodam też, że można znaleźć sporo mieszkań w okolicy plaż Kolovare oraz Punta Bajlo. W tych miejscach znajduje się piękne wybrzeże, z morzem na wyciągnięcie ręki. Jednak warto pamiętać, że są one zlokalizowane odrobinę dalej od centrum Zadaru, w którym skupia się życie towarzyskie oraz nocne.

Jak szukać lokum?

Jednym z najpopularniejszych miejsc do szukania mieszkań jest facebookowa grupa „Be my roommate – Zadar”. Na niej możecie znaleźć inne osoby, poszukujące lokali do wynajęcia lub współlokatorów. Poza stronami z mieszkaniami, warto też przeglądnąć inne grupy na Facebooku i podpytać o polecenia osoby, które już skończyły swoją zadarską przygodę.

Na co warto uważać? Osobiście nie słyszałam o sytuacji, żeby ktoś z Erasmusów spotkał się z oszustwem w kwestii wynajmu. Co oczywiście nie znaczy, że nie trzeba się pilnować. Przed wysłaniem ewentualnej zaliczki (jeśli nie ma nas jeszcze w mieście), dobrze jest sprawdzić ofertę. Można poprosić o wysłanie wideo lub znaleźć na miejscu kogoś, kto mógłby obejrzeć lokal (np.: osobę z ESNu). Warto pamiętać, że Zadar jest miastem bardzo turystycznym. Już od maja/czerwca rozpoczyna się tutaj sezon, który zwiększa popyt na miejsca noclegowe. Część właścicieli (szczególnie mieszkań zlokalizowanych w centrum) może więc zaoferować Wam wynajem jedynie do końca maja. Warto przemyśleć taką ofertę, ponieważ w sezonie ceny wynajmu idą mocno w górę, a lokali do wynajęcia jest coraz mniej.

IE KOSZTUJE ŻYCIE W ZADARZE?

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest euro. W mojej opinii ceny produktów spożywczych znajdują się na podobnym poziomie jak w Polsce. Usługi kosztują nieco więcej. Jeśli jednak jesteście studentami, wasze życie będzie prostsze i dużo tańsze! To wszystko dzięki specjalnej karcie studenckiej (X-card), która gwarantuje Wam zniżki na posiłki w stołówkach studenckich (Zadar posiada dwa takie lokale). Mając kartę, za dwudaniowy obiad wraz z deserem nie zapłacicie więcej niż 3 euro. Z reguły ceny wahają się od 0,8-2 euro za posiłek, w zależności od tego, co wybierzecie. W stołówkach można zamówić też opcje wegetariańskie, jednak nie są one zbytnio urozmaicone. A gdyby komuś było mało zniżek, przy zakupie karty komunikacyjnej (kosztującej 4 euro), cały transport publiczny w obrębie miasta (a konkretniej wszystkie autobusy) macie za darmo przez cały semestr! Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że zadarskie środki transportu nie zawsze są punktualne i trzeba mieć do nich ograniczone zaufanie.

Jak widzicie, życie w Zadarze nie należy do najdroższych, dlatego przy rozsądnym zarządzaniu przyznanym Wam stypendium, z łatwością wygospodarujecie środki, które przeznaczyć można np.: na podróże i poznawanie innych części Chorwacji lub sąsiednich państw.

Plaża

Widok z okolic plaży Kolovare
Źródło: zbiór własny autora

Jak i gdzie podróżować z zadaru?

Jeżeli lubicie organizować wyjazdy na własną rękę, z pewnością zaprzyjaźnicie się ze stroną Flixbusa, który posiada szeroką ofertę kierunków z Zadaru. Od marca do października działa również międzynarodowy port lotniczy. Oferta kolejowa jest nieco skromniejsza. Łatwo i szybko można za to podróżować promami. A dla osób spragnionych przygód dodam też, że po Chorwacji dobrze podróżuje się autostopem.

Jeśli jednak wolicie zorganizowane wycieczki, możecie skorzystać z tych przygotowanych przez ESN lub biura podróży w Zadarze. Organizują oni zarówno jednodniowe wypady w góry, do parków narodowych i na pobliskie wyspy oraz wyjazdy weekendowe. Ceny wahają się od 20-30 euro za wycieczki jednodniowe oraz od około 70-90 euro za wycieczki dwudniowe.

Ja podczas mojego Erasmusa odwiedziłam m.in. Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę oraz Słowenię. Często jeździłam również po samej Chorwacji oraz jej wyspach, korzystając ze wszystkich wymienionych powyżej środków transportu. Jeśli jesteście w Chorwacji w trakcie semestru letniego, to najlepiej jest zaplanować większość wyjazdów na okolice kwietnia czy maja. Wtedy pogoda sprzyja, a nie ma jeszcze dużej liczby turystów i związanych z tym wyższych cen. Warto pamiętać, że ceny za wejścia do najpopularniejszych parków narodowych (Jeziora Plitwickie, Krk) stopniowo wzrastają przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Makarska

Makarska, Południowa Dalmacja
Źródło: zbiór własny autora

Widok

Widok z miejscowości Omis, Dalmacja
Źródło: zbiór własny autora

Gdyby nie fakt, że to mój ostatni semestr studiów…

To na pewno zdecydowałabym się na kolejną wymianę z Erasmus+. Może on dać Ci nowych znajomych z całej Europy, poprawić twoje umiejętności językowe, pomóc stać się bardziej otwartą/otwartym na nowe doświadczenia oraz zyskać nowe podejście do nauki oraz życia. Jest to świetna możliwość do poszerzenia swoich horyzontów oraz poznania nowej kultury i zwyczajów. Pamiętajcie jednak, że to nie tylko wyłącznie beztroski, pozbawiony ciemniejszych stron czas. Czasami zagraniczna uczelnia może okazać się wymagająca, a wy będziecie mieli gorsze momenty, problemy z przyzwyczajeniem się do nowych osób, zwyczajów czy pogody. Możecie też tęsknić za swoimi bliskimi, stresować się przygotowaniami lub formalnościami. To wszystko jest również częścią Erasmusa. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze jest być po prostu otwartym i gotowym na to, że nie zawsze będzie łatwo. Jeśli zastanawiacie  się nad wymianą, to uważam, że zdecydowanie warto jest wyjechać, dla zdobycia doświadczeń, wspomnień oraz przyjaciół. To zostanie z wami na całe życie.

Czy jest coś co chciałabym wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji? Chyba tylko to, że nawet podczas wyjazdu w semestrze letnim, warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, bo końcówka lutego i marzec są chłodne oraz bardzo wietrzne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Erasmusie w Chorwacji? Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie:

Zagrzeb

Dubrownik

Rijeka

Split

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.