Erasmus+ w Madrycie, Hiszpania

W poszukiwaniu miejskiej dżungli – Madryt, czyli dawka big city life w hiszpańskim klimacie

Chcesz doświadczyć Erasmusa w tętniącym życiem mieście, ale jednocześnie poznać uroki jednej z europejskich kultur i nacieszyć się wiecznie słoneczną pogodą? W takim razie, nie znajdziesz lepszego miejsca niż stolica Hiszpanii, a ja spróbuję cię o tym przekonać.

Madryt
Źródło: zbiór własny autora

Hola, cómo estáis? Jestem Asia, studiuję Marketing na Uniwesytecie Ekonomicznym w Krakowie. W poprzednim semestrze zimowym 2021/2021 odbyłam wymianę Erasmus na uczelni Universidad Complutense de Madrid.

Metropolia w rytmie flamenco

O wyborze swojej destynacji Erasmusa byłam pewna już od dłuższego czasu, o czym zaważył fakt chęci rozwinięcia języka hiszpańskiego a także zamieszkania w jednej z europejskich metropolii. Madryt ma populacje ponad 3 miliony co czyni go 6. największym miastem w Europie i jednym z największych pod względem powierzchni.
Pomimo swojego rozmiaru, w stolicy Hiszpanii można na każdym kroku zanurzyć się w jej kulturze. Każdy tutaj mówi po hiszpańsku a nawet w takim stopniu, że praktyka konwersacji nie jest trudno. Mnie Madryt oczarował cudowną architekturą, pięknymi parkami oraz ilością rozrywek. W tym mieście nie da się nudzić!

Madryckie ulice
Źródło: zbiór własny autora

Nie samymi podróżami Erasmus żyje – uczelnia

Podczas mojej wymiany studiowałam w pełni po angielsku na kierunku Business Administration. Będąc szczera uniwersytet nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia, ponieważ miałam o wiele większe oczekiwania wobec jednej z najlepszych uczelni w kraju. Pomimo to, dosyć przyjaźnie wspominam profesorów i cieszę się, że miałam możliwość wziąć udział w darmowym intensywnym kursie języka hiszpańskiego. Na uczelni działa ESN, który organizuje na prawdę świetne eventy. Ilość kursów po angielsku na UCM jest znikoma, więc radzę przejrzeć ofertę na ich stronie przed podjęciem wyboru.

Universidad Complutense de Madrid – Campus Somosaguas
Źródło: zbiór własny autora

Życie jak w Madrycie… ale za ile?

Podkreślę, że koszty są sprawą bardzo subiektywną, jednak myślę, że moje wydatki były standardowe jak na erasmuskę w Madrycie.
Madryt jest zdecydowanie najdroższym miastem Hiszpanii i jedną z najdroższych destynacji na wymianę. W moim przypadku stypendium (80%) wystarczało jedynie na pokrycie kosztu czynszu (375 euro), który był dosyć niski. Moje miesięczne wydatki życia w Madrycie zamykały się w 300 euro. Na podróże miałam oddzielny budżet, dzięki czemu razem udało mi się odbyć 5 większych wycieczek – na każdą z nich przeznaczyłam średnio 250 euro.

Na samym Madrycie Hiszpania się nie kończy

Jak wcześniej wspomniałam odbyłam 5 wycieczek.
Pierwszą moją podróżą był solo trip do Andaluzji – południowego regionu Hiszpanii. Bez wątpienia jest to esencja hiszpańskiej kultury i myślę, że nie ma możliwości nie być oczarowanym południem. Podczas 5 dniowej wycieczki odwiedziłam Malage, Grenadę i Sewillę. 

Andaluzja
Źródło: zbiór własny autora

Następna wycieczkę odbyłam z koleżanką z Polski do 3 portugalskich miast – Lagos, Lizbona i Porto. Portugalia mnie oczarowała i obecnie jest moim top 1 europejskim krajem.

Portugalia
Źródło: zbiór własny autora

Po odwiedzeniu Andaluzji bardzo chciałam także zobaczyć północną część Hiszpanii, w związku z czym wybrałam się razem z kolegą do kraju Basków oraz Asturii. 
Tip: Z racji na znikomy transport w tych regionach, by dotrzeć do Lagos de Covadonga dołączyliśmy do wycieczki organizowanej przez ESN Oviedo.

Asturia i Kraj Basków
Źródło: zbiór własny autora

Dania wynikła dosyć niespodziewanie, ale z racji, że “Hiszpanie w święta nie umieją”, to była idealnym wyborem na grudniowy wyjazd.

Kopenhaga
Źródło: zbiór własny autora

Rok 2021 pożegnałam w Barcelonie wraz z moją koleżanką. Postanowiłam nie wracać na święta i uważam, że był to dobry wybór, ponieważ udało mi się odwiedzić drugie największe miasto Hiszpanii i miło spędzić czas ze znajomymi.

Barcelona
Źródło: zbiór własny autora

Madrid me mola

Każdy kto mnie zna wie, że mam bardzo wysokie wymagania jeśli chodzi o miasta. Czy Madryt odzwierciedlił moje wyobrażenia? Zdecydowanie tak. Nadal uważam, że jest to magiczne miasto, energiczne i pochłaniające, nie wyobrażam sobie przeżycia mojej erasmusowej przygody nigdzie indziej. Jeśli szukasz miejsca w którym możesz się “zgubić”, poznać wyjątkową kulturę, otaczać się estetyczną architekturą, wracać na mieszkanie, gdy świta już nowy dzień, podziwiać sztukę w licznych muzeach – Madryt to miejsce dla ciebie.

W razie jakichkolwiek pytań, śmiało napisz do mnie na Instagramie – profil Instagram
Poza tym zapraszam na mój kanał YouTube na którym możecie obejrzeć filmiki z mojej Erasmusowej przygody  – kanał YouTube

Madrid te espera!

Chcesz dowiedzieć się więcej o Erasmusie w Madrycie? Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie:

Erasmus+ w Madrycie, Hiszpania

Madryt: 365 dni 24/7

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.