Erasmus+ w Kłajpedzie, Litwa

Labas! Nazywam się Asia i miałam okazję studiować inżynierię transportu na Klaipeda State University of Applied Science w Kłajpedzie podczas semestru zimowego w roku akademickim 2018/2019. Pomimo faktu, że moja mobilność odbyła się już jakiś czas temu, nadal bardzo miło wspominam czas spędzony w nadbałtyckim mieście. Chciałabym więc podzielić się z Wami częścią moich wspomnień!

Dlaczego Litwa?

Wybierając kierunek mojej pierwszej wymiany, jednym z najważniejszych kryteriów był język, w którym przeprowadzane są wykłady. Kraje na południu Europy niestety odpadały z uwagi na mój brak znajomości tych języków. W obrębie moich poszukiwań zostały m.in. Litwa, Estonia, Turcja czy Bułgaria. Ostateczny wybór padł na Litwę, ze względu na dużą ilość pasujących przedmiotów. Z perspektywy czasu uważam jednak, że formalności związane z uczelnią nie zawsze stanowią dobre kryterium do poszukiwań – zdecydowanie warto na początku zastanowić się, kulturę którego kraju chcemy poznać, a dopiero później rozpocząć poszukiwania uczelni 😊

Kłajpeda- centrum miasta
Źródło: zbiór własny autora

Uczelnia

KVK (Klaipedos valstybine kolegija – Klaipeda State  Univeristy of Applied Science) posiada trzy  wydziały zlokalizowane w różnych częściach miasta. Podczas wymiany studiowałam na dwóch z nich – Faculty of Technology and Faculty of Business. Co ciekawe, na części zajęć byłam jedyną słuchaczką (kursy był otwarte specjalnie dla mnie) natomiast na pozostałych studiowałam z innymi studentami programu Erasmus.

Sesja zdjęciowa dla uczelni
(fun fact: nadal używają tych zdjęć)
Źródło: zbiór własny autora

Zakwaterowanie w Kłajpedzie

Podczas wymiany mieszkałam w jednym z akademików należących do uczelni, zlokalizowanym na ulicy Debreceno. Koszt miesięcznego wynajmu to 90 euro i pokrywa wszystkie koszty związane z mieszkaniem. Niestety, akademik nie znajdował się blisko uczelni, dlatego konieczne było korzystanie z komunikacji miejskiej – dojazd na Faculty of Business czasami zajmował mi nawet 40 min.

Plaża w Kłajpedzie zimą
Źródło: zbiór własny autora

Miasto

Kłajpeda jest trzecim co do wielkości miastem na Litwie, jednak jej populacja wynosi ok 150 tys. mieszkańców. To stosunkowo nieduże miasto położone jest wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, a przy pomocy promu można dostać się na Mierzeję Kurońską a stamtąd odwiedzić miasteczko Nida. Nocne życie w Kłajpedzie toczy się w zabytkowym centrum miasta, gdzie można wypić fantastyczne piwo wiśniowe (najlepsze w pubie Fakas) lub zjeść Didžkukuliai w restauracji Etno Dvaras. Kłajpeda to także świetna baza wypadowa na krajowe (Kowno, Wilno, Palanga, Szawle) czy zagraniczne wycieczki (Ryga, Tallin, Helsinki czy Kalingrad).

Nida
Źródło: zbiór własny autora

 

 

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ludzie – najlepsza część wymiany!

Pobyt na Litwie był dla mnie swego rodzaju okresem „pierwszych razów” – to wtedy miałam okazję przez dłuższy czas mieszkać sama poza Polską. Po raz pierwszy leciałam również samolotem oraz poznałam wtedy tak dużą liczbę osób z innych krajów. Do czasu wyjazdu na Litwę moimi znajomymi byli głównie Polacy. Dlatego też przeżyłam dość duży szok kulturowy, kiedy nagle zaczęłam spędzać czas z ludźmi z Turcji, Włoch czy Niemiec. Uważam jednak, że to doświadczenie pozwoliło mi się otworzyć, zrozumieć inne zwyczaje oraz pozyskać grupę wspaniałych znajomych! Nigdy bym nie pomyślała, że moimi najlepszymi znajomymi będą Turcy, a w szczególności dziewczyna, która praktykuje islam, chodzi w hijabie i pochodzi z miasta słynącego z baklavy czyli z Gaziantep. Co ciekawe, z częścią moich znajomych nadal utrzymuję kontakt i kilku z nich nawet odwiedzałam podczas pobytu w Turcji.

Molo w Połądze
Źródło: zbiór własny autora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy warto wyjechać  na wymianę do Kłajpedy?

Jeżeli obawiacie się dużego szoku kulturowego lub nie chcecie wydać kroci na pobyt za granicą – zdecydowanie polecam wyjazd do Kłajpedy! Nie będzie to jednak dobre miejsce dla miłośników nocnego życia i wielu imprez. Planując swój wyjazd nie miałam żadnych oczekiwań dlatego też uważam, że Kłajpeda była naprawdę dobrym miejscem na pierwszą wymianę.

Kilka protipów na koniec

Zdecydowanie polecam zastanowić się jakie są Wasze oczekiwania względem wymiany – czy chcecie się skupić na poznawaniu ludzi, zwiedzaniu zabytków czy prowadzeniu nocnego życia i pod tym względem szukać kraju i miasta. Warto też sprawdzić czy na danej uczelni/mieście działa ESN – ta organizacja potrafi naprawdę „zrobić ludziom Erasmusa”. I na koniec – małe miasta są moim zdaniem świetnym miejscem na wymianę, ponieważ umożliwiają nawiązywanie kontaktów z innymi studentami zagranicznymi – zazwyczaj jest tylko kilka miejsc (pubów, barów, klubów), gdzie się spotykają.

Wyjazd na wymianę jest fanatycznym doświadczeniem, które umożliwia poznanie kultury innego kraju oraz pomieszkanie bez większych zobowiązań poza Polską. Poza tym – once Erasmus, always Erasmus. Od mojego wyjazdu na Litwę rozpoczęła się moja przygoda z wymianami i w momencie, w którym to piszę (2022 rok) jestem już na trzecim Erasmusie. 😊

Asia Gwiazdowicz

asia.gwiazdowicz@gmail.com

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o wymianie u naszego północno-wschodniego sąsiada zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem:

Erasmus+ w Wilnie, Litwa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.