Madryt: 365 dni 24/7

[view original version]

Otwarci ludzie, zupełnie inny język, który możesz usłyszeć na ulicach, życie pełne energii i szczęścia 24 godziny na dobę. To moje miasto, witam w Madrycie.

Alcalá Street

Alcalá Street

Madryt jest bardzo ważny i zróżnicowany kulturowo. Znajduje się w centrum Hiszpanii i jest dużym miastem, w którym można wiele zrobić i gdzie nie ma znaczenia skąd pochodzisz, bo każdy kto spędza czas w Madrycie staje się jego częścią.

Jak dojechać do Madrytu?

Miasto posiada tylko jedno lotnisko, Barajas, które jest bezpośrednio połączone  ze stacją metra, kolejową i autobusową. Do centrum można dotrzeć w kilka minut.

Posiada również kilka stacji kolejowych (Atocha jest główną z nich) i przystanków autobusowych (Principe Pio, Moncloa I Mendez Alvaro są najważniejszymi jeśli chcecie podróżować autobusem przez nasz piękny kraj).

Barajas Airport

Barajas Airport

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o środkach komunikacji miejskiej polecam strony:

http://www.aena-aeropuertos.es/csee/Satellite/Aeropuerto-Madrid-Barajas/en/Page/1049727006353/

http://www.renfe.com/EN/viajeros/index.html

http://www.ctm-madrid.es/

http://www.alsa.es/en/

Co można robić w Madrycie?

Madryt jest ważnym centrum kultury, życia nocnego, biznesu i zakupów.

Jest miastem gdzie zawsze dzieje się coś ciekawego, jest już przystosowane do imprez dużej skali takich jak koncerty, the Rock in Rio Madrid, Parda Gejów, JMJ, mecze piłki nożnej, festiwale i lokalne koncerty. Staramy się zostać organizatorami Olimpiady w 2020 roku. Co więcej, w planach jest budowa Eurovegas właśnie w okolicach Madrytu.

3

Jeżeli jesteście fanami sztuki koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Prado, Muzeum Reina Sofia i Muzeum Thyssen-Bornemisza. Jeśli lubicie historie możecie po prostu przejść się po centrum miasta (Puerta del sol, Pałac Królewski, Lavapies, Huertas, Plac św. Anny…), ale warto też zobaczyć piękne miasteczka w pobliżu stolicy takie jak El Escorial, Aranjuez, Alcalá de Henares, Segovia czy Toledo.

The Royal Palace

The Royal Palace

Miłośnicy sportu też znajdą tu swoje miejsce, bo w Madrycie znajdziecie dużo siłowni (www.munimadrid.es); możecie również uprawiać sporty na świeżym powietrzu w jakimkolwiek z publicznych parków tj. Retiro, Casa de Campo, Madrid Rio albo wybrać się nan arty do Xanadu lub Navacerrada-Valdesquí jeżeli będzie wystarczająco dużo śniegu.

Retiro Park

Retiro Park

Co można zjeść podczas lunchu? Pytanie powinno brzmieć, czego nie można zjeść w Madrycie? Znajdziecie tu wszystko. Możecie czerpać przyjemność z jedzenia w różnorodnych restauracjach, np. śródziemnomorskich. Tapas to słynne przekąski często spotykane w Madrycie. Parę takich ciekawych dań możecie znaleźć w “El Mercado de San Miguel”, w Huertas lub “El Mercado de San Antón”. Jedna z bardziej znanych dużych restauracji to „100 montaditos” lub “La sureña” gdzie najecie się do syta za drobne pieniądze. Dla studentów polecam “La casa de la tortilla” obok stacji Moncloa, lub El Tigre, które znajduję się na ulicy Hortaleza, blisko Gran Via.

San Antón Market

San Antón Market

A co jeśli chodzi o życie nocne w Madrycie? Mógłbym mówić o tym godzinami, ale pokrótce to wszystko zależy od waszego gustu. Gdziekolwiek wybralibyście sie w piątkowy wieczór, niezależnie czy jest to przy stacji Huertas, Moncloa czy Santiago Bernabeu, zawsze znajdziecie mnóstwo czekającyh na was barów i dyskotek. Ceny drinków wahają się od 8 do 10 euro, więc zazwyczaj spotykamy się i robimy tak zwany “botellón” (picie na ulicach, co jest w prawdzie zakazane, lub w domach znajomych) a następnie wychodzimy na imprezy.

Frabrik

Frabrik

Kilka przydatnych informacji:

Godziny otwarcia

Madryt jest słynny jako miasto gdzie zawsze jest coś do roboty. Jest to w 100 procentach prawda, ale tak jak wszędzie powinniście znać obowiązujące godziny pracy.

Społeczność Madrytu ma szeroko dostosowane godziny pracy. Z jednej strony, centra handlowe I sklepy otwarte od 10 do 22 (to zmienia się w zależności od ustalonego porządku). Z drugiej jednak strony małe sklepiki zwykle są otwarte od 10 do 14, następnie po przerwie na lunch od 17 do 20:30.

Lunch w Madrycie je się pomiędzy godziną 13 a 17 po południu, a kolację można zjeść od 20:30 aż do północy, a czasami nawet aż do 1 nad ranem. Kawiarnie i bary czekają na nas od 7 rano do 23 w nocy, a w niektórych przypadkach nawet do 1. Tak jak mówiłem wcześniej, to zależy.

Nie ma większych problemów, żeby bawić się w Madrycie. Jest mnóstwo możliwości. Zaczynając od nocnych klubów otwartych do około 3:30 rano, kończąc na dyskotekach otwartych całą noc.

Madryt może sie szczycić swoją komunikacją miejską. Stacje metra, autobusowe i kolejowe obejmują całe miasto. Autobusy kursują od 6 rano aż do północy, podczas gdy metro jest otwarte do godziny 1:30 rano. Pociągi zaczynają kursować o godzinie 5 rano i działają aż do północy. Co więcej, w godzinach nocnych zamiast linii metra kursują autobusy nocne od północy aż do 6 rano.

Więcej informacji : http://www.turismomadrid.es/en/

http://www.youtube.com/watch?v=CjcqHLTgjEg

Jai Molas

Nike Zoom Kobe IconAlle Artikel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.