Erasmus+ w Moguncji, Niemcy

Erasmus w Moguncji

Cześć, mam na imię Justyna, studiuję Architekturę na Politechnice Łódzkiej i spędziłam wymianę w Niemczech, w Moguncji (Mainz). Dlaczego wybrałam właśnie to miasto? Od razu wiedziałam, że chcę jechać właśnie do Niemiec. Skontaktowałam się z paroma osobami, wszyscy byli bardzo zadowoleni z Moguncji i mieli absolutnie rację!

Co robić w Moguncji?

Miasto jest bardzo często kojarzone z Janem Gutenbergiem, wynalazcą techniki drukarskiej, który urodził się właśnie w Moguncji. Dlatego warto odwiedzić tu muzeum Jana Gutenberga, czy też zobaczyć jego pomnik. Jednak główną atrakcją jest przede wszystkim katedra, jedna z najcenniejszych romańskich świątyń w Nadrenii-Palatynacie i całych Niemczech. Oprócz tego znajduje się tu urocza starówka z unikalną typowo niemiecką architekturą. 

Źródło: zbiór własny autora

Starówka Mainz
Źródło: zbiór własny autora

Katedra w Mainz
Źródło: zbiór własny autora

W gruncie rzeczy Moguncja to miasto pełne rozrywek. Jest wiele miejsc do spotkań ze znajomymi. Znajduje się tu sporo klubów oraz barów, można również pójść na spacer wzdłuż Renu, czy wybrać się na mecz na Opel Arenie, zobaczyć grę tutejszej drużyny- 1. FSV Mainz 05. 

Gdzie podróżować?

Moguncja jest położona w zachodniej części Niemiec, około 40 kilometrów od Frankfurtu nad Menem, ma też bardzo dobre połączenie do Francji oraz Luksemburga. W pobliżu znajduje się wiele miast, które warto odwiedzić, np. Wiesbaden, czy Bingen. Ja osobiście bardzo polecam Heidelberg, który jest oddalony o około półtora godziny drogi pociągiem. Z nieco dalszych miejsc bardzo podobał mi się Strasbourg oraz Nuremberg.

Frankfurt nad Menem
Źródło: zbiór własny autora

Heidelberg
Źródło: zbiór własny autora

Strasburg
Źródło: zbiór własny autora

Nuremberg
Źródło: zbiór własny autora

Luksemburg
Źródło: zbiór własny autora

Zakwaterowanie w moguncji

Najpopularniejszym zakwaterowaniem wśród studentów w Moguncji są oczywiście akademiki. Standardy są na wysokim poziomie, większość jest wyremontowana lub są to stosunkowo nowe budynki. Do wyboru mamy pojedynczy pokój lub tak zwany WG, czyli pokój z dzieloną kuchnią i łazienką. Ceny wahają się w granicach 320- 420 euro za pokój pojedynczy. 

Wydatki

Największym wydatkiem jest kaucja, która jest równa dwóm czynszom. Innym sporym wydatkiem (około 320 euro) jest tak zwany „semester social fee”, który obejmuje podatek studencki oraz bilet na transport publiczny w Mainz i w określonym obrębie (na przykład można na tym bilecie pojechać między innymi do Frankfurtu, Wiesbaden), co akurat jest korzystne, ponieważ nie musimy za każdym razem płacić za bilety, które są dość drogie, chyba że wybieramy się gdzieś poza wyznaczony obręb oczywiście. Kolejnym wydatkiem jest „podatek radiowy i telewizyjny”, który wynosi około 50 euro za 3 miesiące. 

Uczelnia w moguncji

Moguncja to bardzo międzynarodowe miasto. Co roku przyjeżdża tu wielu studentów na wymianę, bez problemu można się więc dogadać w języku angielskim. Najpopularniejsze są tu dwie uczelnie- Hochschule Mainz – University of Applied Sciences oraz Johannes Gutenberg-Universität. Ja studiowałam na Hochschule na wydziale inżynierii, gdzie zajęcia są prowadzone w języku niemieckim. Jeśli twój niemiecki nie jest na najlepszym poziomie, wykładowcy służą pomocą i chętnie wytłumaczą w języku angielskim. Na wydziale biznesu zajęcia są prowadzone w języku angielskim. 

Ogólnie porównując niemieckie metody nauczania z polskimi, bardziej skupiają się na wiedzy praktycznej i pracy zespołowej. Jest zdecydowanie mniejszy wybór przedmiotów teoretycznych, przynajmniej na moim kierunku. 

Nie działa tu ESN eye, jednak Uczelnia sama organizuje różne wydarzenia oraz bardzo wspiera zagranicznych studentów.  

Czy jestem zadowolona wyjazdu?

Oczywiście! Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz zobaczyłam wiele ciekawych miejsc, a także podszkoliłam język angielski i niemiecki. Szczególnie jestem szczęśliwa, że wybrałam właśnie Mainz. Jest to naprawdę dobry wybór na Erasmusa, miasto nie jest za duże, za małe, dla mnie idealne!

 

Justyna Tymorek

Just.tymor@gmail.com 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.