Erasmus+ w Warnie, Bułgaria

Здравейте! Cześć! Mam na imię Sylwia. Moją przygodę z Erasmusem rozpoczęłam w Bułgarii, a dokładniej w Varnie. Wymianę rozpoczęłam we wrześniu 2020 roku w University of Economics Varna. Tak bardzo spodobała mi się Bułgaria, że przedłużyłam swoją przygodę aż do lipca 2021 roku. Mimo, iż w tym czasie była pandemia, cóż, w Bułgarii nie było to zbyt odczuwalne. Podczas Erasmusa zwiedziłam ponad 30 bułgarskich miast i 10 krajów europejskich.

Miasto

Varna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii. Większe są tylko Sofia oraz Plovdiv. Jest położone nad ciepłym Morzem Czarnym i posiada liczne bary oraz kluby. Niedaleko plaży znajduje się Port przeładunkowy, dzięki czemu można podziwiać kilka razy dziennie różnego rodzaju statki. Centrum również jest bardzo przyjemne. Jako jedną z atrakcji mogę polecić spektakle w Operze Narodowej.

Widok na Morze Czarne – Varna
Źródło: zbiór własny autora

Port w Varnie
Źródło: zbiór własny autora

Uczelnia w Varnie

Zanim pojawiłam się w Varnie dużo informacji dostałam od działającego w uczelni biura wymiany międzynarodowej. Po przylocie do Bułgarii zostałam odebrana przez jedną z Pań z biura, która nie tylko pokazała mi Varnę, ale również oprowadziła po akademiku. Uczelnia znajduję się 10 min drogi pieszo od morza, a 20 min drogi od akademika. Jest ona dosyć duża- ma 3 budynki. W budynku głównym są prowadzone zajęcia dla Erasmusów. Na przerwach można bez problemu udać się na plażę, gdyż zajmuje to zaledwie kilka minut.

Zajęcia w varnie

Nauczyciele akademiccy są bardzo mili i wyrozumiali. Prowadzą zajęcia ciekawie i nie tylko w murach uczelnianych. Idą studentom na rękę i traktują Erasmusów bardziej ulgowo niż pozostałych studentów. Większość przedmiotów jest przeznaczona wyłącznie dla studentów Erasmusa, ale można również zapisać się na zajęcia z Bułgarami. Miałam przyjemność uczestniczyć w takich zajęciach z lokalnymi studentami i wspominam to jako fajne doświadczenie. Profesorowie uczelni posługują się językiem angielskim na dobrym poziomie, dzięki czemu można bez problemu zrozumieć wszystkie wykłady.

Zakwaterowanie w Varnie

W UE Varna są dwa akademiki oddalone 30 min pieszo od morza. W obu akademikach ostatnie piętro jest przeznaczone dla Erasmusów. Na korytarzu akademików znajduję się malutka kuchnia oraz pralka. Pokoje są wyposażone w łóżka, szafę, biurka, balkon i łazienkę. W akademiku nr 1 znajdują się w większości pokoje 1-osobowe oraz 3-osobowe. Drugi akademik znajduję się zaraz obok i w większości znajdują się w nim pokoje 2-osobowe i parę 1-osobowych. Obok akademika znajduję się najlepsza piekarnia w Varnie „Sofia” oraz Lidl. Pokoje w mieszkaniach prywatnych są lekko droższe (przedział 130 – 200 euro/mies).

Widok z akademika nr 1
Źródło: zbiór własny autora

Transport

W Bułgarii transport jest bardzo dobrze rozwinięty. Transport miejski w Varnie dojeżdża w zasadzie wszędzie. Można się nim dostać również do Golden Sands. Dworzec autobusowy w Varnie obsługuje linie autobusowe do największych miast w Bułgarii oraz miast europejskich. Transport autobusowy jest trochę droższy niż transport kolejowy. Pociągi są tańsze, aczkolwiek w gorszym stanie niż w Polsce. Bardzo przydatną opcją jest wyrobienie na dworcu kolejowym studenckiej karty zniżkowej na pociągi. Do wyrobienia takiej karty potrzebny jest dokument poświadczający, że jesteś studentem w Varnie (wydawany przez biuro współpracy międzynarodowej) oraz zdjęcie paszportowe.
W Varnie i całej Bułgarii nie ma zniżek na przejazdy autobusami. Istnieją tylko zniżki na przejazdy kolejami.

Język

Ze starszymi osobami można się porozumieć w języku rosyjskim. Język bułgarski jest podobny zarówno do polskiego, jak i rosyjskiego. Inną opcją jest dogadywanie się tzw. “na migi”. Osoby młode zazwyczaj rozmawiają po angielsku. Dodatkowym atutem jest fakt, że na UE Varna można uczyć się języka bułgarskiego.

Imprezy

Każdy Erasmus kilka razy w tygodniu odwiedza bar Cubo, który znajduję się na plaży. Jest to miejsce spotkań wszystkich Erasmusów z różnych uczelni w Varnie. W mieście jest wiele klubów, imprezy są praktycznie codziennie. Ostrzegam jednak, iż w zdecydowanej większości klubów muzyką przewodnią jest „chalga”. Jest to dość specyficzna muzyka, ale po paru drinkach przestaje mieć to znaczenie.

Jedzenie

Must have, co musisz zjeść to:
– banitsa (ciasto filo z sirenie)- jest to drożdżówka z białym serem, moja ulubiona przekąska;
– ajran (pitny jogurt, lekko słonawy);
– boza (napój zbożowy), bardzo specyficzny;
– lukanka (kiełbasa bułgarska);
– ljutenica (pasta z pieczonych papryk);
– sałatka szopska (warzywa wraz z serem sirenie);

Najpopularniejszą i najsmaczniejszą restauracją podającą najlepsze bułgarskie dania jest sieć restauracji „Happy”. Restauracje znajdują się w większych bułgarskich miastach. Bardzo polecam!

Ile wydałam?

Akademik to koszt ok. 100 euro/mies. Jedzenie w Bułgarii jest tańsze niż w Polsce. Można znaleźć kilka produktów droższych, aczkolwiek ogółem jest lekko taniej. Jedzenie w restauracjach jest tańsze niż w Polsce. Transport jest na podobnym poziomie. Imprezy studenckie również porównałabym cenowo do tych w Polsce.

ESN w Varnie

ESN w UE Varna istnieje od niedawna. Zajmował się organizacją imprezy powitalnej oraz imprez tematycznych z okazji bułgarskich świąt. Orientation week organizuje Biuro Współpracy Międzynarodowej. Ponadto ESN z Sofii organizuje cyklicznie wycieczki po bułgarskich miastach i sąsiednich krajach. Wycieczki z ESN w większości są nastawione na integrację. Jeśli chce się coś zwiedzić, lepiej jechać we własnym zakresie.

Co zwiedziłam?

Moje Top 3 miejsc w Bułgarii:

1. Plovdiv (drugie największe miasto w Bułgarii, znajdujące się w południowo-środkowej części kraju; charakterystyczne dla tego miasta są pozostałości po antycznych Grekach; Plovdiv – europejska stolica kultury z roku 2019).

Plovdiv – teatr antyczny (rzymski)
Źródło: zbiór własny autora

2. Nessebar (położone ok. 2 h busem na południe od Varny; nazywane „Perłą Morza Czarnego”. Jest to najstarsze miasto w Bułgarii znajdujące się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO).

Nessebar – Cerkiew Chrystusa Wszechmogącego
Źródło: zbiór własny autora

3. Veliko Tarnovo (położone w północno-środkowej Bułgarii, nazywane historyczną stolicą Bułgarii. Jest to miasto bardzo szczególne dla Bułgarów.)

Veliko Tarnovo – twierdza Carewec
Źródło: zbiór własny autora

Varna to świetne miasto dla studentów. Jest bardzo urokliwe, pogodne, a dodatkowo jest dobrą bazą wypadową do innych miast i krajów. Moja przygoda z Erasmusem w Varnie okazała się być fajniejszam aniżeli zakładałam przed wyjazdem. Gdybym mogła jechać ponownie, z chęcią bym wybrała ten sam kierunek i uczelnię.

Rady

https://www.bdz.bg/en – transport kolejowy

https://autogaravn.com/en – transport autobusowy międzymiastowy

MOOVIT – aplikacja na telefon zawierająca rozkłady linii transportu miejskiego w większych miastach bułgarskich

https://ue-varna.bg/en/ – UE Varna

W razie pytań, bądź inspiracji, co można zwiedzić w Bułgarii – zapraszam: https://www.instagram.com/sylv_harnik/

Chcesz dowiedzieć się więcej o Erasmusie w Bułgarii? Przeczytaj inne artykuły na naszym Blogu!

University of National and World Economy, Bułgaria

Bułgaria – przełam stereotypy!

Na skraju orientu i postkomunizmu – Erasmus w Bułgarii

Bulgaria – the country where people shake their heads for “yes” and nod for “no”

1 Comment on Erasmus+ w Warnie, Bułgaria

Piotrek said : 2 years ago

Bardzo ciekawie napisane! Pozdrawiam z Płowdiwu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.