University of National and World Economy, Bułgaria

Dzisiejszy artykuł poświęcamy stolicy Bułgarii – Sofii oraz znajdującej się tam uczelni University of National and World Economy, na którą studenci mogą wyjechać w ramach programu Erasmus+ oraz CEEPUS.

Jest to jedna z największych i najstarszych szkol wyższych w Bułgarii, jak również w południowo-wschodniej części Europy. Obiekt mieści się w studenckiej dzielnicy Studentski Grad, w której znajdują się również 4 inne uczelnie.

2

Pobyt na uczelni trwa 4 miesiące. Budynek jest zadbany, wyposażony w bibliotekę, kawiarnie, punkty ksero oraz duże zaplecze sportowe. Przed rozpoczęciem semestru odbywa się darmowy trwający trzy tygodnie kurs języka bułgarskiego. Jego nauka trwa również w trakcie semestru – jedne zajęcia tygodniowo. Uczelnia daje studentom możliwość wyboru przedmiotów prowadzonych po angielsku, a także po bułgarsku.

 1

Ogromnym plusem wyjechania do Sofii jest fakt, iż uczelnia każdemu studentowi oferuje miejsce w akademiku , a jego miesięczny koszt to jedynie 40 euro. Akademik jest dość stary, natomiast pokoje odnowione i w miarę duże. Dodatkowa zaleta mieszkania w akademiku to odległość w jakiej znajduje się on od uczelni – ok. 400 metrów.

3

Jeżeli zdecydujecie się zamieszkać w studenckiej dzielnicy Sofii musicie liczyć się z tym, że znajduje się ona ok. 6 km od centrum miasta, jednak z relacji studenta wynika, że nie jest to problem, gdyż autobusy do centrum jeżdżą bardzo często. W mieście działają również dwie nowe zadbane linie metra oraz tramwaje, które jeżdżą jedynie w okolicy centrum. Koszt biletu to 23BGN. Minusem transportu publicznego w Sofii jest brak połączeń nocnych. Jedynym wyjściem jest zamówienie taxi. Ceny taxi są przystępne, należy jednak uważać na oszustów próbujących wykorzystać obcokrajowców, naliczając podwójną stawkę.

Kolejnym powodem, który przemawia za tym, że Erasmus w Sofii może być fantastycznym doświadczeniem, jest fakt, iż koszty życia są nieco niższe niż w większości polskich miast. Walutą używaną w Bułgarii jest lew ( 1BGN = 2 PLN) Istnieje też szansa znalezienia pracy. Sofia posiada centrum biznesowe, gdzie ulokowane są duże zagraniczne firmy szukające studentów lub ludzi po studiach.

W Sofii znajduje się niezliczona ilość miejsc, w którym studenci spędzają swój wolny czas. Jest tutaj masa klubów, kawiarnii, restauracji. Sofia posiada kilka centrów handlowych, kin oraz miejsc do pływania.

Przydatne strony:

www.unwe.bg – strona internetowa uczelni

http://unwe.esnbg.org/ – strona internetowa sekcji ESN UNWE

Justyna, na podstawie raportów studentów UEK

Nouvelles sandalesnike air maxes shoes for men 2015 full episodes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.