Erasmus+ w Brnie, Czechy

Cześć, mam na imię Adrian i studiuję Teleinformatykę na Politechnice Poznańskiej. Jako kierunek mojego rocznego wyjazdu na Erasmusa wybrałem, stosunkowo mało popularne, Brno. Była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu!

Jak to się zaczęło?

Decyzję o wyjeździe podjąłem mocno spontanicznie i na ostatnią chwilę. Akurat na poprzedzającym wyjazd semestrze, jednym z moich wykładowców był wydziałowy koordynator programu. Jego krótkie wzmianki o Erasmusie przeciągały się aż do pół godziny. Początkowo traktowałem to z przymrużeniem oka, lecz w końcu dałem się przekonać i złożyłem aplikację. Z całej listy popularnych kierunków, takich jak Hiszpania, Chorwacja czy Francja, mi w oko wpadło akurat małe czeskie miasto Brno. Mimo wielokrotnych prób  przekonania mnie przez znajomych i rodzinę  do zmienienia decyzji, moje zaciekawienie tym krajem wygrało. Dodatkowo położenie miasta dawało mi wręcz nieograniczone możliwości podróżowania po Europie.

Wraz z upływem czasu w mojej głowie pojawiało się coraz więcej myśli: Czy to na pewno jest dla mnie? Czy poradzę sobie w nowym otoczeniu? Czy dam radę  dogadać się z ludźmi z różnych krajów? Jednak wszystkie moje wątpliwości skończyły się wraz z momentem odebrania wiadomości powitalnej od Vysoké učení technické v Brně. A już niedługo później pakowałem moje rzeczy do bagażnika, szykując się na przygodę życia. 

Źródło: zbiór własny autora

BRNO – Kampus i Uniwersytet

W skład Uniwersytetu Vysoké učení technické v Brně wchodzi ogromny kampus zlokalizowany wzdłuż ulicy Technická w Parku Technologicznym (w sąsiedztwie takich firm jak IBM czy RedHat) oraz kilka budynków znajdujących się w centrum miasta. Kampus składa się z budynków 5 wydziałów, akademików, siłowni, stołówki, sklepu spożywczego oraz baru wraz z klubem. Znajduje się tu też wielki obiekt sportowo – rekreacyjny, który jest otwarty popołudniami dla wszystkich chętnych. Dojazd do centrum zapewnia zarówno tramwaj, którego pętla znajduje się 5 minut pieszo od kampusu, jak i linia autobusowa z przystankiem zlokalizowanym na terenie kampusu. 

Źródło: zbiór własny autora

Edukacja

Mój wydział (FEKT) składał się z 3 budynków, przez co na początku miałem problemy z odnalezieniem odpowiedniego pomieszczenia. Profesorowie byli wymagający, lecz  potrafili zaciekawić nas swoim przedmiotem do tego stopnia, że prawie zawsze frekwencja na zajęciach wynosiła 100%. Ponadto, zawsze byli gotowi udzielić wyczerpującej odpowiedzi na zadane im pytania, poprowadzić dyskusję ze studentami, jak również pomóc w zrozumieniu tematu po zajęciach. Zarówno wykłady, jak i laboratoria skupiały się na praktycznych aspektach danego zagadnienia, przez co czas na zajęciach mijał bardzo szybko. Warunkiem zdania przedmiotu było zdobycie łącznie minimum 50 punktów z laboratorium i z egzaminu. Dodam tylko, że sesja egzaminacyjna odbywała się bardzo wcześnie, przez co w semestrze zimowym zdałem wszystkie egzaminy jeszcze przed Bożym Narodzeniem. 

Źródło: zbiór własny autora

Życie w akademiku

Integracja ze społecznością studencką zaczyna się od razu po przybyciu do akademika. Pierwsze kroki należy skierować do recepcji w celu odebrania klucza do pokoju. Już w wężyku do biura zakwaterowania (podpisanie umowy, wpłacenie kaucji, zaświadczenie o pobycie) ciągnącym się przez cały korytarz nawiązałem pierwsze znajomości. Uczelnia posiada zintegrowany panel studenta, który pomaga uiszczać opłaty za akademik (które wynoszą około 140 Euro, to one stanowią największy wydatek podczas pobytu w Brnie), doładowywać legitymację (którą można płacić za posiłki na stołówce, lub kanapki z automatu). Dwu- oraz trzyosobowe pokoje składają się z łazienki, toalety, kuchni (wyposażona jest w szafki, płytę indukcyjną i lodówkę) oraz dużego pokoju z łóżkami. Dużym atutem są również gniazda sieciowe, które umożliwiają bardzo szybkie łącze internetowe. Akademik połączony jest ze stołówką, na której można zjeść pyszny dwudaniowy obiad już za około 12zł lub pizzę za niecałe 10zł. 

Źródło: zbiór własny autora

Komunikacja miejska w brnie

Brno jest dość dobrze skomunikowane. Po zakwaterowaniu się w akademiku oraz integracji z bracią studencką kolejnym krokiem powinno być wykupienie karty miejskiej. Bilet jednorazowy na 15 minut kosztuje 3,50zł, a na godzinę 4,50zł, natomiast koszt karty miejskiej na cały semestr wynosi 105zł.  Ja w pierwszym semestrze pobytu popełniłem ten błąd i nie wykupiłem biletu semestralnego, przez co straciłem mnóstwo pieniędzy. Wam radzę zrobić to od razu. W celu wyrobienia karty miejskiej należy wypełnić formularz na stronie internetowej miasta. Następnie trzeba udać się do punktu w celu odebrania jej w wersji papierowej lub zapisania jej na swojej karcie kredytowej.  Dojazd tramwajem z terenu akademików do centrum zajmuje około 15 minut, natomiast do dworca głównego około 25.

Źródło: zbiór własny autora

Brno

Położone na południu Czech, około 400-tysięczne miasto żyje rytmem nadawanym przez społeczność studencką. Wyprawa do centrum miasta na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, gdy większość studentów wróciła do domów, ukazała pustki na niemal codziennie zatłoczonej ulicy prowadzącej na rynek oraz wolne miejsca w lokalach, w których przez większość roku znalezienie wolnego stolika graniczyło z cudem. Miasto położone jest nad rzeką przepływającą przez jego starą część oraz nad jeziorem, którego pobliska infrastruktura pozwala na aktywne spędzanie czasu ze znajomymi. Najważniejszymi punktami miasta są usytuowane w samym centrum zamek Špilerk oraz Katedra św. Piotra i Pawła. Z obu budynków można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

U podnóża wzgórza, na którym mieści się katedra, znajduje się zwieńczony obeliskiem oraz charakterystycznym zegarem główny rynek (Namesti Svobody). Warto w tym miejscu dodać, że w mieście znajdują się aż 3 rynki! Podążając wzdłuż Namesti Svobody naszym oczom ukażą się zabytkowe budynki, pozostałe rynki oraz jedno z najlepszych miejsc na szybką przekąskę, ale o tym później.  Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas polecam wizytę w ZOO, centrum nauki „Vida!” i Muzeum Techniki, które z pewnością dostarczą mnóstwa rozrywki. Natomiast osoby ceniące perełki architektoniczne również znajdą w Brnie coś dla siebie. W mieście znajduje się Willa Tugendhatów – modernistyczny dom z początku XX wieku, do którego bilety należy kupować nawet z miesięcznym wyprzedzeniem!

Źródło: zbiór własny autora

12 krajów w cenie 1

Mój plan zajęć sprzyjał odbywaniu kilkudniowych podróży, nawet tych zagranicznych. W trakcie całego mojego pobytu w Brnie odwiedziłem aż 12 znanych europejskich miast.  Pierwszym kierunkiem, który obrałem była Praga, do której bilet kolejowy kosztował zaledwie 1 Euro (dla posiadacza karty ISIC). Następnymi celami moich podróży były kolejno: Bratysława, Budapeszt, Wiedeń, Berlin, Paryż, Amsterdam, Porto, Madryt, Barcelona, Rijeka i Wrocław. Dodatkowo odwiedziłem również znane z bardzo dobrego wina południe Czech. Pomimo niedalekiej odległości, miejscowy krajobraz był zupełnie inny niż w naszym kraju. Każda wolna przestrzeń obsadzona była winoroślami. Na wycieczkę w te rejony (szczególnie polecam miasteczko Mikulov) warto wybrać się w okresie winobrania, aby skosztować win lokalnej produkcji. 

Źródło: zbiór własny autora

Czas wolny

Brno oferuje wiele miejsc pozwalających na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Jednym z  moich ulubionych było, położone  15 minut jazdy autem lub 30 minut tramwajem od kampusu,  jezioro.

Źródło: zbiór własny autora

Dodatkowo, mnogość klubów nocnych i barów czynnych codziennie do późnych godzin nocnych pozwala na spędzanie czasu poza akademikiem i integrację ze społecznością akademicką z innych uniwersytetów. Również organizowane przez ESN wydarzenia pozwalają na interesujące zaplanowanie wolnego czasu. Do organizowanych przez oddział ESN VUT cyklicznych zajęć należały: m.in. wieczory filmowe, lekcje języka czeskiego, prezentacje narodów, wycieczki. Poza tym to wspólne wyjścia do ciekawych miejsc jak np. tor gokartowy oraz wiele imprez, a nawet tram party czy boat party. Ponadto, w sezonie zimowym rozpoczyna się sezon świętej gry Czechów – hokeja na lodzie. W hali na obrzeżach miasta odbywają się mecze Komety, słynnej profesjonalnej drużyny oraz mecze ligi akademickiej. Przyznam szczerze, że mecze te są tak interesujące, że zapomina się o niskiej temperaturze panującej w hali.

Źródło: zbiór własny autora

Gorąco polecam każdemu Brno jako kierunek na wymianę. Jest to niesamowite miasto pełne ciekawych i nieoczywistych miejsc. Zdecydowanie było to jedno  z lepszych doświadczeń w moim życiu!

Adrian Hoffer

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Erasmusa w Czechach? Przeczytaj inne artykuły na naszym blogu:

Erasmus+ w Pradze, Czechy

Erasmus+ w Ołomuńcu, Czechy

Masaryk University w Brnie, Czeska Republika

Erasmus pod mostem

And you will never want to leave

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.