Erasmus+ w Ołomuńcu, Czechy

Kim jestem?

Привет! Nazywam się Diana Lebioduszkina, w 2019 ukończyłam studia magisterskie na kierunku filologia rosyjska. W 2017 roku, będąc jeszcze na studiach I stopnia, a dokładniej na trzecim roku, w semestrze letnim zdecydowałam się na udział w programie Erasmus+. Była to decyzja podjęta pod wpływem chwili i za namową ówczesnego koordynatora programu na moim wydziale. Wybrałam Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu (Czechy).

Ołomuniec
Źródło: Zasób własny autorki

Co mogę powiedzieć o Uniwersytecie?

Univerzita Palackého v Olomouci jest najstarszym uniwersytetem na Morawach. Filologia rosyjska mieści się na Wydziale Filozoficznym, na starym mieście. Z racji tego, że wybrałam zajęcia w języku rosyjskim, nie były potrzebne wstępne testy językowe. W połowie semestru język prowadzenia zajęć kilku przedmiotów zmienił się wyłącznie na język czeski, więc wykładowcy dali mi wybór czy chcę nadal uczestniczyć. Aby zaliczyć przedmioty, oprócz obecności, trzeba było wykonać prezentację/napisać esej, w niektórych przypadkach obowiązywał również egzamin pisemny i ustny.

Budapeszt
Źródło: Zasób własny autorki

 

Gdzie mieszkałam, jakie były ceny?

Większość studentów, w tym także ja, mieszkała w akademikach, których jest kilka. Jeden kampus znajduje się bliżej centrum, drugi zaś na końcu miasta. Za dwuosobowy pokój płaciłam ok. 100euro miesięcznie, gdzie pod koniec pobytu połowa łącznej sumy była zwracana wraz z kaucją ok. 60euro. Całościowe stypendium wynosiło wtedy 400euro i uważam, że na podstawowe potrzeby było to wystarczające. Ceny w mieście są zbliżone do tych w Polsce, niektóre rzeczy są nawet tańsze. Łącznie w tym samym okresie było ok. 200 studentów zagranicznych, niektórzy z nich byli od początku semestru, czyli na cały rok.

Ołomuniec
Źródło: Zasób własny autorki

Bratysława
Źródło: Zasób własny autorki

Co mogę powiedzieć o mieście, stylu życiu i ich ESNie?

Uważam, że Ołomuniec jest strategicznym punktem na mapie podczas planowania podróży. Podczas swojego pobytu zwiedziłam wiele czeskich miast oraz różnych państw, do których posiada bardzo dobry dojazd. Z racji tego, że mieszkałam w akademiku bardzo blisko centrum miasta, wszystko było dostępne w zasięgu ręki – sklepy, restauracje, bary, piękna starówka i wiele innych rzeczy. Przez kampus przepływa również rzeka i cały teren wokół jest bardzo zadbany, więc często wraz ze znajomymi spędzaliśmy czas urządzając pikniki, grając w siatkówkę itp. Na tym terenie znajduje się również stołówka, gdzie przez konto internetowe można było zamówić posiłek na konkretny dzień (i była nawet pizza!) w bardzo przystępnej cenie. Istnieje tam również sekcja ESN, a mianowicie ESN Olomouc, dzięki której tak naprawdę dołączyłam do ESNu lokalnego w Polsce. ESN w Ołomuńcu organizowało wiele wydarzeń, które jednoczyły wszystkich studentów, zarówno polskich jak i czeskich, pomogło nam się zaaklimatyzować w nowym środowisku i poznać wiele wspaniałych ludzi. Sekcja prowadziła również projekt Buddy, do którego się zgłosiłam.

Praga
Źródło: Zasób własny autorki

Praga
Źródło: Zasób własny autorki

Czy polecam?

Oczywiście polecam to miasto z całego serca, a zwłaszcza osobom, które uwielbiają piękną architekturę i niewielkie miasta z duszą. Czeski jest podobny do polskiego, więc bardzo łatwo można się porozumieć (niestety Czesi nie są chętni do konwersacji w języku angielskim). Pomimo, że Czechy graniczą z Polską, czeska kultura, obyczaje i tradycje są zupełnie odmienne i zachwycają na każdym kroku.

Brno
Źródło: Zasób własny autorki

Chorwacja
Źródło: Zasób własny autorki 

W czym już pomógł mi wyjazd na Erasmusa?

Myślę, że Erasmus pomógł mi przełamać barierę językową w stosunku do angielskiego. Pomimo, że moje zajęcia odbywały się w większości w języku rosyjskim, który znam bardzo dobrze, to spędzałam czas z osobami anglojęzycznymi, dzięki czemu podszkoliłam język angielski. Oprócz tego poznałam wiele wspaniałych osób, przyjaciół, z którymi mam kontakt do tej pory. Na pewno ten wyjazd bezpośrednio jak i pośrednio pomógł mi w znalezieniu aktualnej pracy w jednej z toruńskich korporacji, gdzie na co dzień pracuję z językiem rosyjskim i angielskim.

Brno
Źródło: Zasób własny autorki

Nike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.