Erasmus+ w Coimbrze, Portugalia

Universidade de Coimbra

Coimbra to z pewnością jedno z bardziej studenckich miast w Europie. Leży w centralnej części Portugalii, nad rzeką Mondego pomiędzy Lizboną a Porto. Pomimo tego, że jest 3. największym miastem w Portugalli, mi wydawała się mała. Na szczęście atrakcji tam nie brakowało. Kilka znaczących miejsc w Coimbrze to: praça da república – miejsce spotkań wszystkich studentów oraz jeden z centralnych punktów Coimbry, escadas monumentai – ogromne schody, które prowadzą do starej części Uniwersytetu, ogród botaniczny, park Mondego położony nad samą rzeką  oraz klasztor św. Klary, katedry Se Nova i Se Velha.

Ogród botaniczny;
źródło: zbiór własny autora

UNIWERSYTET

Uniwersytet jest najstarszą i najważniejszą placówką w Portugalii. Skupia 8 wydziałów: nauk humanistycznych, nauk ścisłych, prawa, farmacji, medycyny, psychologii i pedagogiki, wychowania fizycznego oraz ekonomii (FEUC). Każdy z nich znajduje się w innej części miasta. FEUC oferuje wiele różnorodnych  kursów w języku angielskim, zarówno z zakresu ekonomii, jak i zarządzania. Dodatkowym atutem jest możliwość uczestniczenia w zajęciach języka portugalskiego, które odbywają się na wydziale humanistycznym. Jeśli chodzi o zajęcia oferowane dla studentów zagranicznych, to można wybierać kursy zarówno z poziomu licencjatu, jak i magisterki. Zajęcia same w sobie nie są bardzo ciężkie.

Główny gmach uczelni;
źródło: zbiór własny autora

ZAKWATEROWANIE

Jeśli mam być szczera, to nie wiem czy w Coimbrze znajdują się akademiki, z których mogą korzystać studenci przebywający na Erasmusie. Nie jest to jednak problem, gdyż oferta mieszkaniowa jest bardzo bogata. Dostępnych jest dużo ofert mieszkań, a nawet domów do wynajęcia i znalezienie czegoś blisko uczelni czy centrum nie jest problemem. Miesięczny koszt wynajmu to około 200-250 euro, w zależności od lokalizacji.

TRANSPORT

Coimbra to małe miasto, więc poruszanie się po nim pieszo nie sprawia problemów. Z wydziału ekonomii (FEUC) do centrum idzie się około 15 min. Jeśli ktoś chce, to można kupić sobie bilet okresowy (miesięczny lub semestralny) na komunikację miejską, ale według mnie to się nie opłaca. Warto wykupić kartę na określoną ilość przejazdów autobusem, którą w każdej chwili można sobie doładować w specjalnych punktach. W Coimbrze znajdują się dwie stacje kolejowe, jedna bliżej centrum (mniejsza) oraz główna – Coimbra-B oddalona nico dalej od centralnej części miasta.

CODZIENNE ŻYCIE, PODRÓŻE

We wszystkim, co związane z życiem codziennym pomaga działający przy uczelni ESN. Organizują oni wiele wycieczek, wydarzeń, projektów oraz imprez. W zasadzie codziennie coś się dzieję, a co najciekawsze, mają nawet swój „Erasmusowy Bar”, który jest oficjalnym miejscem spotkań wszystkich studentów. Nie polecam wybierania zajęć w środy i w piątki, ponieważ we wtorki i czwartki odbywają się największe imprezy!

Co do podróżowania, to jest ono bardzo proste, sama zobaczyłam chyba wszystkie najważniejsze miejsca w Portugalii (Porto, Lizbona, Fatima, Braga, Guimaresh, Aveiro, Albufeira, Lusao, Azory i wiele więcej).

Bussaco Palace w Luso;
źródło: zbiór własny autora

Braga;
źródło: zbiór własny autora

Lagoa das Sete Cidades, Azory;
źródło: zbiór własny autora

Miraduro Lagoa do Canario, Azory;
źródło: zbiór własny autora

Aveiro;
źródło: zbiór własny autora

Lagos;
źródło: zbiór własny autora

Na przełomie lutego i marca w różnych miastach odbywają się parady karnawałowe. Polecam pojechać i zobaczyć jedną z nich. Poniżej zdjęcia z karnawału z Figueira da Foz odbywającego się zaraz koło plaży.

W maju odbywa się „Queima das fitas”, czyli portugalskie Juwenalia. Przez tydzień, codziennie mają miejsce ciekawe wydarzenia i koncerty różnych zespołów (lokalnych i międzynarodowych). Najbardziej charakterystycznym wydarzeniem Queimy jest parada – studenci piątego roku przygotowują platformy festiwalowe i odbywa się pochód z głównego gmachu uczelni nad rzekę. Podczas pochodu z platform rozdawane jest darmowe piwo (z zasadą zimne do picia, ciepłe do oblewania). Kolejnym wydarzeniem wartym zobaczenia jest „Serenata”, wieczór, podczas którego wszyscy studenci gromadzą się w dzielnicy Se Velha po to by posłuchać koncertu Fado.

Z całego serca polecam Coimbrę na Erasmusa, może nie jest to duże miasto, ale zdecydowanie ma swój urok!

Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do kontaktu: patecka.kinga@gmail.com

Kinga Patecka

NIke Dunk SB MIDAir Force 1 Sage Low

2 Comments on Erasmus+ w Coimbrze, Portugalia

Sara said : 5 years ago

Gdzie znajdują się punkty doładowywania karty na autobus ?

Nadia said : 6 years ago

Hej! Razem z koleżanką wybieram się do Coimbry w przyszłym roku akademickim, w 1 semestrze. Będzie to mój pierwszy wyjazd, co wiąże się z wieloma obawami/pytaniami. Głownie chciałabym się dowiedzieć ile kosztuje tamtejsze życie, jak gotówkowo się przygotować na ten wyjazd? Nie ukrywam, ze także chciałabym zwiedzić coś ponad. Z góry dziękuje za odpowiedź i o inne dodatkowe info dla osoby, która jedzie pierwszy raz :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.