Saarbrücken: francusko-niemiecka mieszanina

[view original version]

Ponieważ mój pobyt w Krakowie niestety dobiega końca, muszę przyznać, że było to niesamowite doświadczenie! Chciałbym zachęcić innych studentów do wzięcia udziału w programie ERASMUS. W dalszej części opowiem o moim uniwersytecie w Niemczech, który znajduje się w południowo-zachodniej części kraju.

 The University of Applied Sciences (założony w 1946) jest stosunkowo małą uczelnią, w której uczy się około 5500 studentów. Jest ona podzielona na pięć kampusów w obszarze miasta Saarbruecken, które zamieszkuje 175.000 osób. Centrum stanowi gustowne, maleńkie stare miasto. Według mnie, Saarbruecken jest dobrym miejscem, żeby wyskoczyć na piwo czy do klubu, a życie w mieście budzi się dopiero po zmroku.

1

Z europejskiego punktu widzenia położenie uczelni jest naprawdę korzystne. Dojazd do granicy francuskiej zajmuje nie więcej niż 5 minut,  podróż do Paryża ekspresem trwa 1.5h, a piękny Luksemburg – ze starym miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – jest oddalone o około 40 minut.

Tutaj możecie zobaczyć położenie mojej uczelni oraz Saarland (Saarland to jedyne województwo w Niemczech, które przypomina małą świnkę) –> Saarland zaznaczony jest na czarno, a Saarbruecken czerwoną kropką.

2

3

Bliska odległość do granicy francuskiej sprawia, ze jako student możesz zdecydować się na studia w Niemczech i we Francji. W 1978 roku – jako pierwszy uniwersytet w Niemczech – w wyniku bliskiej współpracy rządu Francji i Niemiec, ustanowiliśmy dobrze honorowany program „double-degree” z kilkoma francuskimi uczelniami.

4

Atmosfera na uniwersytecie i relacje z koordynatorami są bardzo rodzinne (ze względu na małą liczbę studentów). Pracownicy Biura Programów Zagranicznych są przyjaźni i bardzo pomocni

(pomagają np. ze znalezieniem zakwaterowania). Posiadając legitymację studencką, możesz korzystać ze wszystkich środków transporu na terenie województwa, całkowicie za darmo.

Twój pobyt w Niemczech pozwala Ci znacznie poprawić Twój niemiecki, który ciagle odgrywa ważna rolę w Europie. Uniwersytet oferuje intensywny kurs nauczania języka niemieckiego przed rozpoczęciem semestru oraz w czasie jego trwania (za które możesz zdobyć punkty ECTS)

Podsumowując, mogę tylko zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w programie ERASMUS, który jest dobrą, a nawet najlepszą szansą na to, by nauczyć się języków obcych  oraz żeby spojrzeć na swoje studia z zupełnie innej perspektywy. Gwarantuję, ze udział w ERASMUS-ie jest cudownym doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnicie!!

Here is the English website of my university:

http://www.htw-saarland.de/index_html_en/view?set_language=en

In case of any questions, I am more than glad to help you with any questions!

Clemens

cmohrmueller@web.de

See you & meet you in Saarbruecken!

 

Jordan Hydro 6 SandalsAir Jordan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.