De Rijksuniversiteit Groningen, Holandia

1

O UCZELNI

Uniwersytet w Groningien to prestiżowa placówka, mogąca pochwalić się wysokim poziomem nauczania, co jest potwierdzone w rankingach, bowiem uczelnia ta mieści się w pierwszej setce najlepszych szkół na świecie. Jest to także najstarsza uczelnia w Holandii (założona w 1614 roku). Budynki należące do uczelni, nowoczesne oraz utrzymane w bardzo dobrym stanie, są rozsiane po całym mieście. Uniwersytet posiada trzy biblioteki, zlokalizowane w różnych częściach miasta, więc student ma możliwość wyboru tej, która znajduje się najbliżej jego miejsca zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że biblioteki te są chętnie odwiedzane przez wszystkich studentów, zwłaszcza w czasie sesji egzaminacyjnej. Studenci Groningen automatycznie są zarejestrowani w systemie Eduroam dzięki czemu mają dostęp do WiFi w różnych lokalizacjach miasta. Aby skorzystać z drukarek/skanerów zlokalizowanych na terenie uczelni należy za pośrednictwem Internetu nabić impulsy na swoją legitymację studencką. Warto podkreślić, iż podstawowym językiem komunikacji jest angielski i należy nim władać minimum na poziomie C1. Przedmioty nauczane są w języku angielskim i holenderskim. Dla osób nieznających tego drugiego, oferuje się kurs językowy dla początkujących. Należy się pospieszyć z zapisami na poszczególne przedmioty, bowiem liczba miejsc jest ograniczona.

2

Budynki uczelni – tradycyjny i nowoczesny

Budynki uczelni – tradycyjny i nowoczesny

O MIEŚCIE

Groningem jest miastem przyjaznym studentom, bowiem znajduje się tam sporo uczelni. Koszty życia adekwatne do Europy Zachodniej, aczkolwiek według studentów miesięczne wydatki żywnościowe nie muszą przekroczyć 150 euro. Według relacji polskich studentów, miesięczny przeciętny koszt życia kształtuje się w graniach 650 – 800 euro. W mieście nie brakuje „tanich” barów i klubów. Jest także sporo restauracji, kawiarni, kin. Po dodatkowe rozrywki zawsze można wybrać się pociągiem do innych miast jak Amsterdam, Utrecht czy nawet Bruksela. Trzeba jednak się liczyć, że wszystko jest droższe niż w Polsce. Sekcja organizacji ESN (Erasmus Student Network) oferuje studentom z wymianu Introduction Week, który obejmuje wizyty w muzeach, zwiedzanie miasta, imprezy. Należy jednak się pospieszyć z zapisami, bowiem liczba miejsc jest ograniczona. Koszt to 30 euro. Studenci doceniają pomoc, którą otrzymali ze strony ESN jak i Exchange office.

Groningen na mapie

Groningen na mapie

ZAKWATEROWANIE

Poszukując mieszkania w Groningen można skorzystać z usług agencji lub szukać na własną rękę (np. poprzez liczne grupy na Facebook). Korzystając z usług agencji trzeba mieć na uwadze, iż jest to opcja wygodniejsza, aczkolwiek prowizja możne wynosić nawet 100 euro. Na własną rękę pokój jest znaleźć ciężko, gdyż popyt przewyższa podaż. Przeciętnie czynsz kształtuje się w granicach 380 – 420 euro, ale jeśli ma się szczęście, można wynająć pokój już od 250 euro. Warto mieszkać w niedalekiej odległości od uczelni / centrum, bowiem podstawowym środkiem transportu w Groningiem jest naturalnie rower, który jest absolutnym ‘must have’ kiedy mieszkasz w Holandii. Trzeba jednak pamiętać, że nie trudno aby rower został skradziony… Wtedy można skorzystać z autobusów miejskich a w przypadku dalszych wycieczek – pociągu.

Rower to najlepszy środek transportu w każdym holenderskim mieście

Rower to najlepszy środek transportu w każdym holenderskim mieście

Podsumowując, Groningen jest miastem studenckim, gdzie na pewno nie można się nudzić. Niemniej jednak, ten uniwersytet polecamy raczej studentom z ambicjami, ze względu na duże wymagania wobec studentów. Zadaje się wiele prac grupowych a zakres materiału do egzaminu jest naprawdę duży.

Karol, na podstawie sprawozdań studentów UEKKids Nike Air MaxAir Force 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.