HAAGA-HELIA UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES

1Uniwersytet Haaga-Helia jest jedną z największych biznesowych politechnik w Finlandii. Cieszy się popularnością wśród studentów zagranicznych; corocznie przyjeżdża tu około 680 studentów wymian z 200 partnerskich uniwersytetów na całym świecie. Haaga-Helia uczy teorii poprzez praktykę, angażując studentów do pracy przy licznych projektach grupowych.

Jeśli chodzi o lokalizację, uniwersytet jest podzielony na sześć kampusów, w tym cztery znajdujące się na terenie Helsinek.

Główny budynek uniwersytetu

Główny budynek uniwersytetu


Fińska uczelnia jest nowoczesna i dobrze wyposażona. Sale komputerowe są dostępne dla wszystkich studentów, jak i darmowe wifi obejmujące wszystkie kampusy. W uczelnianej bibliotece można znaleźć wszystkie potrzebne pomoce – w dodatku oferują 1000 stron do wydrukowania za darmo. Miejscowy ESN aktywnie zapełnia czas kulturoznawczymi rozrywkami, a jeśli ma się trochę czasu można spróbować swoich sił w nauce ich ojczystego języka; uczelnia organizuje kursy przygotowawcze jak i w trakcie nauki.

ZAKWATEROWANIE

Akademikami zajmuje się organizacja HOAS. Przed przyjazdem do Helsinek, studentom przesłane są aplikacje do wypełnienia – im szybciej się ją wypełni, tym bliższy centrum dostanie się pokój. Zaliczka kosztuje 500 euro, natomiast koszt miesięczny wynosi ok. 390 euro za jednoosobowy pokój, a 230 euro za dwuosobowy. Najważniejsze sprzęty są zapewnione, ale w pościel należy samemu się zaopatrzyć. Na terenie akademika są darmowe pralnie i suszarnie.

Jeden z akademików HOAS w Helsinkach

Jeden z akademików HOAS w Helsinkach

TRANSPORT

Helsinki mają dobrze zorganizowaną miejską sieć komunikacyjną (HSL), więc spokojnie można zapomnieć o drogich taksówkach. W stolicy Finów jeżdżą autobusy, pociągi, tramwaje oraz metro. Bilet semestralny ze zniżką studencką kosztuje około 90 euro.

4

CENY I PŁATNOŚCI

Życie w Finlandii jest zdecydowanie droższe niż w Polsce. Przeciętna restauracja w Helsinkach oferuje obiady za około 10 euro, jednak są miejsca (między innymi na uczelni) gdzie obowiązują zniżki studenckie, więc posiłek zwykle kosztuje w okolicach 2 euro.

Najtańszą opcją zakwaterowania są akademiki (w okolicach 300 euro).

Karty płatnicze są powszechnie stosowane. Walutę można wymienić w banku FOREX.

ZDROWIE

Polskie ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również Finlandię. Jeżeli jednak jest potrzeba zakupienia dodatkowego ubezpieczenia, ISIC jest bardziej rozpoznawalne niż EURO26.

W razie problemów, na uczelni ma dyżury pielęgniarka. Apteki w Helsinkach są ogólnodostępne, jednak ceny leków są dużo droższe od tych co przywykliśmy w Polsce.

Luterańska Katedra w Helsinkach (Helsingin tuomiokirkko)

Luterańska Katedra w Helsinkach (Helsingin tuomiokirkko)

PRZYDATNE LINKI:

http://www.haaga-helia.fi/

https://www.hoas.fi/

https://www.hsl.fi/en

Ewa, na podstawie sprawozdań studentów UEK.Mens Running ShoesAir Jordan 1 Low Emerald Rise/White-Black For Sale

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.