BERN UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES

O uczelni

Bern University jest przytulną i bardzo kameralną uczelnią. Zajęcia danego wydziału zwykle odbywają się w jednym budynku. Jak na Szwajcarię przystało uczelnia jest świetnie zorganizowana. Studenci zagraniczni nie mają problemów z uzyskaniem wszystkich potrzebnych informacji.

Jest to Fachhochschule (wyższa szkołą zawodowa), więc zajęcia są bardzo ciekawe i praktyczne. Pozwalają studentowi na rozwój przy pomocy analizy przypadków, przygotowania projektów i prezentacji.

Wykładowcy są bardzo zaangażowani w swoją pracę i podchodzą do każdego indywidualnie. Egzaminy są dość trudne i warto uczyć się systematycznie. Nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego. Przedmioty możemy wybrać w języku angielskim lub niemieckim. Ponadto istnieje możliwość mieszania kursów.

Uniwersytet organizuje dla zagranicznych studentów Orientation Week. Członkowie International Office proponują zwiedzanie miasta, imprezy i udzielają informacji o uczelni.

4

Zakwaterowanie

Uczelnia oferuje kilka akademików. Wszystkie są w dobrym stanie. Każdy student ma osobny pokój oraz wspólną kuchnię i łazienkę. Wszystkie pomieszczenia są w pełni wyposażone. Mamy również do dyspozycji pościel, która często jest prana i zmieniana. Większość akademików znajduje się w centrum miasta np. Fellergut, położony w dzielnicy Bumpliz Nord, 5 minut pociągiem od Bern Banhof. Koszt miesięczny to około 540 CHF.

Komunikacja

Najwygodniej wykupić abonament na dwie strefy (100,101) na pociągi, autobusy i tramwaje. Strefy te obejmują właściwie całe miasto. Koszt miesięczny to 57 CHF. Na uczelnie najlepiej dojechać pociągiem z przesiadką w Bern Bahnhof. Taxi z centrum na uczelnie to około 30 CHF.

Z Berna pociągiem można dojechać w każde miejsce Szwajcarii. Komunikacja niestety jest bardzo droga, ale istnieje możliwość wykupienia zniżek, jeżeli ktoś chce podróżować. Polecane są „Gleis 7” i „Halbtax”.

2

Ceny

Koszty życia w Szwajcarii są wysokie. Miesięcznie akademik kosztuje 540 CHF, 57 CHF bilet i do tego około 10 CHF za telefon komórkowy. Wyjścia do restauracji są drogie, ale istnieją inne dobre sposoby na spróbowanie nowych smaków. W akademikach mieszka wielu obcokrajowców, więc wspólne gotowanie jest przyjemnym i pożytecznym zajęciem. Jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić warto robić zakupy w „Denner” i „Coop”.

Według przepisów prawa studenci mają możliwość pracować maksymalnie 20 godzin tygodniowo. Jednak na uczelni jest dość dużo zajęć, więc ciężko znaleźć czas na pracę.

Rozrywka

ESN Berno organizuje wiele wycieczek i ciekawych wydarzeń kulturalnych. W centrum miasta znajduje się wiele urokliwych kawiarenek i restauracji. W zimie otwarte są lodowiska.

Główną atrakcją turystyczną Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Obowiązkowym miejscem podczas zwiedzania jest także Muzeum Sztuk Pięknych posiadające bogate zbiory prac włoskich i szwajcarskich artystów.

Ciekawostką jest, że to właśnie w tym mieście Albert Einstein w 1905 roku stworzył teorie względności.

3

Pozostałe informacje

  • Jadąc do Szwajcarii trzeba wykupić kartę EKUZ i dodatkowo EURO26.
  • Internet jest w akademiku, szkole i niektórych miejscach publicznych.
  • Biblioteka znajduje się w budynku uniwersytetu i jest otwarta całą dobę.
  • W mieście nie ma tak wielu punktów ksero jak w Krakowie. Jeżeli ktoś wybiera się samochodem warto zabrać ze sobą drukarkę, będzie taniej.
  • Pralnia znajduje się w akademiku. Koszt prania to 1CHF za godzinę.
  • Koszt pocztówki lub listu do Polski to 1.40 CHF.

Aleksandra, na podstawie sprawozdań studentów UEKNike Zoom Vomero 12Air Jordan 1 Dark Mocha 555088-105 2020 Release Date

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.