Erasmus+ w Zadarze, Chorwacja

Cześć, mam na imię Natalia. Studiuję psychologię biznesu na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Semestr letni czwartego roku studiów spędziłam na wymianie z programem Erasmus+. Możliwości było wiele, ale ostatecznie zdecydowałam się na słoneczną Chorwację. Miałam przyjemność studiować na założonym w 1396 roku Uniwersytecie w nadmorskim mieście Zadar. 

Po wyjeździe spodziewałam się wiele, ale chyba nikt nie wiedział, że standard naszego życia tak znacznie się zmieni przez wybuch pandemii. Pomimo początkowej paniki zdecydowałam się zostać i na pewno nie żałuję tej decyzji. Zacznijmy jednak od początku. 

Źródło: Obraz katkaZV z Pixabay

Mieszkanie – jak szukać?

Pierwsza możliwość to akademik. Jest to zapewne najtańsza opcja. Aby się zakwalifikować należy wypełnić formularz. Ja niestety się nie dostałam, dla studentów zagranicznych przeznaczone jest tylko 6 miejsc. Koszt miesięczny to ok. 100 euro, dlatego wiele studentów wybiera po prostu mieszkanie. Jeśli nie chcesz mieszkać sama/sam, to super opcją jest grupa prowadzona przez lokalny ESN na Facebooku Be my roommate – Zadar. Ogłaszają się tam studentki i studenci szukający lokatorów. Możecie się dogadać i razem zacząć czegoś szukać na samej grupie lub na chorwackich stronach do tego przeznaczonych.  Bez problemu można znaleźć dzielone mieszkanie w cenie 200-250 euro od osoby. Poniżej wstawiam strony, z których sama korzystałam:

Niestety są to portale w języku chorwackim. Niewiele ogłoszeń pisanych jest po angielsku, dlatego poniższe frazy mogą być przydatne podczas szukania mieszkania: 

  • najam – wynajem 
  • stan, stanova – apartament
  • sobe – pokój 
  • prodaja – sprzedaż (tego unikać)
  • iznajmljivanje stana na duži vremenski period – wynajęcie mieszkania na dłuższy okres 

Źródło: Obraz 63061 z Pixabay

Transport- ZADAR

W normalnych czasach jest wiele opcji dojazdu do Chorwacji. Zadar ma swoje lotnisko, do którego możesz dolecieć tanimi liniami, jednak działają one tylko w sezonie. Jeśli musisz dolecieć na początku semestru letniego, to najlepiej dotrzeć do Zagrzebia, a do samego Zadaru dojechać  autobusem (ok. 3 h). W sezonie wakacyjnym znajdziesz też połączenia autobusowe z Krakowa do Zadaru i jest to koszt rzędu 300- 400 PLN. Chorwacja nie jest tak daleko od Polski, dlatego polecam dodać się do grupy na Facebooku Polacy w Chorwacji, gdzie możesz znaleźć kogoś, kto akurat w podobnym terminie wybiera się w te rejony samochodem i chętnie podzieli się kosztem przejazdu. Mnie przywiozły moje przyjaciółki samochodem i zostały ze mną na kilka pierwszych dni.

Uniwersytet – czy dam radę?

Główny wydział uniwersytetu położony jest w pięknym miejscu w centrum miasta nad samym morzem. Czasem ciężko skupić się na zajęciach, gdy za oknem rozciąga się idealnie błękitna tafla wody, w oddali górzyste wyspy i do tego najpiękniejsze na świecie zachody słońca. 

Nie ukrywam, że zajęcia w języku angielskim na zupełnie innym uniwersytecie z obcymi ludźmi budziły wiele obaw i stresu. Jak się okazało – totalnie niepotrzebnie! Każdy wykładowca, którego poznałam, okazał się przesympatyczny i otwarty na nas – zagranicznych studentów. Nie było czym się przejmować lub wstydzić w trakcie zajęć. W Warszawie studiuję psychologię biznesu, na wymianie uczęszczałam na zajęcia z Wydziału Socjologii i Ekonomii. Kursy z socjologii zdecydowanie odbiegały od tego, czego normalnie się uczę. Naturalnie dużo rzeczy nie rozumiałam. Wykładowcy całkowicie to rozumieli i byli bardzo pomocni. Niestety przez COVID-19 nie odbyłam wielu zajęć stacjonarnie, mimo to prowadzący naprawdę się starali i zawsze służyli pomocą.

Źródło: Obraz u_rop26dgr z Pixabay

ZADAR A Życie studenckie – jak wygląda na co dzień?

W Zadarze prężnie działa ESN. Welcome Week jest całkowicie przez nich zaplanowany. Codziennie inna aktywność w ciągu dnia lub impreza wieczorem.

W głównym gmachu Uniwersytetu znajduje się stołówka, gdzie z tamtejszą legitymacją studencką – X-card (iksica) można bardzo tanio zjeść – ok. 7- 9 kun za naprawdę duży posiłek. W tym samym budynku znajduje się też Student-Club, gdzie w trakcie okienka można przyjść, zrobić sobie kawę, herbatę, pouczyć się czy odpocząć na kanapie, a wieczorem spotkać się na zorganizowaną przez ESN imprezę. 

Mimo, że nie jest to duże miasto, jest tu wiele knajp, restauracji, barów, kilka klubów nocnych, gdzie można się spotkać i poznawać z kolejnymi Erasmusami. Nie wspominając oczywiście o wspólnym wygrzewaniu się na plaży czy graniu w siatkówkę plażową na przeznaczonym do tego ogólnodostępnym boisku. Jeśli uprawiasz kitesurfing lub windsurfing to polecam wybrać się do oddalonego o 20 minut samochodem Ninu. Jest to idealne miejsce na tego typu sporty, ale też na zwykłe plażowanie. 

LUDZIE I ZWYCZAJE W CHORWACJI

Chorwaci są bardzo otwarci na obcokrajowców i naprawdę dobrze mówią po angielsku. W ostateczności dogadasz się z nimi też po polsku. Ludzie chętnie nawiązują kontakt, pytają skąd jesteś i co Cię tu sprowadza. Żyją w innym trybie niż Polacy, tak zwane POMALO (w Dalmacji, a w innych regionach POLAKO), co znaczy powoli, na luzie. Najbardziej można to zauważyć podczas ich świętego rytuału picia kawy. Nieważne, o której porze dnia czy nocy, zawsze mają czas by beztrosko posiedzieć i rozkoszować się smakiem kawy ze znajomymi czy nawiązując konwersację z osobą siedzącą obok – uważaj, to zaraźliwe!  

Wydatki – czy wystarczy mi stypendium?

Ja otrzymywałam stypendium w wysokości 450 euro miesięcznie. Jeśli znajdziesz mieszkanie za 200-250 euro to poradzisz sobie bez dodatkowych pieniędzy, tym bardziej jeśli będziesz się żywiła/ żywił na stołówce. Jeśli jednak chcesz zwiedzać i próbować pysznych owoców morza w genialnych Zadarskich restauracjach, przydadzą Ci się własne oszczędności. Wszystko zależy od poziomu życia, jaki chcesz prowadzić. 

Źródło: Obraz Ivan Vuksa z Pixabay

Podsumowanie – czyli ZADARLOVE

Wyjazd na Erasmusa był dotychczas najlepszą decyzją, jaką podjęłam w życiu. Masa pięknych wspomnień z pięknego miejsca. Każdemu polecam wybrać tamtejszy uniwersytet i spędzić tam fantastyczny fragment swojego życia. Jeśli wybierzesz inną uczelnię, to koniecznie odwiedź Zadar w celach turystycznych! To miasto uzależnia, nie ma nic wspanialszego niż zadarski zachód słońca przy Morskich Organach i instalacji Pozdrowienia Słońca. Podobno sam Alfred Hitchcock tak uważał: Zadar ma najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż ten w Key West na Florydzie, oklaskiwany każdego wieczoru.

Gorąco polecam wyjazd na wymianę, a jeśli masz jakieś pytania, śmiało pisz! 

Natalia Wasilewska

Instagram: @nataliawasilewska

Email: nwasilewska1@st.swps.edu.pl 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Erasmusa w Chorwacji? Przeczytaj inne artykuły na naszym blogu:

Splicie, Chorwacja – Erasmus+

Dubrownik, Chorwacja – Erasmus+

Erasmus w Chorwacji, czyli pół roku wakacji?

Rijeka, Chorwacja – Erasmus+

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.