Erasmus+ w Chorwacji

Erasmus w Chorwacji, czyli pół roku wakacji? 😉 

Większość znajomych na wiadomość o tym, że na swoją pierwszą  wymianę wyjeżdżam do Chorwacji, reagowała podobnie – Chorwacja?! Czyli przez pół roku będziesz wylegiwać się na plaży!

Po moim przyjeździe do Rijeki okazało się, iż najliczniejszą reprezentację wśród Erasmusów ma Polska, a jako że był to mój pierwszy pobyt w Chorwacji, bardzo się zdziwiłam. Zapytałam więc swojego chorwackiego mentora, jak to możliwe? Polska i Chorwacja nie są ani szczególnie silnie związane ekonomicznie, ani zbyt blisko siebie położone. „Bo Wy – Polacy, myślicie, że Chorwacja to kraj tropikalny. My w październiku zakładamy kurtki, a wy przyjeżdżacie i pytacie, którędy do morza, bo chcecie się opalać!”

Rijeka,
źródło: zbiór własny autora

Do wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto jechać na wymianę do Chorwacji powiem jedno – warto! Jeśli jednak wyjedziecie w semestrze zimowym spodziewając się słońca i wyłącznie ciepłych dni, to najprawdopodobniej się rozczarujecie. Jesień jest bardzo deszczowa, a zima wietrzna. Ze względu na styl budownictwa w większości mieszkań jest zimno. Wobec tego należy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, a przede wszystkim kalosze!

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oferuje możliwość wymiany zagranicznej w kilku, zupełnie różnych częściach Chorwacji. Udało mi się odwiedzić je wszystkie, dlatego też mam dla przyszłych Erasmusów radę – dobrze się zastanówcie, czego oczekujecie od miejsca, które przez pół roku będzie dla Was nowym domem. Wybór miasta jest zdecydowanie bardziej istotną kwestią niż wydawało mi się przed wyjazdem, a i wielu moich znajomych przyznaje, że skupiało się głównie na wyborze samego kraju. Jeśli już zdecydujecie się na Chorwację – bo jest piękna, bo  otacza ją morze, bo Chorwaci to niesamowicie otwarci i życzliwi ludzie – stanie przed wami zadanie bojowe, czyli wybór konkretnej uczelni.

Erasmus of Rijeka in Split!,
źródło: zbiór własny autora

Co do poziomu nauczania, to ogólnie rzecz biorąc – uczyć się trzeba. 😉 Studiując w Chorwacji, na zaliczenie pracować trzeba cały semestr, co nie zawsze oznacza brak konieczności zdawania egzaminów końcowych. Pół roku spędziłam na University of Rijeka i w moim przypadku w ciągu semestru należało regularnie uczęszczać na zajęcia  i zaliczać kolokwia, obowiązkowe było także przygotowywanie projektów w grupach i prezentowanie ich, a także pisanie indywidualnych esejów na wybrane tematy. Zajęcia były bardzo ciekawe, a profesorowie pomocni, ale wymagający.

Zastanawiacie się, na które miasto się zdecydować? W moim krótkim przeglądzie uczelni, które możecie wybrać, biorę pod uwagę głównie ich lokalizację.

Zagrzeb

Jak przystało na stolicę, największe i najbardziej rozwinięte miasto w Chorwacji. Zdecydowanie najlepsza opcja dla wielbicieli imprez, jako że liczne bary i kluby są tutaj czynne cały rok, niezależnie od sezonu. Bardzo dobrze skomunikowany z resztą kraju, z łatwością można się z niego dostać do większych miast sąsiednich państw. Pomimo oddalenia od morza, Zagrzeb nadrabia dzięki wspaniałym zabytkom i architekturze. Minusem jest jednak fakt, że Zagrzeb położony jest w najchłodniejszej części Chorwacji.

Katedra w Zagrzebiu,
źródło: zbiór własny autora

Split

Przepiękne miasto Portowe. To tam najdłużej można cieszyć się słoneczną pogoda i kąpielami w morzu, gdy kończy się lato. Atrakcyjny zarówno turystycznie, jak i pod względem rozrywek, które oferuje. Ze względu na dużą liczbę studentów przyjeżdżających tam na wymianę, na pewno nie będziecie się nudzić.

Split,
źródło: zbiór własny autora

Rijeka

Trzecie największe miasto w Chorwacji. Niezbyt duże, ale położone nad morzem i bardzo urocze. Poza sezonem wakacyjnym nie oferuje zbyt wielu atrakcji, ale znane jest z bardzo dużej liczby studentów – także zagranicznych. Co za tym idzie, nie brakuje imprez, a koszty życia są naprawdę niskie. Mieszkanie wynajmiecie zdecydowanie taniej, niż w Krakowie. University of Rijeka oferuje także możliwość zamieszkania w akademiku (o zadziwiająco wysokim standardzie!). Jeśli zdecydujecie się na mieszkanie w centrum, na uczelnię i do większości interesujących Was miejsc bez problemu dotrzecie na piechotę. W przeciwnym razie w mieście funkcjonuje dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa, a nocą – tanie taksówki. Oddalona o godzinę drogi od stolicy kraju Rijeka jest doskonałą bazą wypadową do podróży, w kilka godzin można z niej dotrzeć do włoskiej Wenecji, bądź też stolicy Słowenii – Lublany.

Panorama Rijeki,
źródło: zbiór własny autora

Niezależnie od tego, gdzie będziecie studiować, Chorwacja nie jest zbyt rozległym krajem i z pewnością jeden semestr wystarczy, abyście mogli zwiedzić wszystkie niesamowite miejsca, które oferuje. Wszelkie wyspy i wysepki, zapierające dech w piersiach parki narodowe i urocze miasteczka portowe to raj zarówno dla początkujących, jak i zaprawionych podróżników. Tak jak już wspomniałam, kraj jest przepiękny i ja osobiście jestem w nim zakochana. Na przewodnik turystyczny być może pokuszę się w następnym artykule, na razie dorzucam kilka zdjęć na zachętę, 😉 a w razie pytań – zapraszam do kontaktu!

Ogród botaniczny w Opatiji,
źródło: zbiór własny autora

Krka National Park,
źródło: zbiór własny autora

Plitvice Lakes National Park,
źródło: zbiór własny autora

Martyna Wilska
martyna.wilska9@gmail.com

 nike sbAir Jordan 1

1 Comment on Erasmus+ w Chorwacji

Paulina said : 4 years ago

Hej, wybieramy się właśnie w tym roku z przyjaciółmi do Chorwacji na Erasmusa :) prawdopodobnie korzystalas z akademika podczas pobytu, ale może jest szansa, że znasz jakieś strony na których można znaleźć mieszkanie w Rijece?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.