Erasmus+ w Mediolanie, Włochy

Na jednym z największych grudniowych wydarzeń organizowanych przez ESN Milano-Bicocca usłyszałam pytanie od zaprzyjaźnionego Włocha: no i jak, Erasmus zmienił twoje życie? W ciągu sekundy przed oczami stanęły mi wydarzenia z ostatnich trzech miesięcy. Po tym filmie w mojej głowie odpowiedź nie mogła brzmieć inaczej niż: tak!

Galleria Vittorio Emmanuele II
Źródło: zbiór własny autora

 

BELLA ITALIA

Na początku moich studiów nie przypuszczałam, że wyjadę na Erasmusa. Było to wręcz postanowione, że nigdzie się nie wybieram. Jednakże z czasem zaczęłam rozważać wyjazd za granicę na stałe po skończeniu studiów. Wtedy pojawił się w mojej głowie pomysł wyjazdu na ten program. Dlaczego? Bo jak inaczej mam przygotować się do wyjazdu na stałe poza Polskę, jeśli nie spędzając kilka miesięcy za granicą, a nadal studiując? Zakładałam, że Erasmus pozwoli mi zobaczyć, jak żyje się w innej kulturze, daleko od domu i wszystkiego, co znane, w zupełnie innym języku. Miałam nadzieję, że dowiem się też jak wygląda praca we Włoszech po psychologii, jakie są możliwości i zarobki oraz jak wygląda studiowanie za granicą, czy jest podobny materiał, jak wyglądają zajęcia. Nie zawiodłam się, bo znalazłam odpowiedź chyba na wszystkie pytania.

Kampus Milano-Bicocca
Źródło: zbiór własny autora

MILANO-BICOCCA

Z miast Włoskich do wyboru miałam Turyn, Florencję i Mediolan. Początkowo zakładałam wyjazd do Florencji, jednak po sprawdzeniu dostępnych kursów i porównaniu ich z ofertą w Mediolanie, zmieniłam zdanie.
Universita’ degli Studi di Milano-Bicocca ma bardzo bogatą ofertę kursów z zakresu psychologii. Jako że wyjechałam na czwartym roku moich studiów, nie mogłam wybierać podstawowych przedmiotów. Ale to nie było problemem, ponieważ na tym uniwersytecie są do wyboru cztery specjalizacje studiów magisterskich z zakresu psychologii. Jeden z nich jest całkowicie prowadzony po angielsku, co umożliwia przyjazd osobom, które nie znają języka włoskiego. Jest to Applied Experimental Psychological Sciences. Kursy są zaawansowane i rozbudowane. Ale coś, co mnie bardzo zaskoczyło to to, że zajęcia z jednego przedmiotu odbywają się trzy razy w tygodniu po dwie godziny zegarowe. Laboratoria są raz w tygodniu po cztery godziny zegarowe. Mimo to, w ciągu zajęć wykładowcy często zapraszają do dodatkowych aktywności, symulacji, pracy w grupie. Zachęcają do używania zdobytej wiedzy w praktyce. Jest to coś, czego zawsze brakowało mi na mojej uczelni macierzystej.
Semestr zimowy na Bicocca zaczyna się około pierwszego października i kończy tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Styczeń i luty to czas na egzaminy. Kampus znajduje się na północy miasta i oferuje zakwaterowanie w akademiku. Jednakże bardzo trudno jest się do niego dostać. Ostatecznie nie wiadomo, kto dostaje miejsce w akademiku, ponieważ praktycznie żaden Erasmus tam nie mieszkał. A ułatwiłoby to bardzo życie w Mediolanie.

To nie Wenecja, to kanał Navigli Grande w Mediolanie.
Źródło: zbiór własny autora

KOSZTY ŻYCIA

Jeśli rozważacie przyjazd do Mediolanu, sugeruję rozpoczęcie szukania mieszkania minimum pół roku wcześniej. Jest bardzo trudno znaleźć pokój lub nawet miejsce w pokoju dwu-, trzy-, czteroosobowym. Ponadto ceny są bardzo wygórowane. Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 600 euro lub więcej, miejsce w pokoju dwuosobowym to przedział od 350 do 550 euro miesięcznie. Jeśli rozpocznie się poszukiwania odpowiednio wcześnie, można znaleźć zakwaterowanie w przystępnej cenie i lokalizacji. Osobiście polecam takie portale jak spotahome.com, housinganywhere.com, uniplaces.com. Rezerwacja mieszkania poprzez te strony internetowe jest całkowicie bezpieczna, pieniądze są przesyłane do właściciela 48 godzin po naszej wprowadzce. Sama korzystałam ze Spotahome i jestem bardzo zadowolona z ich usług.

Oprócz wysokich kosztów mieszkania, trzeba się również przygotować na wysokie koszty życia w Mediolanie. Miesięczne wyżywienie to koszt około 300 euro. W większości restauracji za pizzę lub makaron zapłacimy około 10 euro.
Mediolan oferuje kartę miejską na komunikację publiczną. Dla studentów do 26 roku życia koszt takiej karty to 22 euro miesięcznie. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ bilet jednorazowy na metro/autobus/tramwaj kosztuje dwa euro. No chyba że mieszka się poza Mediolanem (jak to było w moim przypadku) – abonament miesięczny wynosi wtedy 37,50 euro.

ESN MILANO-BICOCCA

Bardzo prężnie działa tutaj Erasmus Student Network. Wydarzenia odbywały się praktycznie dwa, trzy razy w tygodniu. Oprócz klasycznych tandemów (wydarzenia-posiadówki nastawione na poznanie kultury) organizowane były również wycieczki. W pierwszym tygodniu semestru wybraliśmy się do Doliny Aosty na zapoznawczy Welcome Weekend.

Valle d’Aosta
Źródło: zbiór własny autora

Podczas tego wyjazdu mieliśmy możliwość się zapoznać, zjeść pyszne włoskie jedzenie gotowane przez wolontariuszy ESN oraz nauczyć się przyrządzać prawdziwe tiramisu’.

Na początku listopada zorganizowano dla nas jednodniową wycieczkę do Bolonii. W połowie listopada odbyła się weekendowa wycieczka do Rzymu. Był to zjazd Erasmusów z całych Włoch. Podobno wrażenia niesamowite. Ja niestety nie mogłam pojechać, ponieważ przyplątało mi się zapalenie płuc. Starając się cały czas dostrzegać pozytywy podczas mojej wymiany, przynajmniej dowiedziałam się jak wygląda włoski oddział ratunkowy. Nie wdając się w szczegóły – opieka medyczna zdecydowanie lepsza niż w Polsce, za to koszt leków powala na kolana. Zachęcam do zabrania najważniejszych lekarstw z Polski, ponieważ najprostsze witaminy, leki przeciwbólowe czy syrop na kaszel kosztują od 10 euro wzwyż.

ZWIEDZANIE

Mediolan jest zdecydowanie perłą północnych Włoch. Jest to drugie największe miasto we Włoszech oraz stolica przemysłu Italii. Jest to zdecydowanie miasto międzynarodowe i międzykulturowe. Znajduje się tutaj jedna z najpiękniejszych katedr na świecie oraz monumentalna galeria handlowa, jedna z najstarszych na świecie.
Każda dzielnica Mediolanu jest inna, niepodobna. Z tych, które mnie najbardziej zaciekawiły to China Town, gdzie można zjeść azjatyckie dania w bardzo przystępnych cenach lub Navigli, którą nazywam Małą Wenecją. Znajduje się tam kanał, a wokół niego mnóstwo kawiarni i restauracji.

Azjatycki supermarket w Mediolanie
Źródło: zbiór własny autora

Mediolan to również dobra baza wypadowa. Z kartą ESN ma się 12 rabatów 15% w semestrze na Flixbusa. Od Genui dzieli nas tylko 2 godziny, półtorej godziny od Turynu, 3 i pół od bajecznej Florencji lub Bolonii, 5 od Pizy, Wenecji czy Nicei.

Genua
Źródło: zbiór własny autora

Genua
Źródło: zbiór własny autora

Florencja
Źródło: zbiór własny autora

Piza
Źródło: zbiór własny autora

Pogoda w Mediolanie nie rozpieszcza, zwłaszcza w listopadzie. Ale warto zaznaczyć, że zima jest dużo łagodniejsza niż w Polsce. Więc jeśli chcecie przeżyć przygodę życia, otworzyć swój umysł, spędzić niezapomniane chwile we Włoszech, to zapraszam was do Mediolanu na Universita’ degli Studi di Milano-Bicocca. Wraz z organizacją ESN przeżyjecie niesamowite chwile, a na uczelni dowiecie się dużo nowych i interesujących informacji.
Erasmus naprawdę zmienia życie i perspektywę patrzenia na świat. Jest to zdanie powtarzane przez wszystkich, którzy obyli wymianę, ale żeby zrozumieć dlaczego, trzeba przeżyć to na własnej skórze. Once Erasmus, always Erasmus!

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zawsze służę pomocą. Mój email: m.mlisinska@gmail.com

Magda LisińskaSupreme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.