Erasmus+ w Cartagenie, Hiszpania

Erasmus part 2

Już kończąc swojego pierwszego Erasmusa w Almerii wiedziałam, że muszę jeszcze raz wrócić do Hiszpanii i kolejny raz przeżyć podobną przygodę. W Almerii spędziłam najlepsze pół roku mojego życia i nie mogłam się pogodzić z powrotem do kraju. Aplikując na studia magisterskie wiedziałam, że poniekąd robię to po to, by kolejny raz móc zamieszkać przy plaży, prowadzić najlepsze studenckie życie i studiować po hiszpańsku. W końcu „ONCE ERASMUS ALWAYS ERASMUS.”

Punkt widokowy w Cartagenie
Źródło: Zbiór własny autora

Jadąc na drugą wymianę czułam się pewniej, bo wiedziałam już z czym to się je i jak to wygląda. W międzyczasie zostałam również członkiem ESN UEK i Studenckim Ambasadorem programu Erasmus+. Wiadomo, że z czasem nabiera się we wszystkim doświadczenia i można między innymi służyć pomocą dla innych, gdyż aplikowanie na Erasmusa i konieczność uporania się z ilością dokumentów wcale do najłatwiejszych nie należy.

Miasto

Widok na port
Źródło: Zbiór własny autora

Wszyscy dookoła zadawali mi w kółko to samo pytanie: dlaczego znowu Hiszpania i znowu taka pipidówa?! Poniekąd mieli rację, gdyż wybierając miejsca na swojego Erasmusa celowo stawiałam na dość małe miasta z prostej przyczyny – ludzie się lepiej tam integrują! Wiadomo, Hiszpania znana jest wszystkim z takich miast jak Barcelona, Madryt czy Walencja, ale są one na tyle duże, że studenci zagraniczni dobierają się w grupki i ciężko potem ich spotkać w jednym miejscu. Ja koniecznie chciałam zamieszkać znowu w nadmorskiej miejscowości i swój cel osiągnęłam. Cartagena to miasto portowe, położone w regionie Murcja, w południowo-wschodniej Hiszpanii nad samym Morzem Śródziemnym.

Samo miasto mimo tego, że nie należy do największych i najbardziej znanych w Hiszpanii, może poszczycić się bogatą historią. Mimo najazdów i potyczek, jakie miały tu miejsce w przeszłości, najstarsze zabytki Cartageny zachowały się do dzisiaj.

Rzymski teatr
Źródło: Zbiór własny autora

Cartagena tętni życiem, więc każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. Miasto posiada bogatą ofertę gastronomiczną, nie brak tam miejsc z dobrymi barami tapas. Często organizowane są przeróżne festiwale i obchodzone święta, więc naprawdę nie da się tam nudzić.

Uniwersytet

Politechnika w Cartagenie
Źródło: https://pl.dreamstime.com/zdj%C4%99cie-royalty-free-politechniczny-uniwersytet-cartagena-hiszpania

Uniwersytet w Cartagenie ma kilka wydziałów: poczynając od architektury, inżynierii, przez telekomunikację aż po biznes. Kampus niestety nie znajduje się w jednym miejscu, zajęcia odbywają się w budynkach rozrzuconych na planie miasta, w zależności od wydziału. Na uniwersytecie prężnie działa ESN, który służy pomocą studentom i organizuje różne spotkania, wydarzenia i imprezy. Co do języka, oczywiście dużym atutem jest znajomość hiszpańskiego, ale nie jest to koniecznością gdyż Uniwersytet oferuje program zajęć w języku angielskim przewidziany specjalnie dla Erasmusów.

Podróże

Palma de Mallorca
Źródło: Zbiór własny autora

Biorąc pod uwagę ten wyjazd oraz Erasmusa spędzonego w Almerii, ilość odbytych wycieczek raczej jest porównywalna. Zwiedziłam prawie całą Andaluzję, Walencję, Murcję, byłam również w Maroku i razem ze znajomymi odwiedziliśmy także Maltę i Palma de Mallorca. Dużym ułatwieniem jest posiadanie auta, gdyż kolej w Hiszpanii jest bardzo droga, a podróże autobusem mogą być długie i wyczerpujące. Cartagena nie ma lotniska, więc jeśli chodzi o podróże samolotem, najpierw trzeba dostać się na lotnisko w Alicante.

Moje rady:

– Cartagena to wręcz idealne miasto na kieszeń każdego Erasmusa. Ceny za pokój w samym centrum wahają się od 150 do 200 euro. Osobiście nie radziłabym płacić więcej niż 200 euro, tylko poświęcić więcej czasu na poszukiwanie mieszkania. Polecam również szukać mieszkań od prywatnych osób, a nie za pośrednictwem agencji, które naliczają sporą kaucję za swoje usługi.

– Zanim podejmiesz decyzję odnośnie wyboru przedmiotów na Uniwersytecie, skonsultuj się z Erasmusami z poprzednich lat, choćby przez tego Bloga albo na facebookowej grupie Wyjazdy z Erasmus+.

– Korzystaj z Blablacar! Jest to chyba najlepsza forma transportu w tym rejonie. Albo znajdź znajomych z autem.

– Plaża miejska w Cartagenie jest oddalona od centrum o jakieś 45 min spacerkiem. Tak jak wspominałam wcześniej, Cartagena to miasto portowe, a w porcie jak wiemy nie można się kąpać, dlatego żeby się ochłodzić wszyscy udają się na przepiękną plażę Cala Cortina. W okolicy Cartageny są również inne plaże półwyspu La Manga czy Parku Calblanque, które należą do najpiękniejszych w regionie Murcji. Oczywiście najlepiej do nich dojechać samochodem.

– Nie trzeba się martwić o życie towarzyskie podczas Erasmusa w tym mieście. W Cartagenie są trzy znane wszystkim kluby, w których zawsze można spotkać znajomych studentów, nawet jeśli wcześniej się z nimi nie umówimy.

– Najlepsze miejsca na tapas to: La Uva Jumillana, La Bodeguilla oraz 100 Montaditos.

Ula Rachwał

Cheap Nike Air Max 2017 For Online SaleNike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.