Erasmus+ w Dublinie, Irlandia

Od zawsze marzyłam o wyjeździe na studia za granicą. Możliwość studiowania przez semestr w innym kraju w ramach programu Erasmus+ wydawała mi się świetną opcją na spełnienie tego marzenia. Podczas aplikacji rozważałam kilka krajów, w których chciałam studiować. Moim pierwszym wyborem była uczelna Trinity College w Dublinie. Decyzja była spowodowana przede wszystkich tym, że w Irlandii językiem urzędowym jest angielski, co było dla mnie bardzo ważne ze względu na chęć podniesienia kompetencji językowych. Byłam bardzo zadowolona, gdy okazało się, że właśnie tam się dostałam.

KILKA INFORMACJI O MIEŚCIE

Dublin jest ponad półmilionowym miastem, położonym bardzo blisko Morza Irlandzkiego.

Mieszka tam wielu Polaków, co powoduje, że na ulicach często można usłyszeć język polski. W stolicy Irlandii oddziały maja również duże międzynarodowe korporacje takie jak: Facebook, LinkedIn czy Apple.

Będąc w Dublinie, warto zobaczyć między innymi:

  • jeden z największych w Europie parków – Phoenix Park, w którym często można zobaczyć wolno żyjące jelenie,
  • kampus uczelni Trinity College z Old Library – Trinity College zostało założone w roku 1592 roku. Jest to uczelnia z bogatą tradycją oraz niesamowitym klimatem, który bardzo dobrze pokazuje ten filmik,
  • muzeum – National Museum of Ireland, którego zwiedzanie jest bezpłatne.

Old Library Trinity College,
Źródło: Adrian Kukla

Bardzo blisko samego Dublina polecam wybrać się do nadmorskich miejscowości takich jak: Howth czy Bray, skąd można  odbyć spacer do Greystones.

Warto zobaczyć również  latarnie Poolbeg, czy pojechać do Parku Narodowego Wicklow. Z Dublina można wybrać się także do Belfastu (polecam zobaczenie muzeum Titanica). Dobrym pomysłem będzie również wybranie się do Szkocji oraz zorganizowanie wycieczki samochodowej.

PIERWSZE DNI W DUBLINIE

Do Dublina przyleciałam 11 stycznia 2017. Z lotniska odebrała mnie Christina z programu Meet & Greet i dzięki jej pomocy mogłam bez problemu dostać się do miejsca mojego zakwaterowania.

12 stycznia na uczelni odbywało się tak zwane Orientation. Jest to wprowadzenie w życie uczelni dla wszystkich studentów zagranicznych. Przed południem miały miejsce różnego rodzaju spotkania, podczas których uzyskaliśmy cenne informacje na temat życia w Dublinie oraz studiowania na Trinity College, a po południu uczestniczyliśmy w zwiedzaniu kampusu uczelni. W kolejnym dniu zorganizowane zostało oprowadzanie po mieście. Podczas tych dwóch dni nawiązałam kilka znajomości, które trwają aż do dziś.

Zdjęcie: Gonzalo Castiella Ona

Od następnego tygodnia wszyscy studenci zagraniczni byli zobligowani do uzupełnienia Enrolment Form, która potwierdzała wybór przedmiotów w semestrze. Wszyscy studenci z programu Erasmus ustalili także ostateczną wersję Learning Agreement.

Po dopięciu kwestii formalnych, zaczęłam chodzić na wykłady i ćwiczenia. Osobiście wybrałam 5 przedmiotów, każdy po 5 punktów ECTS.

Czas wykładów i ćwiczeń przeplatany był spotkaniami z nowymi znajomymi. W pierwszym tygodniu wymiany razem ze znajomymi odwiedziliśmy Howth i latarnię Poolbeg. Zaczęliśmy również planowanie naszej wspólnej samochodowej wycieczki południową częścią drogi Wild Atlantic Way.

Latarnia Poolbeg,
Źródło: zbiór własny autora

ROAD TRIP

Jednym z moich najlepszych wspomnień z całego pobytu na Erasmusie jest kilkudniowa wycieczka samochodowa po Irlandii, zorganizowana przeze mnie i moich znajomych. W semestrze letnim na uczelni obywa się tak zwany Reading Week, w którym nie odbywają się żadne zajęcia. My ten czas wykorzystaliśmy na podróż.

W  15 osób wynajęliśmy 3 samochody a każdy z nas przyczynił się do zorganizowania jednego dnia wycieczki oraz zarezerwowania noclegów.

Wyruszyliśmy z lotniska w Dublinie autostradą w kierunku miasta Limerick, ponieważ naszym celem podczas pierwszego dnia było zobaczenie Cliffs of Moher. Jest to jedno z  najbardziej znanych miejsc w całej Irlandii. Po spędzeniu kilku godzin w okolicach klifów, wybraliśmy się do Galway, gdzie spędziliśmy pierwszą noc, a drugiego dnia zwiedzaliśmy miasto.

Cliffs of Moher,
Źródło: zbiór własny autora

W drugi dzień zwiedzaliśmy region jeziora Connemara oraz odwiedziliśmy Kylemore Abbey. Kolejny dzień upłynął na podroży i pobycie na Achill Island. Czwarty dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Parku Narodowego Glenveagh. Podczas ostatniego, piątego dnia zwiedziliśmy część pięknej Irlandii Północnej. Podczas naszej podroży zobaczyliśmy Mussendem Temple, zamek Dunlance, Dark Hedges i Giant Coastway, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mussendem Temple,
Źródło: zbiór własny autora

Podsumowując: 5 dni wycieczki było cudowną możliwością doświadczenia piękna natury Irlandii oraz Irlandii Północnej, ale również spędzenia cudownych chwil ze znajomymi.

Tym, którzy wybierają się do Irlandii, polecam wynajęcie samochodu z grupą przyjaciół, bo  jest to zdecydowanie świetny sposób na sprawne poruszanie się po kraju. Trzeba tylko pamiętać o ruchu lewostronnym.

STUDIOWANIE NA TRINITY

Na samym początku wymiany istnieje możliwość zapisania się do różnych kół naukowych (Societies). Uczelnia posiada około 100 takich Socities (nie tylko związanych z kierunkami studiów). Ja polecam organizacje studentów międzynarodowych, która organizuje często wycieczki po Irlandii w bardzo dobrych cenach.

Wybierając uczelnię Trinity College, trzeba liczyć się z tym, że dużą ilość czasu będzie się poświęcać na naukę.  Podczas semestru mogą czekać na Was do przygotowania eseje, czy projekty grupowe. Niektórzy wykładowcy przygotowują testy w środku semestru zaraz po Reading Week. Jednak najbardziej intensywny czas zaczyna się na początku kwietnia – wtedy też kończą się zajęcia. Jest to czas na przygotowanie się do egzaminów, które rozpoczynają się w maju. Egzaminy różnią się jednak od tych, które mamy w Polsce. Przede wszystkim nie są one organizowane indywidualnie przez prowadzących zajęcia, ale terminy ustalane są przez uczelnię. Odbywają się one w dużych salach egzaminacyjnych albo w miejscach do tego przystosowanych. Dużym plusem uczelni jest to, że w przygotowaniach do egzaminu mogą pomóc udostępnione na stronie egzaminy z poprzednich lat.

PRZYDATNE INFORMACJE NA TEMAT MIESZKANIA W DUBLINIE

Wybierając Dublin jako miejsce wymiany na Erasmusa, trzeba pamiętać, że jest to miasto słynące z wysokich kosztów utrzymania. Bardzo wysokie są ceny wynajmu mieszkania. Ceny jednoosobowego pokoju oscylują w granicy 500-600 euro. Dodatkowo koszty jedzenia są trochę wyższe niż w Polsce.

Ceny transportu publicznego są również duże. W Dublinie najbardziej popularnymi środkami transportu są autobusy i tramwaje. Jednoprzejazdowy bilet kosztuje 2,70 euro. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w LEAP card, która pozwala na oszczędności w tym zakresie.

Irlandczycy są bardzo pomocnym społeczeństwem, dlatego mieszkanie w Dublinie to sama przyjemność.

PODSUMOWANIE

Osobiście bardzo polecam Trinity College. Wysoki poziom nauczania i dobra organizacja na uczelni to duże plusy studiowania na tym uniwersytecie. Również w samym mieście panuje przyjemna atmosfera.

Minusem wyboru Dublina jako miejsca na Erasmusa są niestety wysokie koszty utrzymania. Uważam jednak,  że wspomnienia oraz jakość kształcenia na samej uczelni są warte podjęcia takiej, a nie innej decyzji.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.

Ania Bazylska
anna.bazylska@gmail.com
https://www.instagram.com/annabazylska/

Nike Air Max 2017FASHION NEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.