Trinity College Dublin, Irlandia

Uniwersytet jest najstarszą i najlepszą uczelnią w Irlandii. Mieści się na liście 100 najlepszych uczelni na świecie. Widać to po prężnie działających organizacjach naukowych jak i sportowych. Jest ich ponad 150. Poziom nauczania jest wyższy niż na UEK’u. Kampus znajduje się w centrum miasta i jest często odwiedzany przez turystów. Bardzo znana jest również nowoczesna biblioteka uwielbiana przez studentów 😉 Mogą w niej znaleźć wiele materiałów do esejów, które są podstawą do zaliczania przedmiotów. Szczególnie w semestrze zimowym, który trwa 3 miesiące.

 pobrane

images (2)

Zakwaterowanie:

Niestety nie ma możliwości na dostanie akademika jeśli jedzie się tylko na jeden semestr. Koszty mieszkania są dosyć wysokie. Za miejsce w pokoju 2 os. płaci się ok. 400 euro miesięcznie. Warto szybciej zacząć poszukiwania mieszkania, ponieważ wynajemcy chcą zazwyczaj podpisywać umowy na 6,9,12 miesięcy. Łatwiej jest, gdy pojedzie się tydzień wcześniej i na spokojnie poszuka mieszkania, ponieważ ku zaskoczeniu to jedna z większych trudności jaka spotyka studentów wyjeżdżających na wymianę. Można wtedy zamieszkać tymczasowo w hostelu, trzeba jednak liczyć się z idącymi za tym dodatkowymi kosztami.

Pomocne strony :

http://www.gumtree.ie/

http://www.daft.ie/

http://www.rent.ie/

Transport:

Bilety miesięczne na autobusy są drogie, to koszt ok. 90 euro za 30 dni, z tym, że jeśli w jakiś dzień nie wykorzysta się biletu, to on „nie przepada” (inaczej niż np. w KKM). Są też karty na 5 dni, których koszt wynosi 17,50 euro a koszt jednorazowego przejazdu wynosi ⅔ euro,  z tym że bilet taki można kupić tylko u kierowcy. Miesięcznie lub dniowe bilety kupić można w specjalnych punktach oznaczonych logo Dublin Bus. Niektórym rozkład może się wydać skomplikowany, trzeba więc to mieć  na uwadze przy wyborze środka transportu. W Dublinie nie ma metra, są za to 2 linie tramwajowe(Luas) których bilety są nieznacznie tańsze. Można jednak kupić je ze zniżką za pomocą TravelCard’a, który jest do wyrobienia na TCD oraz na Orientation Week’u (Fresher’s week). To właśnie dzięki niemu miesięczny bilet autobusowy kosztuje 90 euro a bilet na linie tramwajowe 60 euro. Linie tramwajowe kursują tylko po południowej części miasta oraz centrum. Najlepiej jest znaleźć mieszkanie w pobliżu centrum, z którego można wszędzie dojść na piechotę (kampus uczelni jest w centrum).

 images (1)

Koszty życia:

Są troszkę wyższe niż w Polsce. Jest za to dużo sklepów takich jak Tesco, Iceland, Lidl, Aldi (dwa ostatnie znajdują się na przykład przy Henry Street, przecznica od O’Connell Street). Bardzo znany jest również targ warzywno-owocowy znajdujący się przy ulicy O’Connell Street, gdzie można kupić bardzo tanie produkty.

Wielu o tym nie wie, ale jest wiele sklepów, restauracji, pubów gdzie studentów obowiązują 10,15,20% zniżki, o których nie zawsze jest informacja, warto więc o nie pytać. Są one dostępne za okazaniem legitymacji studenckiej lub karty TravelCard.

Ubrania i pościel dobrze jest kupić w Penneys, jest tam tanio, a rzeczy są dobrej jakości.

Rozrywka:

Dublin to przede wszystkim miasto pubów. Jest ich mnóstwo w dzielnicy Temple Bar, która codziennie tętni życiem, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Jest tam też bardzo dużo uroczych kawiarni zlokalizowanych przy Grafton Street, Temple Bar, College Street. Są dwa kina zlokalizowane w centrum, przy głównej ulicy O’Connell oraz na ulicy Parnell Street, która znajduje się niedaleko O’Connell Street: http://www.cineworld.ie/

templebar

Jest także muzeum: http://www.visitdublin.com/see_and_do/museums_and_galleries_in_dublin

Wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Dublinie jest bezpłatny.

Siłownia oraz pływanie znajdują się na kampusie i można z nich korzystać za darmo dzięki legitymacji studenckiej

Wartym polecenia jest zapisanie się do różnych kół czy organizacji. Większość z nich organizuje wspólne wyjścia, wycieczki, imprezy, jak np. międzynarodowa organizacja DUISS, czy TCD Phil, bardzo polecane przed studentów. Organizowane są pub crawls pod koniec każdego semestru, gdzie w jeden wieczór odwiedza sie12 pubów- głównych miejsc rozrywki w Dublinie. Należy pamiętać, że nocny transport zapewniają tylko taxówki ponieważ ostatnie kursy autobusów oraz tramwajów są ok. godz. 0:00

Spis kół możecie znaleźć tu:

Kasia, na podstawie raportów studentów UEK.

b2ap3_thumbnail_10268200_645597395522998_746526047_n111

Air Max 1 Mid Liberty Max KicksAir Jordan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.