TIO University of Applied Sciences – Utrecht, Holandia

O uczelni

TIO University of Applied Sciences to mała, prywatna uczelnia. Zajęcia odbywają się w kameralnych, około dziesięcioosobowych grupach, dzięki czemu kontakt z wykładowcami jest bardzo bezpośredni i personalny. Kadra akademicka jest bardzo zaangażowana w pracę i doświadczona w branży. W toku nauczania kładzie się ogromny nacisk na praktykę. W zasadzie nie ma zwykłych wykładów, nauczyciel robi krótki wstęp teoretyczny a następnie studenci pracują samodzielnie, często poza godzinami zajęć na uczelni. TIO jest doskonałą uczelnią dla studentów turystyki oraz kierunków z nią związanych. W zasadzie studentom zagranicznym nie oferuje się przedmiotów z innych dziedzin, dlatego jest to uczelnia raczej tylko dla osób studiujących turystykę, hotelarstwo, gastronomię czy organizację wydarzeń.

TIO University of Applied Sciences w Utrechcie widok z zewnątrz

TIO University of Applied Sciences w Utrechcie widok z zewnątrz


Dla studentów z wymiany organizowany jest ‘welcome day’, w trakcie którego studenci są zapoznawani z najważniejszymi informacjami i zasadami panującymi na uczelni. Po wszelkich sprawach formalnych studentów zaprasza się na wspólny integracyjny obiad.

Uczestnikom programu Erasmus+ oferuje się następujące zajęcia językowe: holenderski, hiszpański, francuski, angielski, niemiecki. Jest także możliwość wzięcia udziału w językowym kursie przygotowawczym.

Wewnątrz TIO

Wewnątrz TIO

Zakwaterowanie

Na stronie uczelni wymieniona jest lista instytucji, u których student może wynająć zakwaterowanie. Miesięczny koszt wynajęcia pokoju w Utrechcie to około 350-400 euro.

Komunikacja

Transport w Holandii jest drogi, dlatego największą popularnością cieszy się rower, co nikogo nie powinno dziwić. Ceny używanych rowerów zaczynają się od 60 euro. W Utrechcie funkcjonuje komunikacja autobusowa (bilet jednorazowy kosztuje ok. 2,6 euro). Z tego miasta pociągiem możemy się dostać do każdego miejsca w Holandii i nie tylko. Jednak warto zakupić ‘OVI card’, który gwarantuje nam zniżki na tę formę transportu. Centralne położenie miasta sprzyja podróżom.

Utrecht położony jest w centralnej części kraju

Utrecht położony jest w centralnej części kraju

Ceny

Oczywiście miesięczna wielkość wydatków to kwestia indywidualna ale należy przygotować się na kwoty rzędu 400 – 500 euro miesięcznie. Bez znajomości języka holenderskiego bardzo trudno znaleźć pracę.

Biblioteka, księgarnia, poczta, bank, zdrowie….

Uczelnia nie posiada własnej biblioteki, jednak studenci mogą za darmo korzystać z bibliotek miejskich. Studenci z wymiany nie muszą przejmować się książkami, bowiem są one zapewniane przez uczelnię. Łatwy dostęp do komputerów i Internetu na terenie uczelni, ksero obsługiwane za pomocą legitymacji studenckiej. W Holandii obecnie nie funkcjonuje instytucja typu urzędu pocztowego; skrzynki na listy są rozmieszczone po całym mieście, a punkty pocztowe znajdują się w księgarniach. ING oraz Rabo Bank mają w swojej ofercie propozycje dla studentów zagranicznych bez ponoszenia dodatkowych opłat. Konto łatwo otworzyć i zamknąć. Dla zarejestrowanych w Urzędzie Miasta opieka zdrowotna była darmowa. Możliwość rejestracji na uczelni w trakcie Orientation Week.

Życie studenckie

Utrechcie życie tętni również po zmroku

W Utrechcie życie tętni również po zmroku

Na TIO funkcjonuje stowarzyszenie studentów LSV COGNITO, organizujące spotkania i wyjazdy dla studentów. Działa także ESN Utrecht, która skupia największe uczelnie w mieście.

Utecht jest miastem studenckim i oferuje całą gamę rozrywek. Znajdują się tam liczne puby, restauracje, dyskoteki, kina, teatry, muzea, pływalnie i lodowiska. Dodatkowo, pociągiem w 30 minut możemy się dostać do Amsterdamu, gdzie atrakcji nie zabraknie.

Karol, na podstawie sprawozdań studentów UEK

Nike newsAir Jordan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.