University of Southern Denmark – Dania

University of Southern Denmark (SYDDANSK UNIVERSITET) – Odensa, Dania

1O uczelni

University of Southern Denmark (Uniwersytet Południowej Dani) to duża uczelnia, podzielona na kilka kampusów znajdujących się w różnych miastach. Jest to instytucja o wysokim stopniu umiędzynarodowienia, gdzie można spotkać studentów z różnych stron świata, na uczelni panuje zatem wielokulturowość. Zajęcia prowadzone są zarówno w języku angielskim jak i duńskim. Uczelnia wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego (co jest weryfikowane przez test lub poprzez przedstawienie odpowiednich certyfikatów). Zajęcia z przedmiotów ekonomicznych odbywają się na Kampusie Głównym, gdzie także znajduje się stołówka oraz Biuro Obsługi Studenta. Uczelnia posiada basen (wejście za darmo), siłownię (tani dostęp), stadion lekkoatletyczny. Ponadto, na kampusie można znaleźć wiele miejsc do spędzenia czasu wolnego. Z duńską legitymacja studencką na kampus możemy wejść 24/7.

Na początku semestru odbywa się Orientation Week, który obejmuje: oficjalne przywitanie, zapoznanie z uczelnią i systemem nauczania / oceniania w Danii oraz wszelkimi ważnymi informacjami dotyczącymi życia w tym kraju, oprowadzenie po kampusie.

Studentom z wymiany oferuje się także bezpłatny kurs języka duńskiego, który kończy się egzaminem ustnym.

2

3Nowoczesne wnętrza uczelni

Zakwaterowanie

Każdy student zaakceptowany do uczestnictwa w wymianie na University of Sothern Denmark otrzymuje ofertę zakwaterowanie, pod warunkiem złożenia ‘accommodation form’ w odpowiednim terminie. Oferuje się kilka opcji zakwaterowania i są to akademiki lub prywatne domy na 7-15 osób:

1) Akademik HCO – bardzo blisko uczelni, trudno w nim otrzymać miejsce, gdyż w większości pokoje wynajmują tam studenci duńscy,

2) Akademik Rasmus Rask Kollegiet – najbardziej międzynarodowe miejsce zakwaterowania z wesołą atmosferą, jednak daleko od uczelni i centrum miasta (ok. 8 km.),

3) Birkerparken – tę opcję zakwaterowania proponuje się studentom zza granicy na pierwszym miejscu. Jest to dzielnica imigrancka w 80-90% zamieszkana przez ludność pochodzenia arabskiego i afrykańskiego. Wadą jest dalekie położenie od miasta (25 minut na rowerze lub 20 minut autobusem do centrum / uczelni). Zaletą jest zamieszkanie w międzynarodowym środowisku. Opinie studentów na temat tej formy są różne – jedni polecają, inni odradzają.

Komunikacja

W Danii największą popularnością oczywiście cieszy się rower. Z roweru korzysta praktycznie każdy i jeździ się nim dosłownie wszędzie (na zajęcia, zakupy, imprezy, wycieczki). Dania posiada fantastycznie rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, co zachęca do korzystania z tego środka transportu.

Można go zakupić w dobrej cenie od studentów (od 200 koron wzwyż), którzy już zakończyli swoją wymianę. Istnieje specjalna grupa na portalu Facebook, gdzie umieszczane są ogłoszenia. W mieście są także autobusy miejskie, bilet jednorazowy kosztuje 23 korony (około 12 zł), dlatego warto zaraz po przyjeździe zakupić ‘EynBus Card’, z którą cena biletu to 10 koron lub kartę autobusową (300 koron miesięcznie).

Warto też wyrobić tzw. wild card czyli kartę zniżkową na podróż pociągami po Danii.

 4Urocze uliczki miasta Odensa

Koszt życia

Dania jest jednym z najdroższych krajów w Europie, dlatego trzeba być gotowym na miesięczne wydatki w wysokości 600 – 800 euro. W Odensie nie brakuje tanich dyskontów spożywczych, więc można stosunkowo niedrogo kupić produkty żywieniowe. Zaoszczędzimy też korzystając z roweru i gotując w domu (restauracje są bardzo drogie). Ceny strzyżenia męskiego zaczynają się od 50 zł. Drogie są też książki, dlatego warto korzystać z biblioteki lub wersji elektronicznej. Teoretycznie istnieje możliwość pracy.

Opieka zdrowotna i ubezpieczenie

Mamy nadzieję, że nikt nie będzie potrzebował skorzystać z służby zdrowotnej. Niemniej jednak, na początku pobytu należy wyrobić sobie „żółtą kartę”, z którą jesteśmy przypisani do konkretnego lekarza. W przypadku potrzeby, nie ma problemu aby dostać się na wizytę.

Biblioteka, Internet, ksero

Internet dostępny jest praktycznie wszędzie. Uczelnia posiada bardzo dużą i nowoczesna bibliotekę, w której znaleźć można praktycznie każdy podręcznik. Każdy student dostaje na swojej legitymacji studenckiej kredyt na 250 darmowych stron kserowania-drukowania na uczelni, jeżeli kończy się limit można wykupić nowe strony w bibliotece. Poczta w Odensie znajduje się w centrum handlowym. W Danii bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim.

Życie studenckie

Na uczelni działa Erasmus Student Network, który organizuje wycieczki, imprezy oraz różne inne ciekawe wydarzenia. Głównie komunikują się ze studentami przez grupę na Facebook’u.

Erasmusi w Odensie mają dość zaplanowane życie rozrywkowe – w każdy poniedziałek chodzi się do ‘Monday cafe’, gdzie tego dnia serwowane są (jak na Danię) bardzo tanie posiłki i napoje. We czwartki spotykamy się w ‘Australian Bar ‘. Bardzo popularnym miejscem jest także ‘Student house’ gdzie oferowane są zniżki na legitymację studencką lub ESNcard. Spośród instytucji kulturalnych poleca się muzeum Christiana Andersena.

 5W Odensie nie brakuje terenów rekreacyjnych

Ponadto oferuje się szereg innych aktywności dla studentów zagranicznych jak np. zajęcia yogi. Źródłem informacji jest grupa na Facebook’u ‘Internationals in Odense’.

Polecamy dołączenie do grup na portalu Facebook tworzonych z myślą o studentach zagranicznych. Stanowią one podstawowe źródło informacji o wydarzeniach i są miejscem, gdzie wirtualnie poznajemy nowych ludzi.

Karol, na podstawie sprawozdań studentów UEK.

2019 Air Vapormax Flair『アディダス』に分類された記事一覧

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.