Islandia – Bifrost University

Ciągle nieodkryta wyspa gejzerów, lodowców i wodospadów. Znasz ją tylko ze zdjęć? Może to czas abyś zobaczył Islandię na własne oczy.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma jedną uczelnię partnerską na Islandii. Jest to Bifrost University. Bifrost jest miejscem magicznym, położonym w pięknej okolicy z zapierającymi dech w piersiach widokami, ciszą i przyrodą nietkniętą przez człowieka. Ponadto można tam zobaczyć najpiękniejsze zorze polarne na całej Islandii. Bifrost to mała miejscowość, w której mieszka około 300 mieszkańców. Najbliższe większe miasto Borgarnes znajduje się w odległości 30 km.

 1

Koszty życia

Ceny na Islandii są dużo wyższe niż w Polsce. Wyjeżdżając trzeba się przygotować finansowo. Generalnie na wyspie jedzenie jest drogie. Jeżeli chodzi o alkohol również nie należy on do najtańszych. Najbardziej popularną i korzystną opcją jest wspólne gotowanie i dzielenie się kosztami zakupów.

Na uczelni znajduje się również stołówka/pub/kawiarnia, czyli „Kaffi”, gdzie można w rozsądnych cenach zjeść np. obiad dnia to koszt około 850 ISK, piwo (0,5l) 600-750 ISK.

Dużym plusem jest fakt, że studenci nie muszą płacić za dostęp do siłowni, korzystanie z ksera, pralni i basenów termalnych.

 2

Zakwaterowanie

Będąc jeszcze w Polsce należy w odpowiednim terminie wypełnić formularz zgłoszeniowy o pokój na kampusie. Mamy do wyboru pokoje jedno- i dwuosobowe w domkach 6-osobowych z prywatną łazienką i dzieloną kuchnią. Pokoje są duże i dobrze wyposażone w podstawowe meble (łóżko, biurko, szafa). Również w kuchni znajdziemy wszystkie potrzebne sprzęty. W cenę czynszu wliczone jest ogrzewanie, prąd, ciepła woda i dostęp do Internetu. W Bifrost nie ma możliwości zakwaterowania w innym miejscu niż na kampusie.

 3

Rozrywka

Okolice Bifrostu są rajem dla osób kochających naturę i długie piesze wycieczki. Wulkany, góry, pola lawy, wodospady to miejsca, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Ponadto na kampusie uczelni znajduje się siłownia i boiska do gry w piłkę nożną i koszykówkę. Prężnie działa również klub jazdy konnej i wspinaczki górskiej.

Często organizowane są tematyczne kolacje i spotkania w szkolnej stołówce.

Najbliższe kina i teatry znajdują się w Rejkjaviku. Filmy są wyświetlane z angielskimi napisami, więc nie będzie problemu ze zrozumieniem.

4

Ubezpieczenie i pomoc medyczna

Na kampusie nie ma przychodni zdrowia. Jeżeli konieczna jest wizyta lekarska należy udać się do Borgarnes. Ubezpieczeniem wymaganym przez uczelnie jest karta EKUZ, natomiast dobrze wykupić dodatkową opcję taką jak karta ISIC lub Euro24 z ubezpieczeniem od sportów ekstremalnych – wspinaczka jest jedną z największych turystycznych rozrywek na Islandii.

Transport

Istnieje możliwość darmowego wypożyczenia samochodu z uczelni (jednodniowe wycieczki).

Przez cały rok do Borgarnes i Reykjavíku można dostać się autobusami Strætó (jest to ta sama firma, która prowadzi komunikacje miejską w Reykjavíku). Są niestety bardzo rzadkie (zazwyczaj dwa razy dziennie) i dość drogie.

Pakując się na Islandię należy pamiętać o pogodzie. W lecie średnia temperatura to około 12 stopni, natomiast zimą nawet -15. Trzeba wziąć też pod uwagę częste opady deszczu i silny wiatr. Niezbędna będzie ciepła kurtka, rękawiczki, szalik i wygodne buty.

5

Aleksandra, na podstawie sprawozdań studentów UEK.NikeNike Total Air Foamposite Max 2020 Retro Colorways + Release Dates

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.