Chorwacja: Uniwersytet w Rijece i Uniwersytet w Zagrzebiu

Uniwersytet w Rijece (Sveučilište u Rijeci)

Uniwersytet w Rijece składa się z niezależnych fakultetów rozmieszczonych w różnych częściach miasta, część mieści się w ścisłym centrum (w tym wydział ekonomiczny), część na nowopowstałym Kampusie. Jedynie wydział turystyczny znajduje się w pobliskiej miejscowości – Opatji.

Wydział Ekonomiczny

Wydział Ekonomiczny

Na początku semestru odbywa się Welcome Day, podczas którego studenci witani są przez władze uczelni, przedstawiane są podstawowe informacje o uniwersytecie, wydziałach a także organizacji studenckiej ESN, która jest odpowiedzialna za pomoc studentom w ciągu semestru. Po części oficjalnej zorganizowane jest wspólna wycieczka po mieście i okolicy.

Zajęcia na uczelni odbywają się w języku angielskim, można wybrać przedmioty z kierunku International Business, zajęcia odbywają się z grupami chorwackimi, które studiują po angielsku. Dodatkowo możliwy wybór przedmiotów odbywających się w formie konsultacji indywidualnych lub w małych grupach.

Przed rozpoczęciem semestru organizowany jest płatny (200 Euro) kurs języka chorwackiego wspólnie dla wszystkich zainteresowanych studentów przebywających na wymianie na Chorwacji. Kursy odbywają się w każdy semestr w innych miastach.

Zakwaterowanie:

Najpopularniejszą formą zakwaterowania są mieszkania prywatne. Niestety brak możliwości mieszkania w akademiku ze względu na brak miejsc. Koszt wynajmu pokoju prywatnym mieszkaniu to około 150-200 euro miesięcznie. Pomoc w znalezieniu mieszkania oferuje w odpowiednim czasie ESN. Szukając zkwaterowiania warto zwrócić uwagę na formę ogrzewania, gdyż z reguły w Chorwacji nie ma centralnego ogrzewania (grzejniki elektryczne lub gazowe), co w miesiącach zimowych zwiększa trochę koszty.

DSC01124

Transport:

W Rijece działa sieć linii autobusowych, 4 strefy, koszt biletu miesięcznego w I strefie dla studenta to 55 kun (wymagane wyrobienie numeru OIB – coś w rodzaju polskiego nr PESEL, wraz z zaświadczeniem z uczelni i zdjęciem do legitymacji można zakupić miesięczny bilet). Bilety jednorazowe to koszt 10 kun, 15 za dwuprzejazdowy w obrębie strefy I czyli praktycznie całego miasta. Strefy 2-4 obejmują pobliskie miejscowości. W Rijece są dostępne tanie taksówki, które oferują przejazd za 20 kun w obrębie 5 km.

Koszty życia:

Koszty życia, które są odrobinę wyższe niż w Polsce znacznie obniża przyznane przez chorwacki rząd dofinansowanie jedzenia w stołówkach (otrzymują je również studenci zagraniczni wraz z legitymacja studencką – Xicą). Dzięki niej w stołówce studenckiej ( w Rijece znajdują się one obok wydziału ekonomicznego, koło akademików i na Kampusie) można zjeść obiad już za 6-7 kun (ok. 4 zł).

Rozrywka

W mieście znajduje się wiele kawiarni, łodzi klubowych i pubów. Zwłaszcza kawiarnie są popularnym miejscem spotkań i odpoczynku, gdyż kawa serwowana w Chorwacji jest bardzo dobra i stosunkowo tania.

W Rijece jest teatr, a także kina, w klubach odbywają się koncerty. W różnych miejscach miasta organizowane są także różne wystawy.

Dla osób lubiących sport Rijeka oferuje basen Kantrida, położony w sąsiedztwie plaży, nie w ścisłym centrum, ale z dobrym połączeniem autobusowym – 10 minut w ramach I strefy. Nieopodal znajduje się stadion piłkarski.

Główna ulica Rijeki - Korzo

Główna ulica Rijeki – Korzo

Uniwersytet w Zagrzebiu (Sveučilište u Zagrebu)

Uczelnia na wysokim poziomie dydaktycznym, z profesjonalnym podejściem do studenta . W zależności od wydziału sale są mniej lub bardziej nowoczesne. Studenci zagraniczni odbywają zajęcia po angielsku wspólnie z chorwackimi studentami, mają także możliwość wyboru przedmiotów w języku chorwackim.

Uniwersytet (a nie organizacja jak np. ESN) organizuje Orientation week, który odbywa się w tym samym tygodniu, w którym rozpoczynają zajęcia na uczelni. W jego cenie, 30 €, znajduje się oprowadzenie po Zagrzebiu wraz z przewodnikiem, cztery dni kursu podstaw języka chorwackiego oraz wycieczka do Kumrovca i Krapiny.

Na uczelni działa biuro dla studentów zagranicznych, które udziela studentom pomocy m.in. w otrzymaniu numeru OIB, wystarczy tylko przekazać e-mailem upoważnienie. Działa bardzo sprawnie i udziela pomocy w każdej sytuacji. Najpopularniejszą organizacją, która organizuje spotkania i wycieczki jest ESN.

Zakwaterowanie

Uniwersytet oferuje dwa osiedla akademickie: Cvjetno Naselje oraz Stjepan Radić. Zgłoszenia wysyła się mailem, choć nie jest trudno otrzymać miejsce w akademiku, warto wysłać aplikację jak najwcześniej, gdyż bardzo wielu studentów korzysta z tej formy zakwaterowania. Cvjetno Naselje kosztuje 100€ miesięcznie, a Stjepan Radić 200€ przy czym rozliczane jest to co do dnia. Wśród studentów popularne jest także wynajmowanie mieszkania, ale znacznie zwiększa to koszty.

Transport

W Zagrzebiu działają przede wszystkim tramwaje. Koszt jednorazowego biletu jest spory – 10 HRK (ok. 6 zł). Bilet miesięczny na wszystkie linie tramwajowe 120 HRK (ok. 72 zł). Pomimo braku rozkładów zarówno na przystankach, jak i w Internecie zazwyczaj nie czeka się na tramwaj dłużej niż 10 minut ponieważ jeżdżą dość często. Po obrzeżach Zagrzebia kursują autobusy, na które obowiązuje ten sam rodzaj biletów jak na tramwaje.

Koszty życia

Koszty życia są nieco wyższe niż w Polsce, jednakże dzięki studenckim stołówkom i możliwości mieszkania w akademiku, grant otrzymywany z uczelni wystarcza na wyżywienie i inne podstawowe wydatki, w tym sporadyczne wycieczki.

Rozrywka

W Zagrzebiu jako stolicy kraju znajdują się wszystkie podstawowe formy rozrywki: kina (w których filmy są zwykle wyświetlane w oryginale, z napisami chorwackimi), teatry, różne muzea. Organizowane są ciekawe wydarzenia artystyczne, koncerty i festiwale.

W ciągu dnia głównym miejscem spotkań są kawiarnie, gdyż Chorwaci słyną z picia kawy. Kawiarnie zazwyczaj oferują jedynie kawę i inne napoje, bez możliwości zamówienia deserów lub innych posiłków.

Niedaleko akademików znajduje się jezioro Jarun, wokół którego rozwinęło się centrum dla osób aktywnych fizycznie. Znajdują się tam miejsca do ćwiczeń, ścieżki do jazdy na rowerze i rolkach, miejsca do gry w siatkówkę plażową, koszykówkę, ping-ponga i wiele innych atrakcji.

Jarun

Jarun

Marcelina, na podstawie sprawozdań studentów UEK.

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów o Rijece i Zagrzebiu na naszym Blogu ESN UEK. Linki poniżej:

Rijeka:

Chorwacki Erasmus – tylko w Rijece

Rijeka – the ever-flowing river

Wonna go Croatia(n)? Go to Rijeka!

Zagrzeb:

Hrvatska u mom srcu

DSC01141AdidasAir Force 1 Sage Low

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.