Re-Erasmus po raz drugi!

cover

Po pierwszym spotkaniu emocje wciąż jeszcze nie opadły, a my już po raz kolejny mogliśmy cieszyć się następnym wydarzeniem z cyklu Re-Erasmus. 27. listopada był długo wyczekiwanym przez nas wszystkich dniem, gdyż mogliśmy dowiedzieć się wielu bardzo zarówno ciekawych, jak i praktycznych rzeczy o kolejnych krajach, do których każdy z nas ma możliwość udania się w czasie studiów. Dziś przedstawiona została nam Turcja, Belgia, Portugalia i Niemcy!

IMG_2317

Turcja

Cudowna pogoda, zimowe spacery nad brzegiem pięknej zatoki przy 15°C, herbata i kawa pita nawet przy największych upałach, imprezy na łodziach, bazary o niepowtarzalnym klimacie, pyszne jedzenie, buty zostawiane na zewnątrz mieszkania, historyczne miasta czy niepowtarzalne widoki to tylko jedne z wielu rzeczy, które tak bardzo wyróżniają Turcję – unikalny i specyficzny kraj, gdzie za każdym rogiem czeka na nas coś pięknego i wartego odkrycia.

Wynajem typowego, czyli przestronnego i pełnego orientalnych zdobień mieszkania, wynosi miesięcznie ok. 200€ i bardzo łatwo znaleźć je na facebooku. Koszty życia porównywalne są z polskimi, bardzo tanio natomiast kupić można odzież, jedzenie, świeże owoce, warzywa czy ryby, trudniej jednak o wieprzowinę.

Chociaż wadą może stać się trudny język, niski poziom znajomości języka angielskiego przez mieszkańców, restrykcyjne akademiki czy odmienna kultura, to ludzie ci są bardzo gościnni i pomocni.

Jeżeli lubisz więc poznawać inne kultury, doświadczać nowych rzeczy i mieć bajeczne widoki, to Turcja jest krajem dla Ciebie!

Belgia

Kraj przemieszany kulturowo, w którym spotkać można również bardzo wielu Polaków, słynący z czekolady i piwa, gdzie usłyszeć można aż trzy języki (choć znajomość francuskiego bez wątpienia wystarczy do życia), to właśnie Belgia. Z tego miejsca można zwiedzić wiele popularnych okolicznych stolic czy miast. Życie w kraju tym jest ogólnie dość drogie, gdyż akademiki i mieszkania wahają się cenowo od 200€, do nawet 700€. Przydatną informacją jest także to, że potrzeba 30 ECTS, by dostać zniżkę na bilet okresowy, który miesięcznie wynosi 50€.

Spotkać można polskie sklepy, księgarnie czy kościoły. Brak jest natomiast nocnych autobusów, dlatego najlepiej poruszać się taksówkami lub Colecto, czyli tanimi przewozami zbiorowymi.

Poziom na uczelni jest dość wysoki, podobnie jak ceny w restauracjach, ale jednym z ulubionych zajęć studentów są spontaniczne wyjazdy i wspólne kolacje albo domówki. Nie warto jeździć bez biletów, gdyż bardzo często bywają kontrole, warto natomiast stosować się do pewnej przydatnej w tym kraju rady: Zapraszajcie, a będziecie zapraszani!

Portugalia

300 słonecznych dni w roku, liczne schody, piesze podróże pełne nowych odkryć, pastelarie, klimatyczne zakątki, imprezy na ulicach, niespotykane widoki, wycieczki rowerem nad ocean, raj dla surferów i bal w pałacu – to właśnie w malutkim skrócie uroki wyjazdu do Portugalii!

Jeśli chodzi o ceny, wynajem mieszkania wynosi ok. 240-300€, bilet miesięczny 30€, jednorazowy zaś ok. 1,40€. Spotkać można również tanie i dobre wino od ok. 2€, zupę za 1€, lunch za 6-8€, czy kawę + ciastko za ok. 1,7€, bez których żaden Portugalczyk nie może wyobrazić sobie dnia!

Mieszkańcy tego kraju wbrew pozorom znacznie różnią się od Hiszpanów, szczególnie tym, że nie są uważani z natury za aż tak głośnych 🙂

Zarówno dla ludzi, jakimi są Portugalczycy, jak i dla samego oderwania się od rzeczywistości, warto wybrać ten cudowny i ciepły kraj.

IMG_2312

Niemcy

Przygotowując się do wyjazdu do Niemiec, można wziąć udział we wcześniejszym kursie językowym już na miejscu, gdzie ma się możliwość wcześniejszej integracji i zdobycia zarówno nowych umiejętności, jak i doświadczeń. Mimo to, jednak ani na uczelni, ani w życiu, mieszkańcy tego kraju nie mają problemu z językiem angielskim.

Katedra Dom, kamienny most, stare miasto czy wąskie uliczki to tylko jedne z licznych widoków, jakich możemy być świadkami. Również nocne życie czy mini Beerfesty warte są tego, by zapadły nam w pamięć.

Dojazd do Niemiec możemy znacznie sobie ułatwić, korzystając z usług Eurobusa.

Co do kosztów życia, mieszkanie w akademiku kosztuje ok. 200€ miesięcznie. Panują tam świetne warunki, ceniona jest prywatność, a w piwnicach raz w tygodniu organizowane są wspólne imprezy.

Również i tutaj nie ma autobusów nocnych, dlatego tanio warto zakupić sobie rower, który umożliwia dojazd praktycznie wszędzie i o każdej porze.

Spotkać można znane nam dobrze markety, takie jak np. Lidl, Kaufland czy Netto, a także skorzystać z bardzo często organizowanych wycieczek, takich jak na przykład z wędrówka po Alpach czy wypad na narty.

Dlatego Niemcy, choć położone są stosunkowo blisko, to aby przekonać się o ich wyjątkowości, musimy odwiedzić je osobiście.

Wszystkie kraje mają w sobie pewnego rodzaju magię i niosą za sobą setki niesamowitych i niepowtarzalnych wspomnień, jednak pamiętajmy o tym, że to nie miejsce czyni takim nasz wyjazd. To wszystko zasługa ludzi, których bez wątpienia spotkamy, gdziekolwiek poniesie nas Erasmus!

IMG_2363

Więcej informacji dotyczących wyjazdów:

*Kolejne spotkanie z cyklu Re-Erasmus: 11. grudnia, godz. 18:00 (pawilon S, s. 5) – Hiszpania, Dania, Szwecja!

*Spotkanie organizowane przez BPZ:

– 8. grudnia, godz. 12:20 (Biblioteka, s. 441) – j. polski

– 11. grudnia, godz. 15:00 (u. Rakowicka 16, s. 11) – j. angielski

*Blog pełen wspomnień: www.blogesnuek.wordpress.com

*Education Officer ESN UEK: erasmus.uek@esn.pl.

Zapraszamy serdecznie!

Dominika

IMG_2334

IMG_2346Air Jordan Spizike 3.5 ShoesFOOTWEAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.