Praktyka Erasmus w Anglii? Czemu nie!

Gdy wszyscy moi znajomi ze studiów wyjeżdżali na Erasmusa, pomyślałam, że może i ja spróbuję. Zaczęłam szukać informacji na ten temat i jakimś szczęśliwym trafem znalazłam się na spotkaniu Akademickiego Centrum Kariery dotyczącego Erasmusa Praktyk. Program ten nie jest tak popularny, jak wyjazdy a uczelnie, ale równie ciekawy! Zdobywając doświadczenie w zagranicznej firmie lub instytucji możesz niesamowicie poszerzyć swoje horyzonty, zdobyć praktyczną wiedzę oraz oczywiście wzbogacić swoje CV. Zastanów się, na co bardziej zwróci uwagę Twój przyszły pracodawca, na praktykę w biurze rachunkowym w Polsce czy na staż w angielskiego czy niemieckiej firmie i zacznij przygotowywać papiery na Erasmusa Praktyki!

Jedynym trudniejszym etapem przygotowań jest znalezienie pracodawcy, lecz dla chcącego nic trudnego. Ja zostałam zaakceptowana na praktyki w dziale finansowym w firmie w Anglii w St Helens. Moja firma należała do branży handlowej, i co najfajniejsze, program praktyk dla młodych ludzi z całej Europy prowadziła już od 14 lat. Razem ze mną odbywało tam staż ok. 15 innych osób w działach IT, Marketing, Supply chain, HR. Moi Erasmusowi przyjaciele pochodzili z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Słowacji, Węgier, Francji, Niemiec, a nawet z Cypru. Firma była mała, ale moim zdaniem to był plus, gdyż my, praktykanci, mieliśmy możliwość poznania dogłębnie mechanizmów jej działania. Najlepsze było to, że każdy z nas otrzymywał bardzo dużą odpowiedzialność w wykonywaniu swoich obowiązków, wszyscy byliśmy traktowani jako równoprawni pracownicy. Dzięki temu doświadczeniu zdałam sobie sprawę, że praca w takim małym przedsiębiorstwie może być o wiele ciekawsza od wielkiej korporacji. Mój szef nie tłumaczył mi wszystkiego jak dziecku, musiała sama spróbować rozwiązać problem, co było świetne, gdyż nauczyło mnie samodzielności, ale od razu ostrzegam przed angielskim poczuciem humoru, które dla Polaków może być niezrozumiałe – ja się go nauczyłam dopiero po 3 miesiącach pobytu w Anglii. 😉

10577882_760251614045510_116194701_n

10723498_760251620712176_888826194_n

Praca w tak zróżnicowanym środowisku uczy tolerancji i otwartości, przykładowo trzeba zaakceptować systematyczne i uporządkowany sposób pracy Niemca, a jednocześnie współpracować za spontanicznym i z pozoru chaotycznym Hiszpanem. Wspaniałe było to, że cały czas wolny spędzaliśmy razem, organizowaliśmy imprezy, jeździliśmy na wycieczki. Pomimo że St Helens nie jest najbardziej interesującym miastem w Anglii, to zawsze pojawiały się ciekawe pomysły na spędzenie weekendu, takie jak wypady do Liverpool czy Manchester, oba te miejsca są w odległości ok. 30 min od St Helens. Jest tam wiele muzeów, których zwiedzanie w większości jest za darmo. Wielu stażystów zwiedziło także Edynburg, Chester (najbardziej urocze angielskie miasteczko), Dublin, a mi na koniec pobytu udało się zwiedzić Londyn! Jedynym minusem tych wypraw są koszty, gdyż szczególnie koszty transportu w Anglii są wysokie.

Wyjazd na praktyki do Anglii był najlepszą decyzją, jaką do tej pory podjęłam. Nie chodzi tu tylko o doświadczenie zawodowe, ani o naukę samodzielności i odpowiedzialności, ale przede wszystkim o ludzi, których poznałam. Przyjaźnie, które zawarłam w Anglii pozostaną na całe życie. Więc polecam gorąco takie wyjazdy. Wystarczy znaleźć w sobie odrobinę odwagi, spakować walizki i ruszyć po przygodę!

Kasia

10711427_760251627378842_1922490387_n

10717684_760251634045508_1200688782_nSneakers Ash ShoesNike Air Jordan Retro 1 Red Black White – Buy Air Jordan 1 Retro (white / black / varsity red), Price: $60.85 – Air Jordan Shoes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.