Węgierska stolica kultury

Jeżeli nadal nie jesteście pewni co do kierunku wyjazdu na Erasmusa i szukacie dobrej okazji, mogę zaproponować wam mój uniwersytet w Pecs (Węgry). Wszyscy studenci, zarówno lokalni i zagraniczni, którzy tam studiują od razu zakochują się w mieście, a także w kraju. Zrozumiem każdego, kto zapyta mnie: DLACZEGO?

główny budynek uniwersytetu

główny budynek uniwersytetu

Na chwile obecną przebywam na wymianie studenckiej ERASMUS na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, choć generalnie jestem studentem piątego roku uczelni na Węgrzech, gdzie za niedługo kończę swoje studia. Wy nadal macie szansę na wybór najlepszego miejsca pobytu podczas stypendium. Uniwersytet w Pécs jest jednym z największych na Węgrzech, a wydział ekonomii jest jednym z najlepszych w całym kraju. Co więcej posiadamy program nauczania w języku angielskim, zatwierdzony przez Middlesex University London. Reasumując, poziom edukacji jest dobry, ale szczerze mówiąc niezbyt trudny dla studentów Erasmusa (szczęściarze z was!). Każdy z was może wybrać coś, co jest dla niego ważne, studia czy samo pozyskanie punktów. Miasto samo w sobie nie jest zbyt duże, zwłaszcza jeżeli porównamy je do Krakowa. Zamieszkuje je około 160 000 mieszkańców. Pomimo to, w 2010 roku było stolicą kulturalną Europy, a co za tym idzie centrum kulturalnym południowego regionu Węgier.

tak zwykle wygląda rynek w Pecs podczas różnych imprez

tak zwykle wygląda rynek w Pecs podczas różnych imprez

Uważam jednak, że dla przyszłych studentów jest kilka ważniejszych spraw, które warto omówić.

  1. Ceny:  na Węgrzech są podobne, a nawet niższe niż w Polsce. Jest to jedną z głównych przyczyn powodujących, że przyjezdni uwielbiają ten kraj, bo jest pięknie i tanio. Można kupić i robić cokolwiek tylko zechcecie. W studenckich barach można dostać piwo za ok 3.50 w przeliczeniu na złotówki, lunch można zjeść za ok. 10 zł, tak samo pizzę. W mieście jest również fabryka piwa, gdzie mamy specjalne zniżki studenckie.
  2. Zakwaterowanie: dla Studentów Erasmusa jest możliwość otrzymania miejsca w akademiku, który został wyremontowany w 2008. Wszystkie znajdują się w tym samym budynku, a ich cena w przybliżeniu to 180zł/miesiąc. Jeżeli wolicie mieszkanie, ceny wahają się od 200 do 900 zł, wszystko zależy od warunków zakwaterowania i lokalizacji.
  3. Podróżowanie: Pécs leży w pobliżu kilku popularnych miejsc turystycznych. Łatwo dotrzeć do stolicy Węgier i Chorowacji (Budapesztu oraz Zagrzebia). W pobliżu leży także największe jezioro centralnej Europy, Balaton. Dla miłośników wina polecam region Villány. Dla tych, którzy nie chcą wyjeżdżać z miasta Pécs oferuję wiele innych atrakcji (muzea, wystawy, zoo).
  4. Sport jest rzeczą ważną w moim życiu, dlatego  jestem kapitanem klubu sportowego na wydziale ekonomii. Na naszym uniwersytecie jest możliwość uprawiania sportów (tj. koszykówka, piłka ręczna, siatkówka czy bieganie), prawie wszystkie z nich są darmowe. Posiadamy szeroki wybór możliwości: od gier w piłkę przez pływanie, piesze wycieczki (miasto jest położone zaraz obok wzgórza Mecsek), aż do laser areny. Jeżeli jesteście głodni rywalizacji specjalnie dla was są organizowane turnieje, każdy może stworzyć własną drużynę lub dołączyć do innej.

    dwie drużyny siatkówki wydziału ekonomii (łącznie ze mną)

    dwie drużyny siatkówki wydziału ekonomii (łącznie ze mną)

  5. Nie jestem w stanie dokładnie sprecyzować ilu jest zagranicznych studentów w mieście, ale są imprezy bezpośrednio organizowane dla nich, więc powinno być ich wielu. Dobrą wiadomością dla was jest to, że rodowici mieszkańcy Węgier są tacy sami jak studenci z wymiany. Nie będziecie mieć więc problemu z nawiązaniem dobrego kontaktu z nimi.
życie studenckie - Carneval (październik)

życie studenckie – Carneval (październik)

Wybór Polski na spędzenie mojego Erasmusa był bardzo dobrą decyzją z powodów finansowych. Przykro to mówić, ale to jest bardzo ważne w każdej kwestii związanej ze studiowaniem za granicą (imprezy, podróże, życie). Uwierzcie mi i wybierajcie opcje niedrogie! Dzięki temu będziecie mieć więcej możliwości podczas waszego pobytu.

Jeżeli jesteście zainteresowani, mogę udzielić wam więcej informacji na temat kraju, miasta, uniwersytetu i życia w Pecs. Ponieważ każdy zainteresowany jest innymi rzeczami, trudno jest przybliżyć każdy temat z osobna. Zostawiam wam mojego maila  i nie wahajcie się napisać w razie jakichkolwiek pytań lub gdybyście chcieli przyjechać do mojego miasta. Wracam do domu, po moim przyjemnie spędzonym czasie w Krakowie, w połowie lutego.

Życzę wszystkim udanego Erasmusa! Jestem pewien, że będzie to najlepszy czas w waszym życiu.

Bence

baszerb@gmail.com

Nike Zoom Assersion EPJordan Ανδρικά • Summer SALE έως -50%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.