Erasmus+ w Paryżu, Francja

Hej! Mam na imię Natalia i studiuję na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ostatni semestr spędziłam na wymianie w Paryżu, w szkole ESCE International Business School i chciałam podzielić się z wami moim doświadczeniem. Wybrałam to miasto przede wszystkim dlatego, że jest to jedno z moich ulubionych miast w Europie, które jest świetną ‘bazą wypadową’ do podróży! Innym powodem była też chęć podszkolenia się w języku francuskim. A więc zaczynajmy!

Widok z Łuku Triumfalnego
Źródło: zbiór własny autora

Zakwaterowanie w Paryżu

Paryż zdecydowanie zaskoczył mnie jeżeli chodzi o wynajęcie mieszkania lub pokoju. Jeżeli chcemy wynająć pokój lub małą kawalerkę w pierwszej strefie, musimy liczyć się z kosztem około 1000 euro na miesiąc. Ja zdecydowałam się na zakwaterowanie w prywatnym akademiku sieci Cardinal Campus poza centrum miasta (20 minut pociągiem miejskim do centrum), gdzie miesięczny koszt wynajęcia kawalerki wahał się pomiędzy 700, a 900 euro. Oprócz tego musimy pamiętać, że aby wynająć zakwaterowanie we Francji potrzebny jest nam poręczyciel – jest to osoba, która pracuje i zarabia we Francji i poręczy za nas przy wynajęciu mieszkania. Jeżeli nie posiadamy takiej osoby musimy zakupić taką gwarancję np. od strony Studapart i kosztuje ona około 200 euro na semestr. Osobiście polecam wynająć coś poza centrum, ponieważ komunikacja miejska w Paryżu jest świetnie rozbudowana i koszt biletu miesięcznego to 75 euro.

Wydatki

Jak wspomniałam powyżej musimy liczyć się z tym, że zakwaterowanie będzie kosztować nas około 800-1000 euro na miesiąc, co oznacza, że niestety grant nie wystarczy nawet na pokrycie zakwaterowania. Ponadto karta miejska to koszt 75 euro miesięcznie, jednak za pierwszy miesiąc musimy  dopłacić 5 euro za wyrobienie karty. Zakupy spożywcze to kwestia indywidualna jednak najlepiej robić je w większych supermarketach znajdujących się poza miastem, bo tam ceny są najbardziej atrakcyjne. Jeżeli chodzi o ceny w kawiarniach I restauracja to za cappucino zapłacimy między 5 a 7 euro, za lampkę wina również 5-7 euro, a za posiłek w restauracji około 15-20 euro.

Uniwersytet w paryżu

Uniwersytet ESCE jest prywatną szkołą, która znajduje się w okolicy wieży Eiffla, najlepiej dostać się do niego linią metra numer 6. Uczelnia ta oferuje wiele kursów w języku angielskim, a studenci z wymiany mogą wybierać przedmioty z sekcji dla Erasmusów, trzeciego, czwartego lub piątego roku. Kursów jest naprawdę wiele, więc myślę, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Na każdym z przedmiotów do wykonania podczas całego semestru jest zazwyczaj kilka projektów grupowych, a tylko na niektórych przedmiotach musimy pisać również egzamin końcowy.

Zajęcia są prowadzone w bardzo ciekawy sposób, a przez różnego rodzaju case studies, symulacje i projekty grupowe możemy nauczyć się dużo i nie nudzimy się przy tym. Przykładowo jeden z moich przedmiotów nie odbywał się w ogóle na uczelni, a polegał na tym, że w każdym tygodniu szliśmy w inną okolicę Paryża, a prowadzący opowiadał nam o ważnych miejscach w tej okolicy. Na innym przedmiocie jako projekt grupowy musieliśmy wybrać się do sklepu Dior, aby później przedstawić dla innych grup w jaki sposób prezentują oni swoje kultowe produkty i jakich metod marketingowych używają do ich promowania.

Atrakcje w Paryżu

  • Prawie wszystkie muzea w Paryży są darmowe dla każdego obywatela Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia. Myślę że warto z tego skorzystać! Osobiście bardzo polecam Musée d’Orsay, ale oczywiście warto odwiedzić kultowy Luwr.
  • Montmartre- znajduje się w 18 dzielnicy Paryża, jest to dzielnica artystów położona na wzgórzu. Przepiękne miejsce na spacer pomiędzy wąskimi uliczkami i zatrzymanie się na lampkę wina w lokalnym bistro. Stamtąd też możemy oglądać panoramę całego miasta, przed kościołem Sacre Coeur.
  • Galerie Haussmann Lafayette – jest to galeria, w której sklepy mają wszystkie luksusowe marki, jednak wnętrze galerii jest warte zobaczenia przez swoją architekturę. Oprócz tego na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy – wstęp bezpłatny.
  • Ogrody Luksemburskie i Latin quarter- jedna z moich ulubionych dzielnic Paryża, polecam piknik w ogrodach, a także happy hours przy placu.
  • Wyjście na łuk triumfalny – również darmowe dla wszystkich poniżej 26. roku życia, piękny widok na wieżę Eiffla.
  • Wersal – znajduje się nieco poza miastem, jednak jest to miejsce warte odwiedzenia przede wszystkim ze względu na swoje ogrody, jednak sam zamek również robi ogromne wrażenie.

Ogólnie w Paryżu znajduje się niezliczona ilość atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Ja podałam moje osobiście ulubione, ale polecam po prostu błądzić samemu po ulicach tego miasta, wtedy zawsze trafimy na coś nowego I interesującego.

Uliczka na Montmartre
Źródło: zbiór własny autora

Sala w Wersalu
Źródło: zbiór własny autora

Galeria Haussmann Lafayette
Źródło: zbiór własny autora

Atrakcje poza Paryżem

  • Normandia- półtorej godziny od Paryża znajduje się wybrzeże z malowniczymi klifami. Osobiście polecam miejscowość Étretat, znajduje się tam wiele tras hikingowych, zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia.

Étretat
Źródło: zbiór własny autora

Étretat
Źródło: zbiór własny autora

  • Reims- jest to region oddalony o około 2 godziny od Paryża, słynący z produkcji szampana. Polecam odwiedzić stare winnice, w których możemy dowiedzieć się jak przebiega produkcja szampana, a także degustować różnych rodzajów szampana.

Piwnica jednej z winnic w okolicy Reims
Źródło: zbiór własny autora

  • Uważam, że z Paryża warto również wybrać się na kilka dni bądź jeden dzień do któregoś z tych miast: Londyn, Amsterdam, Bruksela. Do Londynu możemy wybrać się bezpośredni pociągiem z Paryża w 2,5 godziny, podobnie do Amsterdamu czy Brukseli. Jednak jeżeli jedziemy na dłużej polecałabym rozważyć Blablacar bus lub Flixbus, bo możemy pojechać do tych miast nawet za 10 euro w jedną stronę.

Organizacje studenckie

Ogólnie na mojej uczelni nie działał ESN, działała jednak International association, która organizowała głównie wycieczki i imprezy dla studentów ESCE. Oferowali oni również program buddy dla nowych studentów z wymiany. Jednak w Paryżu prężnie działa ESN Paris, który organizuje wydarzenia kilka razy w tygodniu i studenci wszystkich uczelni mogą wziąć w nich udział.

Podsumowanie

Moim zdaniem zdecydowanie warto wybrać Paryż na miejsce swojej wymiany, bo jako miasto ma ogromnie dużo do zaoferowania i myślę, że jeden semestr to za mało, żeby całkiem odkryć to miasto. Musimy jednak liczyć się z wysokim kosztem utrzymania (aby nieco zredukować koszty możemy zaaplikować o dofinansowanie do mieszkania CAF). Ostatnią poradą, jaką chciałabym wam dać to, warto nauczyć się chociaż podstaw francuskiego przed wyjazdem. Niestety Paryżanie nawet jeśli potrafią mówić po angielsku to niechętnie go używają 😊.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.