Erasmus+ w Salonikach, Grecja

Saloniki to drugie co do wielkości miasto w Grecji, gdzie kultura grecka przeplata się z kulturą turecką. Jest to miejscowość portowa, znana już od starożytności. Pochodzą stąd Cyryl i Metody – patroni Europy. Tutaj przybył św. Paweł podczas swoich podróży misyjnych, kierując do mieszkańców swoje 2 listy (1 i 2 list do Tesaloniczan). Tutaj też urodził się znany i lubiany przez Turków Mustafa Kemal Ataturk i tutaj też było mi dane spędzić rok na studiach w ramach Programu Erasmus +.

Źródło: zbiór własny autora

UNIWERSYTET

W mieście znajdują się 2 publiczne Uniwersytety: Aristotle University of Thessaloniki i University of Macedonia. Trzeci Uniwersytet, w skrócie ATEITH, znajduje się poza miastem. Mi przyszło studiować na Uniwersytecie Arystotelesa. Mieści  się on w centrum miasta. Dojazd do niego nie sprawia żadnych problemów, są dobre połączenia autobusowe. Na samej uczelni w ciągu semestru studiuje ponad 500 Erasmusów z różnych stron świata. Na każdym wydziale jest Koordynator, który zawsze służy pomocą, a oprócz tego dobrze funkcjonuje Biuro Erasmusa. W razie problemów, po uprzednim umówieniu wizyty, niezawodne panie tam pracujące pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości na nurtujące studentów pytania. Jeśli chodzi o zajęcia, na niektórych wydziałach (np. prawo, pedagogika) są one prowadzone w języku angielskim. Często zdarza się jednak, że wykłady prowadzone są po grecku i studenci są zobligowani do przygotowania indywidualnego projektu w ramach zaliczenia przedmiotu lub napisania eseju – średnio na ok. 30 stron, jeśli zaś przedmiot kończy się egzaminem – profesor sugeruje literaturę i pomaga w znalezieniu potrzebnych materiałów do nauki. Wszystko przebiega w miłej, przyjacielskiej atmosferze.

Źródło: zbiór własny autora

ZAKWATEROWANIE

Studentom zagranicznym nie przysługuje zakwaterowanie w akademiku. W mieście znajduje się za to dużo agencji oferujących pośrednictwo w wynajmie mieszkania czy pokoju. Ceny za pokój wahają się w granicach 150-250 euro, w zależności od lokalizacji. Miesięczny koszt wynajęcia kawalerki to ok. 300 euro. Oprócz tego, na Facebooku znajduje się sporo grup, gdzie lokalni mieszkańcy proponują wynajem bezpośredni. Najlepszą lokalizacją do zamieszkania są okolice Kamary/Rotundy, ewentualnie Placu Arystotelesa. Nie polecam Ano Poli, pomimo tego że widoczki są tam piękne, to wszędzie jest daleko. Radziłabym też mieć ograniczone zaufanie do wszelkich porad lokalnej ludności. Czasami to, co dla nich oznacza 3 minuty drogi, dla nas w praktyce zajmuje 20 minut.

KOSZTY UTRZYMANIA

Przy skromnych wydatkach, stypendium wystarczy na utrzymanie się w Salonikach, natomiast jeżeli myślicie o wycieczkach i zobaczeniu czegoś więcej niż tylko jedno miasto, potrzebne jest dodatkowe źródło dochodu. Walutą obowiązującą w Grecji jest euro. W porównaniu do polskich realiów, ceny w Grecji są troszeczkę wyższe (np. butelka wody 500 ml: 0,50 euro, Coca-Cola: 1,20 euro, bułka: ok. 1 euro itp.).

WYŻYWIENIE

Studentom Uniwersytetu Arystotelesa przysługuje darmowe wyżywienie – 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad i kolacja). Kuchnia jest typowo grecka, zazwyczaj możemy wybierać spośród 3 opcji – 2 mięsne i 1 wegańska. Oprócz tego w mieście znajduje się dużo barów, knajpek gdzie można skosztować pysznego gyrosa, kawałka lokalnej pizzy, zjeść naleśnika czy spróbować świeżej sałatki. Wieczorem polecam wybrać się do tawerny.

Źródło: zbiór własny autora

TRANSPORT

W Salonikach jest dobrze zorganizowana komunikacja autobusowa. Pomimo tego, że czasami zajmuje to trochę czasu, autobusem można dostać się praktycznie wszędzie. Miasto posiada aplikację OASTH.GR , przy pomocy której można sprawdzić dokładny rozkład odjazdu autobusu. Jeśli chodzi o strajki komunikacji miejskiej, nie są one tutaj aż tak uciążliwe jak w Atenach i nie zdarzają się zbyt często. Cena za jednorazowy bilet studencki to 0,50 euro, normalny to 1 euro.  Na lotnisko kursują autobusy 78 i 78N, cena to 1 euro – student, 2 euro – bilet normalny.

ROzRYWKA

W mieście nie brakuje rozrywek. W dzielnicy portowej LADADIKA mieszczą się kluby oraz tawerny, które są zapełnione przez lokalną ludność, turystów i studentów. Najbardziej znanym i popularnym studenckim klubem jest 8ball, w którym imprezy odbywają się niemal codziennie. Wejściówka kosztuje 5 euro, a w jej cenę wliczony jest również napój. Oprócz tego w mieście funkcjonuje bardzo dobrze działająca organizacja studencka Erasmus Student Network (ESN), znana także jako THESSERASMUS, która organizuje dla studentów zagranicznych różnego rodzaju aktywności – począwszy od bogatej oferty wycieczek, imprez, poprzez wizyty mające na celu integrację z lokalną ludnością, jak Erasmus in Schools czy nawet wyjścia do schroniska dla zwierząt.  Wieczorem polecam też wybrać się na BitBazaar, gdzie za naprawdę korzystną cenę można skosztować przepysznych greckich potraw, napić się dobrego wina i spędzić czas w miłej atmosferze.

Źródło: zbiór własny autora

BUDDY/MENTOR

W ESNie funkcjonuje Program Mentor, dzięki któremu student zagraniczny dostaje do pomocy lokalnego opiekuna, który pomoże mu przebrnąć przez pierwsze dni wymiany. Niestety w Salonikach nie działa on najlepiej. Polecam przed wyjazdem skontaktować się z osobami, które tam były w celu uzyskania niezbędnych informacji i porad oraz nie polegać za bardzo na Buddym z ESNu. Niestety w mieście, gdzie jest ponad 500 Erasmusów ciężko im to jest jeszcze skoordynować.

CZAS WOLNY/ZWIEDZANIE

Saloniki to świetna baza wypadowa do zwiedzania całej Grecji. Polecam wybrać się do Kawali i stamtąd popłynąć na wyspę Thassos, czy zobaczyć największy w Grecji wodospad w Edessie. Można też poświęcić cały dzień i zobaczyć Meteory, czy wybrać się na baseny termalne Pozar. Świetnym pomysłem jest też wynajęcie samochodu i wybranie się na Chalkidiki – niesamowite widoczki i piękne, czyste plaże. Z Salonik kursują też autobusy do Stambułu czy Sofii. Polecam też wybrać się do Macedonii.

Źródło: zbiór własny autora

Jeżeli macie jakieś dodatkowe, szczegółowe pytania zapraszam do kontaktu!

Danuta Kosińska
danutakosinska14@gmail.com

Air Max 95 Invigor PrintNike Air Force 1 React White/Black-Astronomy Blue-Laser Crimson For Sale

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.