Erasmus w Strasburgu

Strasburg jest niezwykle urokliwym miastem położony w północno-wschodniej Francji, przy granicy niemieckiej na Renie. Oddalony o ok. 2-3 godzin drogi od takich miejsc jak Zurych, Luksemburg, Frankfurt czy Stuttgart. Dzięki temu jest nie tylko idealnym miejscem na spędzenie swojego semestru na Erasmusie, ale także idealną bazą wypadową. Strasburg jest bardzo żywym miastem, mieszka tu wielu studentów z całego świata. Miasto oferuje zarówno wiele atrakcji dla nocnych imprezowiczów, jak i osób poszukujących kulturalnych wrażeń.

Photo credit: stefanweihs via Visual Hunt / CC BY

Photo credit: stefanweihs via Visual Hunt / CC BY

Uczelnia, którą możemy wybrać na naszego Erasmusa jest Universite de Strasbourg. Wydział Ecole de Management Strasbourg położony 5 minut od głównego kampusu, 20 minut od centrum miasta, w dzielnicy studenckiej. Budynek, w którym odbywają się zajęcia, jest nowoczesny i obszerny.

Uniwersytet oferuje szeroki wybór przedmiotów, zarówno w języku angielskim, jak i francuskim. Podczas semestru na uczelni możemy uczęszczać na różne kursy językowe. Jest bardzo szeroki wybór kursów języka francuskiego, od początkujących do zaawansowanych. Dzięki temu każdy będzie mógł rozwinąć swoje umiejętności językowe. Dodatkowo istnieją również kursy nastawione specjalnie na wymowę, pisanie, słuchanie. Wszystkie za 3 punkty ECTS. Istnieje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas testu wstępnego, jednak nie jest to obligatoryjne.

W trakcie semestrów dostaje się dużo wiadomości o dodatkowych kursach, wydarzeniach, szkoleniach oraz konferencjach organizowanych przez różne organizacje związane z uczelnią. Dzięki temu jest możliwość poznania wielu nowych osób z różnych środowisk oraz rozszerzenia swoich horyzontów.

Biblioteka wydziału jest bardzo bogato wyposażona, zarówno w pozycje angielskojęzyczne, jak i francuskojęzyczne. Oprócz tego jest to idealne miejsce do nauki, wspólnej i indywidualnej. W bibliotece jest szybki Internet oraz 3-piętra z wieloma stanowiskami, gdzie można usiąść i uczyć się w tygodniu od 9 do 23, a w sobotę od 10 do 19. W szkole znajdują się również dwie sale komputerowe, gdzie po zalogowaniu na własne konto studenckie można drukować pomoce naukowe. Teoretycznie limit wynosi 300 stron na semestr, w praktyce możemy drukować więcej.

Zakwaterowanie

Prywatny akademik – La Marne znajdujący się przy 7 rue de la Somme jest zlokalizowany dosłownie przy samej szkole. Koszt wynajęcia „dwójki”  (sypialnia i salon z kuchnią) wynosi 323 euro. Istnieje możliwość aplikowania również o akademiki oferowane przez szkołę, są one tańsze, jednak ich standard jest gorszy (wspólne kuchnie i łazienki).

Wyjeżdżając na ERASMUSA warto się ubiegać o CAF, czyli dofinansowanie do akademika dla studentów z rządu francuskiego (wynosi ok. 30%). Jest ono przyznawane praktycznie każdemu studentowi. Jednak czasem musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ terminy wypłat są różne i często opóźnione. Aby móc ubiegać się o CAF musimy wziąć ze sobą oryginał International Birth Certificate, który możemy pobrać w urzędzie gminy miejsca urodzenia.

Transport

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane. I tutaj kolejna miła niespodzianka, po odebraniu CAF-u możemy ubiegać się o dofinansowanie do biletu miesięcznego, którego normalna cena wynosi 20 euro, z dofinansowaniem ok. 10 euro za miesiąc.

Idealnym wyjściem jest jednak rower. Można nim dojechać wszędzie, o każdej porze roku. Ścieżek rowerowych jest więcej niż dróg, a koszt wynajmu roweru miejskiego to      ok. 20 euro za miesiąc. Równie tanio można kupić rower używany (np. na www.leboncoin.fr)   lub na cyklicznych targach rowerowych.

Jeśli chodzi o dalsze podróże najlepszym środkiem transportu będzie carpooling. Jest to dużo tańsza alternatywa dla europejskich pociągów. W weekendy można jednak nabyć bilety grupowe na region alzacki i za kilka euro pojechać np. do szwajcarskiej Bazylei, czy niemieckiego Stuttgartu. Strasburg położony jest niedaleko trzech dużych lotnisk (Bazylea, Baden-Baden i samym lotniskiem pod Strasburgiem), skąd można bardzo tanio polecieć do Porto, czy Londynu (np. za 20 euro w dwie strony).

Koszty życia i praca

Jak w każdym mieście koszt życia uzależniony jest od stylu życia studenta. W większości wypadków grant, który otrzymujemy nie pokrywa wszystkich wydatków. Dla osób, które znają język francuski znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu. Osoby posługujące się tylko językiem angielskim też po pewnym czasie mają szansę na znalezienie pracy.

Na zakupy najlepiej wybierać hipermarkety. Jeżeli chodzi o wyposażenie mieszkania, najlepiej udać się do IKEI lub szukać rzeczy na www.leboincoin.fr.

Usługi

Jeśli chodzi o opiekę medyczną, dla obywateli Unii Europejskiej wystarcza karta EKUZ. Apteki znajdują się praktycznie na każdej ulicy, ale dobrze wyposażoną apteczkę lepiej zabrać ze sobą, ponieważ ceny są tutaj bardzo wysokie.

Pocztę znajdziemy niedaleko uczelni, z porozumieniem się nie powinno być problemu, ponieważ obsługa mówi po angielsku. Jeśli chodzi o finanse najlepiej wybrać  Bank Societe General, którego placówka znajduje się ok. 50 m od uczelni. Oferuje on specjalną ofertę dla studentów EM Strasbourg i po utworzeniu konta (za darmo) otrzymuje się 50 euro w ramach prezentu. Ważne jest, aby powiedzieć, że zostaje się na cały rok akademicki, a nie na semestr.

Organizacje studenckie i działalność poza uczelnią

W EM Business School, jest wiele organizacji studenckich, w których można się zaangażować, jednak ważne jest uiszczenie opłaty wstępnej, która jest zróżnicowana. Istnieją między innymi BDI odpowiedzialna za studentów międzynarodowych, BDE odpowiedzialna za wszystkich studentów, BDS związana ze sportem, BDA zajmująca się sztuką i kulturą oraz wiele innych.

Dla osób zainteresowanych polityką, polecam napisanie maila do polskich europosłów, którzy chętnie zaproszą do PE podczas sesji, aby zobaczyć jak wygląda ich praca. Możliwe również jest odbycie praktyk w trakcie sesji plenarnych w Strasburgu.

Przydatne strony na początek:

ESN Strasbourg 

http://www.etudiants.strasbourg.eu/

Katarzyna Karwat, na podstawie raportów studentów UEK.

 Air Presto Flyknit UltraZapatillas de baloncesto Nik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.