10 rzeczy, które warto zabrać ze sobą na wymianę

W końcu usłyszałeś tę długo wyczekiwaną wiadomość. Jedziesz na Erasmusa! Przed Tobą jeden z najlepiej zapamiętanych w życiu okresów, którym żyjesz już na długo przed jego rozpoczęciem. Nasuwają się jednak ważne pytania, takie jak na przykład: „Co ze sobą zabrać?”. Wychodząc naprzeciw z pomocą, przygotowaliśmy z myślą o Was niezbędnik każdego Erasmusa, czyli praktyczną listę rzeczy, w które warto zaopatrzyć się wyjeżdżając na wymianę.

Untitled design (2)

Photo via Visualhunt

1. Lekarstwa
Zamiany klimatów powodujące osłabienie, sezonowe choroby czy inne nieplanowane sytuacje mogą znacznie utrudnić nasz pobyt za granicą. Zdarza się, że oczekiwanie na wizytę u lekarza trwa dłużej, niż sama choroba, a ceny leków bywają niewyobrażalnie wysokie. Nawet na zwykłe przeziębienie czy grypę, warto zaopatrzyć się we własne, sprawdzone leki, na które nie reagujemy alergicznie i są dla nas skuteczne. Jeśli chorujemy przewlekle, to dobrą radą jest zabranie ze sobą ostatnich wyników badań. Należy pamiętać o tym, że przezorny zawsze ubezpieczony!

2. Dwa telefony komórkowe
Numer w kraju, w którym przebywamy, jest bardzo wartościową rzeczą. Nie tylko ze względu na tańsze opłaty, ale również na możliwość wykupienia pakietów z Internetem, które bywają niezmiernie przydatne. Jeśli nie chcemy mieć przy sobie aż dwóch telefonów, dobrym rozwiązaniem jest nabycie pakietów do Europy, by bez problemów kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi lub po prostu upewnienie się, że nasz polski telefon nie ma simlocka, by z łatwością móc włożyć do niego zagraniczną kartę.

3. WiFi
Gdy wykorzystanie naszych zdolności komunikacyjnych nie zawsze w stu procentach wystarcza, warto mieć coś, co nie zawiedzie nas w żadnej sytuacji. Począwszy od sprawdzenia rozkładu autobusów czy pociągów, poprzez wyszukiwanie ciekawych miejsc do zobaczenia lub spędzenia wieczoru, aż po wszelkiego rodzaju social media. WiFi przydaje się zawsze i wszędzie, rozwiązując większość problemów, szczególnie w nieoczekiwanych sytuacjach, kiedy na przykład zgubimy drogę. Upewnijcie się, że macie po ręką tę usługę i że jej dostępność Was nie zawiedzie.

Untitled design

4. Przejściówka do wtyczki
W dzisiejszych czasach działanie naszych urządzeń uzależnione jest od prądu, dlatego nie pozwólmy sobie, by nam go zabrakło! Ważne jest, by upewnić się uprzednio, jakie wtyczki używane są w krajach, do których się wybieramy lub planujemy spędzić dłuższy czas podczas przesiadki oraz zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki. W sytuacji, gdy tego nie zrobimy, rozwiązania naszego problemu możemy szukać w hotelowych recepcjach czy większości sklepów, dlatego warto o tym pamiętać, by nie mieć zbędnych zmartwień podczas jednej z naszych najlepszych w życiu podróży.

5. Konto bankowe
Niektóre uczelnie wymagają otwarcia osobnego konta bankowego za granicą, a procedura tego w większości krajów nie przebiega tak sprawnie, jak w Polsce. Dlatego ważną rzeczą jest, by dowiedzieć się, jakie dokumenty potrzebne są do przeprowadzenia tej procedury i odpowiednio wcześnie je przygotować. Jeśli zagraniczna uczelnia od nas tego nie wymaga, można założyć konto w obcej walucie w polskim banku, gdyż na rynku nie brakuje umożliwiających to całkiem korzystnych ofert.

6. Zdjęcia dowodowe
Karta miejska czy inne uczelniane dokumenty zwykle wymagają tego typu zdjęć. Dlatego, zamiast szukać w obcym mieście fotografa czy budki przeznaczonej do tego celu, zaopatrz się w nie najlepiej już w swoim kraju.

3

Photo via Visualhunt

7. Złotówki / Karta płatnicza
Zawsze warto być również przygotowanym na awaryjne sytuacje, w szczególności związane z powrotem do Polski. Przykładem może być przekierowanie samolotu do innego miasta ze względu na złe warunki atmosferyczne, które przebiegnie o wiele bardziej komfortowo z kilkoma zaskórniakami w kieszeni.

8. Zapisany numer ICE
Zapisany w telefonie numer „In Case of Emergency” do osoby z rodziny mówiącej po angielsku, może okazać się niezmiernie przydatny również w Polsce. Należy pamiętać, że niestety nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć.

9. Mniejszy plecak/walizka/torba
Począwszy od zakupów, aż po wszelkiego rodzaju wycieczki – tego typu rzeczy są w stanie znacznie ułatwić nam codzienność na wymianie!

10. Śpiwór
Opcjonalnie możemy zaopatrzyć się również w śpiwór. Planując korzystanie z couchsurfingu podczas podróży lub przyjeżdżając do docelowego kraju późnym wieczorem, idealnie sprawdzi się on w roli tymczasowej pościeli.

Untitled design (1)

Photo via Visualhunt.com

NikePatike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.