Malardalen University – Erasmus w Szwecji

O uczelni

Malardalen University jest średniej wielkości uczelnią podzieloną na dwa kampusy: jeden w Vasteras – mieście zlokalizowanym na północ od jeziora Malaren i drugi w Eskilstuna. Miasta dzieli od siebie odległość około 40 km. Oba położone są w środkowej części Szwecji, około 100 km od Sztokholmu.

Kampus składa się z najbardziej nowoczesnych budynków w Szwecji. Posiada dobrze wyposażone sale wykładowe, laboratoria i biblioteki. Jest bardzo duży wybór przedmiotów nauczanych po angielsku. Semestr zimowy trwa od początku września do 15-20 stycznia, a semestr letni od połowy stycznia do pierwszych dni czerwca.

3

Uniwersytet podzielony jest na cztery wydziały:

  • School of Education, Culture and Communication, UKK
  • School of Health, Care and Social Welfare, HVV
  • School of Innovation, Design and Engineering, IDT
  • School of Business, Society and Engineering, EST

Kontakt z wykładowcami jest bezpośredni i swobodny. Student ma wiele możliwości rozwoju dzięki zróżnicowanym metodom nauczania (wykłady, dyskusje, praca w grupach, materiały elektroniczne).

Zakwaterowanie

Uczelnia nie posiada akademików, ale ściśle współpracuje z agencjami w Vasteras i Eskilstuna. Wystarczy wypełnić aplikację on-line, która znajduje się na stronie internetowej uczelni. Mamy do wyboru zarówno pokoje z wspólną kuchnią jak i oddzielne mieszkania. Większość miejsc dla studentów znajduje się w sąsiedztwie uczelni.

Ceny

Koszty życia w Szwecji są bardzo wysokie. Wynajęcie mieszkania i jedzenie to około 5000 SEK (ok. 2100PLN) miesięcznie. Należy do tego doliczyć jeszcze rozrywkę, komunikację miejską, telefon i inne wydatki. Średnie koszty życia to około 7000-8000 SEK miesięcznie. Na obrzeżach miasta znajduje się Lidl, gdzie można kupić produkty spożywcze w rozsądnych cenach. Warto zajrzeć do ICA i Oriental Shop, gdzie w czasie promocji ceny mogą być niższe niż w Polsce.

2

Biblioteka, poczta, zdrowie:

Na uczelni znajduje się bardzo dobrze wyposażona biblioteka. Możemy w niej skorzystać z komputera i dostępu do Internetu. Na kampusie dyżuruje pielęgniarka. Za jej pośrednictwem można również umówić wizytę lekarską. Na podstawie ważnej karty EKUZ zwracane są koszty leczenia. Banki, apteki i księgarnie znajdują się w centrum miasta.

Komunikacja

Transport w Szwecji jest drogi. Po mieście najlepiej poruszać się rowerem lub na nogach (miasto jest na tyle małe, że bez problemu można spacerkiem przejść z jednego końca na drugi).

Specyfiką miasta jest niezwykle duża ilość ścieżek rowerowych, największa ze wszystkim szwedzkich miast, dzięki czemu Vasteras zasłużyło na miano miasta rowerów. Ruch samochodowy nie jest tu zbyt duży, ale w odległości zaledwie 5 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy, dzięki czemu przyjazd do tego miejsca nie jest problematyczny.

Po kraju można się przemieszczać pociągami (www.sj.se) lub autobusami (www.swebus.se). Obowiązują 30% zniżki dla studentów. Podróż tymi środkami transportu jest bardzo komfortowa.  Bilety łatwo kupić przez Internet. Autobusem możemy również dojechać z lotniska do miasta.

1

Rozrywka

Vasteras i Eskilstuna są zabytkowymi miastami. Jednym z najciekawszych miejsc w Vasteras jest Anundshog, położony na obrzeżach miasta. Jest to największy w Szwecji grobowiec pogrzebowy, który został zbudowany około 5 wieku naszej ery, a ma ponad 74 metry szerokości i około 10 metrów wysokości. Ciekawą atrakcją miasta jest także zamek Engso ulokowany na niedalekiej wyspie Angso.

Na Malarden University funkcjonują organizacje studenckie, które organizują imprezy i wycieczki dla studentów zagranicznych.

W mieście znajduje się wiele klubów i kawiarni. Łatwo dostać się do Sztokholmu, gdzie na brak rozrywki również nie będzie można narzekać.:)

Ola R. , na podstawie sprawozdań studentów UEKKobe AD EP ShoesFASHION NEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.