Australia najszczęśliwszym krajem na świecie!

Australia, nazywana również Antypodami, jest jedynym na świecie krajem – kontynentem i jedynym miejscem na ziemi gdzie ze względu na małe zaludnienie podaje się ilość kilometrów kwadratowych na osobę, nie osób na kilometr kwadratowy. Ponadto, Australia po raz trzeci z rzędu przoduje w indeksie krajów uprzemysłowionych, w których żyje się i pracuje najlepiej. Australia to niezwykle zróżnicowany kraj gdzie można znaleźć piękne plaże, dziewicze wyspy, lasy deszczowe, pustynie, ośnieżone góry i nieokiełznane tereny outbacku. Niepowtarzalna fauna i flora, ciekawa historia i wielokulturowe społeczeństwo jeszcze bardziej urozmaicają tę krainę. Australia rzadko gości na łamach światowych wiadomości i tak na prawdę niewiele się o niej wie. Dzięki mojej zagranicznej przygodzie w Australii zobaczyłam i dowidziałam się wielu interesujących rzeczy, którymi chciałabym się tutaj podzielić. Zatem czytajcie, oglądajcie i przyjeżdżajcie do Australii!

1458764_10201718413914729_1515897094_n

Przed wyjazdem
Standardowe procedury rekrutacji na stypendia zagraniczne obowiązują również przy rekrutacji na University of the Sunshine Coast (USC) w Australii. Oprócz dokumentów, które dostarczają wszyscy studenci wybierający się na wymianę zagraniczną, w wypadku USC należy pamiętać również o sprawach takich jak wiza, certyfikat językowy czy obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Masa papierów, dziesiątki maili oraz liczne wizyty w dziekanacie i BPZcie nie powinny jednak zrażać. To co czeka na nas w Australii warte jest poświęceń!

University of the Sunshine Coast – ‘The best of both worlds’

Australia-political-map

QLD
University of the Sunshine Coast jest publicznym uniwersytetem położonym w stanie Queensland, około 100km od stolicy stanu – Brisbane. Nowoczesny, choć nieduży kampus (około 9 tys. studentów) znajduje się w miejscowości Sippy Downs, na terenie rezerwatu, gdzie na co dzień mieszkają kangury. Na terenie kampusu, oprócz sal dydaktycznych i biblioteki znajduje się stadion sportowy, basen, Student Club, 2 kawiarnie i stołówka (brasserie). Tuż obok jest przystanek autobusowy i 3 osiedla studenckie (student accomodation).

DSCN4949
Poziom prezentowany zarówno przez wykładowców jak i studentów jest zaskakująco wysoki. Nauka na USC jest bardzo przyjemna, mimo iż nierzadko wymaga czasu, systematyczności i sumienności. Wszystkie kursy na USC są oferowane zarówno studentom australijskim jak i międzynarodowym. Każdy student przyjeżdżający na wymianę z UEKu jest zobligowany do wypełnienia ‘full-time studies’, dlatego na USC musi wybrać i zaliczyć 4 kursy na semestr. Wykaz kursów oferowanych dla studentów zagranicznych w danym semestrze znajduje się na stronie USC (Study>Courses and Programs).

DSCN4953-002

Wycieczki

Nowa Zelandia
Wyprawa do Nowej Zelandii była moją pierwszą poważną wycieczką w czasie pobytu w Australii. W przeciągu 10 dni udało mi się zobaczyć najważniejsze atrakcje i miejsca zarówno wyspy północnej i południowej: Auckland, Rotoura, Waitomo Caves, Queensland, Christchurch, Wellington i jezioro Tekapo.

P1080643DSCN5361
Największym przeżyciem była jednak dla mnie wizyta w Hobbitonie.

P1080154

Fraser Island
Fraser Island to największa na świecie całkowicie piaskowa wyspa. Ma ona imponujące rozmiary – 120 km długości i 25 km szerokości. Jedyną możliwością dostania się na wyspę jest prom, natomiast po samym terenie Fraser można poruszać się tylko i wyłącznie samochodem terenowym. Cały teren wyspy porastają ogromne drzewa i trawy wyrastające prosto z piasku. Na wyspie można spotkać również pięknie wkomponowane w krajobraz jeziora opadowe czy ogromne żółte wydmy.
Wizyta na wyspie była dla mnie dodatkowym przeżyciem ze względu na miejsce i warunki naszego noclegu. Spaliśmy w namiocie w środku ciemnego i mokrego lasu deszczowego!!!

DSCN5763-001

DSCN5778

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Melbourne & the Great Ocean Road

Mówi się o nim, że to najbardziej europejskie ze wszystkich miast Australii. Melbourne jest drugim co do wielkości miastem Antypodów i jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w kraju. Melbourne regularnie zajmuje miejsce w ścisłej czołówce miast, w których żyje się najlepiej na świecie. Co czyni je „most liveable” ? Według mieszkańców są to “4F”: Fair Climate, Fantastic People, Fine Culture and Fabulous Food. 😀 Całkowicie się z tym zgadzam! Melbourne to bez wątpienia „kulturalna stolica Australii”. Odbywa się tu więcej sztuk teatralnych, operowych, koncertów i festiwali niż w jakimkolwiek innym mieście na Ziemi! Miasto to jest również rajem na ziemi dla smakoszy – znaleźć tu można przysmaki kuchni z każdego zakątka świata. Miasto jest pełne kawiarenek,
restauracji, paub’ów i tzw. „hybryd” (kawiarnio-pubo-klubów).
Miasto to zauroczyło swoim urokiem i atmosferą. Z perspektywy czasu mogę przyznać, że Melbourne jest jednym z tych miejsc, w którym mogłabym mieszkać choćby od zaraz!. 😉

DSCN5979-001

Great Ocean Road to niezwykle malownicza trasa pomiędzy miastami w stanie Wiktoria (około 100km na zachód od Melbourne). Droga, wraz z położonymi przy niej parkami narodowymi (m.in. Dwunastu Apostołów czy London Arch), jest bardzo często odwiedzaną atrakcją turystyczną. W czasie mojego pobytu w Melbourne zdecydowałam się wybrać na jednodniową wycieczkę właśnie na Great Ocean Road. Niezapomniane przeżycie!

DSCN6019-001

DSCN6119-001

Sydney & Blue Mountains

Po zakończeniu semestru i egzaminów, postanowiłam spędzić resztę mojego czas w najbardziej znanym i największym australijskim mieście – SYDNEY! Jest to niekwestionowane MUST SEE. Nie można być w Australii i nie odwiedzić Sydney! Miasto to słynie oczywiście ze swej opery, portowego mostu i przepięknych plaż. Zachwyca wspaniałymi parkami, muzeami, restauracjami i nocnym życiem. Sydney kwintesencja Australii!

DSCN6537
Jeden dzień mojego pobytu zarezerwowałam na wyjazd do Blue Mountains, które swoją nazwę zawdzięczają olejkowi eukaliptusowemu który unosząc się nad dolinami tworzy lekką, niebieskawą poświatę. Góry Błękitne znajdują się w niedalekiej, jak na australijskie dystanse, odległości 100km od Sydney. Zapierające dech w piersiach widoki są bez wątpienia warte zobaczenia!

DSCN6469

DSCN6457
Oprócz wyżej wymienionych dłuższych wyjazdów, nie mogłam ominąć takich miejsc jak: Brisbane, Byron Bay, Noosa, Gold Cost i Springbrook.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20130519_112807

DSCN6799

Kilka informacji praktycznych

  1. Decydując się na wyjazd do Australii, należy niestety liczyć się ze sporymi wydatkami. Wszystko jest kilka razy droższe. Szczególnie miłośnicy alkoholu i papierosów muszą brać pod uwagę duże wydatki.
  2. Przed wyjazdem należy zadeklarować i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla studentów międzynarodowych, tzw. Overseas Student Healthcover (OSHC). Ubezpieczanie pokrywa podstawowe usługi medyczne.
  3. Istnieje kilka możliwości zakwaterowania w czasie pobytu na USC: Student accomodation (3 osiedla studenckie w niedużej odległości od kampusu: Varsity, UniCentral i The Village), zakwaterowanie poza kampusem lub pobyt u rodziny (Osobiście nie znam nikogo kto wybrałby tę opcję, jest ona bardzo mało popularna wśród studentów). Dokładny opis wszystkich możliwości zakwaterowania znajduje się na stronie USC w zakładce Study > International students > International student support > Accommodation
  4. Wszystkie niezbędne informacje dla studentów zagranicznych znajdują się na stronie USC w zakładce International Students (http://www.usc.edu.au/study/international-students). Informacje na temat wizy można znaleźć pod adresem: http://www.immi.gov.au/e_visa/students.htm

Kilka tygodni przed wyjazdem USC International wysyła wszystkim studentom ‘USCCentral – International Student Guide” ze wszystkimi najważniejszymi informacjami odnośnie studiowania i życia w Australii.

~~~~~~
Tony Abbott, australijski polityk, powiedział kiedyś : „Once people come to Australia, they join the team.” Po mojej wizycie i semestrze spędzonym na wybrzeżu Sunshine Coast całkowicie rozumiem i zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Australia pozostanie w mojej pamięci jako jedno z najwspanialszych przeżyć mojego życia! 😉 Już nie mogę się doczekać kiedy tam wrócę!
Ola Lisińska

Highsnobiety StyleSupreme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.