Kijów

[view original version]

Cześć;) Nazywam się Tatyana. Pochodzę z Kijowa i dziś chciałabym opowiedzieć wam trochę o tym mieście.

Kijów, stolica Ukrainy,  położony jest na obu brzegach rzeki Dniepr. Jest to przepiękne miasto z wielowiekową historią, przyciągające turystów z całego świata. Jak zapewne wiecie – współorganizowaliśmy wraz z Polską, Euro 2012 i po tym wydarzeniu nasz kraj staje się coraz bardziej popularny.

1

Zacznijmy od najbardziej przydatnej informacji o mieście jaką mogę wam dać, mianowicie: jeśli chcecie zobaczyć przepiękne parki, katedry i przyrodę a także spotkać szalonych ludzi – musicie odwiedzić Kijów!

Rozpocznijmy naszą wycieczkę!

Pierwszym a zarazem najbardziej interesującym i najważniejszym miejscem, które powinniście odwiedzić jest główna ulica Kijowa (zwana sercem Kijowa) – ulica Khreschatyk.

2

Mierząc od jej początku, który znajduje się na placu Europejskim, do końca – placu Bessarabskiego, najbardziej lubiana ulica Kijowa nie ma nawet 2 kilometrów długości. Pomimo tego, że ulica ta została nazwana najbardziej imponującym, niezniszczalnym symbolem stalinowskiej architektury, szerokie aleje kasztanów są idealnym miejscem na relaksujący spacer. Drzewa zapewniają zarówno przyjemny cień chroniący przed letnim słońcem jak i schronienie przed charakterystycznymi dla tego regionu wiosennymi ulewami. W czasie weekendów i świąt ulica jest dostępna wyłącznie dla pieszych, na której bawi się wymieszany tłum mieszkańców Kijowa, turystów i ulicznych artystów. Trudno sobie wyobrazić, że w miejscu ulicy była kiedyś głęboka dolina otoczoną gęstym lasem. Dolina ta zwana była Kherschatą, czyli skrzyżowaniem, ponieważ właśnie w tym miejscu zbiegało się  kilka wąwozów. W czasach starożytnych książęta Rusi Kijowskiej urządzali w dolinie polowania (obecnie jedyne polowania jakie się odbywają w miejscu byłej doliny to „polowania” na pamiątki, modę i ukraińskie dziewczyny). Niektóre z tutejszych sklepów można znaleźć zarówno nad jak i pod ziemią. Niektóre popularne centra handlowe znajdują się pod placem Bessarbskim oraz Majdanem Niepodległości. Możliwe, że pewnego dnia, w akcie poetyckiej sprawiedliwości, cała ulica zapadnie się pod handlowym ciężarem i znów będzie, jak kiedyś, spokojną doliną.

3

Jak wspomniałam już wcześniej, Kijów jest znany ze swoich katedr. Mogę wymienić ich naprawdę dużo ale zaprezentuje wam te najpiękniejsze i moim zdaniem najbardziej interesujące, w których możecie usiąść, rozmarzyć się i myśleć o rzeczach naprawdę dla Was ważnych… Tak więc numerem jeden są, ex aequo, dwa historyczno-kulturowe zabytki rangi światowej: Ławra Peczerska  i Sobór Mądrości Bożej.

Dziś Ławra Peczarska (Успе́нська Ки́єво-Пече́рська ла́вра) jest wyjątkowo cennym zespołem architektonicznym, który powstawał, jako centrum prawosławia, przez ponad dziewięć wieków. Kompleks składa się z ponad 200 zabytków archeologii, architektury, historii i sztuki monumentalnej. Na terenie Ławry znajdują się również liczne muzea. Większość ekspozycji poświęcona jest różnym ukraińskim stylom artystycznym, gatunkom i dziełom sztuki użytkowej, których korzenie sięgają starożytności.

4

5

Sobór Mądrości Bożej inaczej zwany Soborem Sofijskim (Софія Київська) jest niemniej unikatową katedrą a zarazem dobrze znanym w świecie pomnikiem historii, architektury, malarstwa monumentalnego i sztuki sakralnej pierwszej połowy XI wieku. Został zbudowany przez księcia Jarosława I Mądrego w okresie rozkwitu Rusi Kijowskiej. Nazwa katedry, związana z  religijną interpretacją greckiego słowa „Sophia” – „wiedza”, jest rozumiana jako Mądrości Boża.

6

Sobór Sofijski został zbudowany jako główna świątynia Rusi, był społeczno-polityczno-kulturowym centrum okręgu Kijowskiego. Odbywały się tu zarówno uroczyste ceremonie inauguracji książąt jak i spotkania zagranicznych ambasadorów, podpisywane były ważne porozumienia o pokoju między książętami, także rada kijowa gromadziła się w pobliżu świątyni. Książę Jarosław I Mądry otworzył, właśnie w tym miejscu, pierwszą na Rusi bibliotekę. W świątyni spisywano również kroniki.

Ławra Peczarska i Sobór Mądrości Bożej to dwa z sześciu zabytków Ukrainy wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cerkiew św. Andrzeja

Projektantem Cerkwi św. Andrzeja jest słynny włoski architekt – Bartolomeo Rastrelli. Zbudowana została w 1754 roku i jest jednym z niewielu budynków w Kijowie, które nie uległy poważnym zniszczeniom i nie były później odbudowywane.  Elegancka sylwetka jego jednej dużej kopuły i pięciu mniejszych jest dobrze widoczna z dzielnicy Podil i nie tylko. Na Ukrainie przyjmuje się, że Apostoł Andrzej, pierwszy chrześcijanin głoszący ewangelię na Rusi, dokładnie w tym samym miejscu postawił krzyż. Cerkiew została wzniesiona na życzenie córki Piotra Wielkiego, Elizabeth, po jej wizycie w Kijowie w roku 1744. Trzeba jednak zaznaczyć, że w porównanie z pięknym wyglądem zewnętrznym, wnętrze może rozczarować – zawiera zbyt wiele jaskrawej czerwieni i złota i szczerze mówiąc oferuje niewiele do zobaczenia. Myślę, że warto ograniczyć się wyłącznie do spaceru wokół cerkwi, który kiedyś sprawiał przyjemność samemu Gogolowi – znanemu ukraińskiemu pisarzowi.

7

8

Teraz, po wszystkich pięknych miejscach, które odwiedziliśmy, nadszedł czas na odrobinę przyrody i mały odpoczynek.

Oto przed wami najpopularniejsze miejsce zarówno dla młodych ludzi jak i tych, którzy po prostu chcą spędzić trochę wolnego czasu przy muzyce, sporcie i tańcu – Park Maryński. Znajduje się on na prawym brzegu Dniepru, pomiędzy ulicą Vladimir a stacją metra „Arsenalna”.

Co możesz tam zobaczyć?

  1. Teatr Lalek – najstarszy na Ukrainie, założony w 1927 roku. Tych którzy nadal są dziećmi lub po prostu lubią lalki –  serdecznie zapraszam!Digital Image
  2. Muzeum Wody – jedno z najnowszych i najpopularniejszych muzeów w Kijowie, które mieści się w pierwszej wierzy ciśnień miasta. Wystawy muzealne, tworzone w zabawny sposób, mówią wszystko o wodzie, pokazują jej cyrkulację. Dają możliwość podróży przez państwa, podczas której można zobaczyć jak topnieją lodowce, powstaje deszcz, wodospad czy też gejzer.10
  3. Pałac Maryński, położony obok Parlament, jest uroczystą rezydencją prezydenta Ukrainy. Pałac został zaprojektowany w stylu barokowym przez Bartolomeo Rastrelli.  Obecnie używany jest jako miejsce przeprowadzania oficjalnych uroczystości i spotkań przywódców państw.11
  4. A teraz coś specjalnego dla fanów piłki nożnej – Stadion Dynamo im. Walerego Łabanowskiego – klubowy stadion FC Dynamo Kijów.12
  5. I ostatnie  – most zakochanych. Parkowa scena, zwana “muszlą”, gromadzi fanów muzyki klasycznej i miłośników ognistej salsy. Park ten jest szczególnie lubiany przez zakochanych –  znajduje się tutaj most poświęcony najjaśniejszemu uczuciu na świecie – miłości. Zobaczysz tutaj spisane wyznania miłości, zawiązane wstążki i zapięte zamki – wszystko to symbolizuje połączenie serc na zawsze.13

Na zakończenie opowieści chcę pokazać wam najbardziej interesujące, moim zdaniem, miejsce w Kijowie (bardzo lubię dzieci a to miejsce jest naprawdę pełne emocji) – Aleję Pejzażową (Peysazhna Alleia).

Bez zbędnych słów – Ci którzy lubią dzieci zrozumieją mnie i to miejsce…

 14151617

Nie mogę pokazać wam ani opowiedzieć o całym Kijowie, dlatego najłatwiej powiedzieć mi: Zapraszam do Kijowa. Przyjedź do Kijowa a na pewno będziesz miał tu dużo zabawy.

Do zobaczenia wkrótce 😉

Tatyana

NikeNike Air Force 1 07 LV8 Utility White AJ7747-100 Shoes for Sale – Buy Best Price Adidas&Nike Sport Sneakers

1 Comment on Kijów

Marta said : 10 years ago

Dzięki za bardzo ciekawy spacer, szczerze mówiąc nie zdawałam sobie sprawy z tego, jaki Kijów jest ładny.Pozdrowienia z Gdańska!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.