STRASBOURG: mAłe WieLkiE miAstO

[view the original version]

Strasbourg, 1988.

Wtedy się urodziłem… Nie miałem pojęcia, że miasto świętowało 2000 lat swojego istnienia.

Ale jedno jest pewne: już wtedy szybko się dowiedziałem, że mam szczęście mieszkać w tak pięknym miejscu.

Miasto ze średniowiecznymi wieżami i rzeką Ill.

Miasto ze średniowiecznymi wieżami i rzeką Ill.

Strasbourg jest miastem germańskim, czy bardziej łacińskim?

Nigdy nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie i to właśnie jest w tym mieście fascynujące! Niesamowity klimat miejsca na styku różnych kultur. 2000 lat dziedzictwa, ulokowane gdzieś pomiędzy północą, wschodem, południem i zachodem…

Le Palais des Rohan, typowa francuska architektura, w tle niemiecka katedra.

Le Palais des Rohan, typowa francuska architektura, w tle niemiecka katedra.

Tak, Strasbourg to małe miasto, tak jak Mała Francja – jedna z dzielnic starego miasta.

Z łatwością można poczuć unikalny klimat tego miasta: małe i urocze budynki z drewnianymi elementami, relaksujący odgłos rzeki i te klimatyczne, niewielkie mosty. To bardzo spokojne miejsce, polecam, zwłaszcza w letnią noc, około 4, będąc w stanie lekkiego upojenia alkoholowego :] Wtedy miasto jakby należało do Ciebie, I tylko do Ciebie… magia.

The Little France (Petite France).

The Little France (Petite France).

Jeśli chodzi o liczbę ludności, również nie jest to wielkie miasto, jak na skalę europejską (ok. 450 000 mieszkańców w części miejskiej). Stare Miasto zwane Wielką Wyspą jest podobnych rozmiarów co krakowskie, z tym, że zamiast Plantów otoczone jest rzeką. Od 1988 zostało całkowicie objęte ochroną UNESCO.

NIestety nie ma takiego balonu, jak w Krakowie, by podziwiać panoramę... :p

NIestety nie ma takiego balonu, jak w Krakowie, by podziwiać panoramę… :p

Ale Strasbourg jest również wielkim miastem… wielkim jak Katedra Najświętszej Maryi Panny.

UWAŻAJ! Łatwo się w niej zakochać… Przez ponad 200 lat była największym budynkiem na świecie i do tej pory jest bardzo atrakcyjną budowlą. Ta 142-metrowa katedra z jednej strony jest monumentalna i masywna, a z drugiej bardzo delikatna. Czasem jest wręcz nieosiągalna i ciemna podczas deszczu, może być również bardzo sensualna i otwarta w swej pomarańczowej, skąpanej słońcem sukni. Po tylu latach, wciąż stąpając u jej podnóża, odkrywam nowe detale warte uwagi.

Katedra jest unikatowa, zapierająca dech i subtelna.

Katedra jest unikatowa, zapierająca dech i subtelna.

German district to dzielnica, w której zdecydowanie można poczuć wielkomiejskość Strasbourga. Jest to ogromna część miasta, która rozwinęła się w połowie XiX wieku, w czasach gdy nosiło ono nazwę “Straßburg”. Prusy chciały w ten sposób pokazać Francji swą dominację w architekturze, widać to w budynkach tej części miasta.

Place de la République oraz typowe niemieckie budowle.

Place de la République oraz typowe niemieckie budowle.

I teraz pytanie do Ciebie, Drogi czytelniku:

Co wspólnego ze sobą mogą mieć Nowy Jork, Genewa i Strasboug? Te 3 miasta nie są stolicami swoich pańsw, są za to siedzibami bardzo ważnych instytucji. Strasbourg to polityczne centrum, z siedzibą Parlamentu Europejskiego i

Parlament Europejski i Trybunał Praw Człowieka

Parlament Europejski i Trybunał Praw Człowieka

Tyle o polityce, przejdę teraz do istotniejszych spraw, czyli studiów.

Uniwersytet Strasbourski jest największym we Francji (42000 studentów, 20% z nich to studenci zagraniczni!) Z 17toma nagrodami Nobla, uczelnia utrzymuje najwyższy poziomie kształcenia w całym kraju.

Niestety, szczerze, Strasbourg nie jest najlepszym miejscem jeśli chodzi o kluby, jest natomiast pełno dobrych barów, gdzie można wypić alzackie piwo i zjeść przepyszną Tarte Flambée (pewnego rodzaju pizza, która nie jest pizzą). typowy alzacki posiłek.

Tarte Flambée… Bon appétit ;)

Tarte Flambée… Bon appétit 😉

Moje miasto jest również ogromne ze względu na największą sieć tramwajową  (największą we Francji, podobnych rozmiarów jak w Lyon), która jest bardzo nowoczesna i szybka. W Strasbourga nie masz wyboru, musisz zaopatrzyć się w rower! 560 km ścieżek rowerowych (również największa sieć we Francji) mówi samo za siebie… Tutaj każdy posiada rower…  wsiadaj, spalaj kalorie i zawładnij tym miastem!

Świetna infrastruktura, nowoczesne tramwaje.

Świetna infrastruktura, nowoczesne tramwaje.

Podobnie jak cała Francja, Strasbourg jest stosunkowo drogim miastem. Na szczęście tańszym niż Paryż. Jeśli chodzi o nocleg, bez problemu znajdziesz niezłej jakości akademiki w cenie ok. 150 euro miesięcznie. Poza tym w tym kraj ten oferuje wsparcie dla studentów (np. CAF). Oczywiście, muszę również wspomnieć o tym co najważniejsze – cena piwa to ok. 5 euro za 0,5l 😉

Masz jakieś pytania? Z wielką przyjemnością udzielę na nie odpowiedzi.

 Ciao, i do zobaczenia na miejscu!

Alexandre
alexandresalomon67@gmail.com

Links:

http://www.unistra.fr/index.php?id=homepage

http://www.flickr.com/groups/strasbourg/

Nike Air Max 2017nike zoom kd easter images funny quotes birthday

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.