Erasmus+ w Kłajpedzie, Litwa

Labas! Nazywam się Asia i miałam okazję studiować inżynierię transportu na Klaipeda State University of Applied Science w Kłajpedzie podczas semestru zimowego w roku akademickim 2018/2019. Pomimo faktu, że moja mobilność odbyła się już jakiś czas temu, nadal bardzo miło wspominam czas spędzony w nadbałtyckim mieście. Chciałabym więc podzielić się z Wami częścią moich wspomnień!

Dlaczego Litwa?

Wybierając kierunek mojej pierwszej wymiany, jednym z najważniejszych kryteriów był język, w którym przeprowadzane są wykłady. Kraje na południu Europy niestety odpadały z uwagi na mój brak znajomości tych języków. W obrębie moich poszukiwań zostały m.in. Litwa, Estonia, Turcja czy Bułgaria. Ostateczny wybór padł na Litwę, ze względu na dużą ilość pasujących przedmiotów. Z perspektywy czasu uważam jednak, że formalności związane z uczelnią nie zawsze stanowią dobre kryterium do poszukiwań – zdecydowanie warto na początku zastanowić się, kulturę którego kraju chcemy poznać, a dopiero później rozpocząć poszukiwania uczelni 😊

Kłajpeda- centrum miasta
Źródło: zbiór własny autora

Continue reading

Erasmus+ w Lizbonie, Portugalia

Lizbona – czy to dobre miasto na Erasmusa? Odpowiedź jest jedna – TAK.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyglądały zaliczenia przedmiotów, gdzie wypić shota i piwo za 2 euro, jak zaoszczędzić na jedzeniu, gdzie wynająć mieszkanie i dlaczego w Lizbonie machasz na autobus – trafiłeś w dobre miejsce!

Kultowy tramwaj 28 na Alfamie
Źródło: zbiór własny autora

Bom Dia, jestem Asia i ostatnie 6 miesięcy spędziłam w Lizbonie studiując na 3 roku socjologii na Universidade de Lisboa, na wydziale ISCSP w semestrze zimowym – tyle ze wstępu, ale może to akurat Twój wydział i trafisz na tę samą „profeszurę” z socjologii organizacji? Wtedy koniecznie się odezwij!

Continue reading

Erasmus+ w Lyonie, Francja

Cześć! Jestem Ola i jako studentka Zarządzania postanowiłam wybrać się na Erasmusa w semestrze letnim 2020, co nie okazało się najlepszym czasem przez początek pandemii. Wymiana zagraniczna siedziała mi w głowie odkąd dowiedziałam się o takiej możliwości, więc postanowiłam skorzystać i wybrałam się do Francji. Skąd ten wybór? Myśląc o Francji od razu przychodzi nam na myśl przepyszne jedzenie, ciekawy język, nadzwyczajne widoki i architektura czy też znakomita sztuka. Chciałam zasmakować życia w tym kraju i wybrałam miasto, które skupia w sobie całą esencję Francji – Lyon.

Fontanna Bartholdi
Źródło: zbiór własny autora

Continue reading

Erasmus+ w Gandawie, Belgia

Cześć! Mam na imię Asia i jestem na ostatnim roku swojej magisterki z socjologii. We wrześniu 2021 pojechałam na wymianę studencką do Gandawy, gdzie spędziłam jeden semestr. Na Belgię zdecydowałam się trochę z braku laku – inne miejsca, które zaproponowała moja uczelnia, mnie nie interesowały. Stwierdziłam jednak, że to ostatni dzwonek, żeby skorzystać z Erasmusa, więc wyjechałam do Gandawy!

ZAKWATEROWANIE w gandawie

Kiedy zacząć szukać mieszkania? Od razu po dostaniu Letter of Acceptance! Bardzo ciężko jest wynająć coś w Gandawie na krótki okres. Miejsca w akademikach są zapełniane niemal natychmiast po otworzeniu rejestracji. W tym roku zainteresowanie było tak duże, że uczelnia wynajęła też hotel, gdzie studenci mogli mieszkać jak w akademiku.

Zakwaterowania najlepiej szukać na stronach ikot.be, kotagent, Airbnb lub na Facebooku. Grupy na których szukałam to między innymi Polacy w Ghent i Te huur: Kot in Ghent (polecam przejrzeć wszystko, co ma w nazwie słowo “kot”, co po niderlandzku oznacza “zakwaterowanie”). Dobrą metodą jest też dodanie się na wszystkie grupy mieszkaniowe i włączenie powiadomień na nowe posty, ale wiąże się to z siedzeniem na Facebooku cały czas. Uwaga jednak na oszustów, bo jest ich sporo.

Zakwaterowanie udało mi się znaleźć na Airbnb na 3 tygodnie przed rozpoczęciem semestru. Płaciłam 460 euro miesięcznie za prawie pusty pokój, więc resztę mebli musiałam dokupić. Miałyśmy ze współlokatorką ogromne szczęście, że nie podpisałyśmy umowy z oszustem, co często się w Belgii zdarza.

Niestety nie miałyśmy najlepszych relacji z właścicielką domu, która mieszkała razem z nami, i miałyśmy ogromne problemy z ogrzewaniem, ciepłą wodą, ulatniającym się gazem i brudem jaki panował w domu. Z tego co wiem, to trafiłyśmy wyjątkowo niefortunnie, bo reszta znajomych nie miała żadnych problemów z zakwaterowaniem. Kolejna rada ode mnie – uważajcie, z kim mieszkacie, bo może to zaważyć na całym wyjeździe.

Plac Sint-Baafsplein
Źródło: Zbiór własny autorki

Continue reading