Erasmus+ w Salzburgu, Austria

Oglądając zdjęcia  i słuchając opowieści znajomych, którzy wyjechali na Erasmusa, wiedziałam, że kiedyś ja też muszę pojechać! Oczywiście nie zawsze bywa kolorowo i czasem ma się gorsze chwile, jednak patrząc wstecz, zawsze będę z uśmiechem wspominać ten czas jako przygodę, dzięki której poznałam świetnych ludzi a także siebie.

Źródło: https://www.salzburg.info/de

Wybór uniwersytetu

Wybór uniwersytetu w Salzburgu był dla mnie prosty. Studiuję geoinformację, która jest stosunkowo nowym kierunkiem, więc nie chciałam jechać do miejsca, gdzie mój kierunek dopiero zaczyna się rozwijać. O pomoc w wyborze zwróciłam się do jednego z moich profesorów, wyjaśniając mu, że planuję wziąć udział w wymianie w ramach programu Erasmus+ i poprosiłam, by polecił mi miejsce, do którego warto się wybrać. Powiedział mi, że z oferty wyjazdów z naszego wydziału to właśnie uniwersytet w Salzburgu oferuje geoinformację  na jednym z najwyższych poziomów w Europie.

Źródło: zbiór własny autora

Język

Program studiów był dostosowany do międzynarodowych studentów (Niemcy i Austriacy byli tylko małą grupą wśród pozostałych studentów z Chin, Kazachstanu czy krajów bałkańskich), dlatego też wszystkie przedmioty prowadzone były w języku angielskim. Wiem, że nie jest tak na wszystkich kierunkach, jednak jeżeli ktoś nie zna języka niemieckiego lub zna go tylko na poziomie podstawowym, a bardzo chce wyjechać do Austrii, myślę że może spróbować. Poznałam wiele osób z innych uczelni, które nie potrafiły mówić po niemiecku, a mimo tego świetnie sobie radziły i język nie był dla nich żadną przeszkodą. W Salzburgu jest wielu międzynarodowych studentów i turystów, więc znajomość języka angielskiego jest tam na naprawdę dobrym poziomie. Po pewnym czasie przestało mnie dziwić, kiedy starsza kobieta w sklepie potrafiła odpowiedzieć mi po angielsku na zadane pytanie. Nie oznacza to jednak, że wszędzie będziemy mogli porozumieć się bez niemieckiego.

Źródło: zbiór własny autora

 

Nawiązywanie znajomości

Jeszcze przed przyjazdem, warto zacząć śledzić stronę ESN w Salzburgu. To właśnie podczas organizowanych przez nich imprez najłatwiej poznać nowych ludzi. Niestety takie spotkania są zazwyczaj organizowane raz lub dwa razy w miesiącu. Warto także zorientować się po przyjeździe, czy Twój kierunek studiów nie organizuje spotkań nazywanych „Stammtisch”. To spotkania towarzyskie, które odbywają się najczęściej w barze, podczas których rozmawia się o wszystkim przy piwie. Austriacy są bardzo miłymi i przyjaznymi ludźmi, jednak to Ty często musisz wykonać pierwszy krok, więc nie bój się podejść i zagadać do kogoś. Tamtejszy ESN lubi organizować imprezy tematyczne, jak international dinner, na który przynosi się tradycyjne dania i napoje ze swojego kraju. Warto też przywieźć z Polski parę drobnych upominków, w razie gdyby chciało się je dać na pamiątkę przyjaciołom poznanym za granicą.

Źródło: https://www.salzburg.info/de

 

Transport

W Salzburgu jest lotnisko, niestety loty do Polski nie należą do najtańszych, więc jeżeli szukasz tańszej opcji, możesz pomyśleć o busie czy blablacarze. Najlepiej szukać połączeń z Monachium lub innego miasta w Niemczech, ponieważ znajdziemy tam o wiele więcej tańszych możliwości podróży,  trzeba jednak liczyć się z tym, że czas zdecydowanie się wydłuży. Jeżeli planujesz zwiedzać Austrię, warto na samym początku wyrobić sobie kartę ÖBB, która daje zniżkę na pociągi (które niestety nie są najtańsze), gdyż nie wszędzie obowiązuje zniżka studencka. Jeżeli planujesz wypad do innego miasta polecam także sprawdzać ogłoszenia na wspomnianym już wcześniej blablacarze (więcej ogłoszeń znajdzie się na niemieckiej domenie blablacar.de) lub jeżeli chodzi o większe miasta, polecam dodać się do grup na Facebooku z ogłoszeniami o transporcie. Jeżeli chodzi o sam Salzburg, to zachęcam do korzystania z roweru jako środka komunikacji. Można niedrogo kupić jakiś na miejscu (wyjeżdżający studenci często wrzucają ogłoszenia na Facebooka, warto także sprawdzić stronę z ogłoszeniami willhaben.at), a rozbudowana sieć ścieżek rowerowych pozwala dojechać wszędzie. Ja, mimo iż przyjechałam w semestrze zimowym, praktycznie przez cały czas używałam roweru!

Źródło: zbiór własny autora

 

Atrakcje

Salzburg jest niezwykle atrakcyjnym miastem z przepięknym zamkiem na wzniesieniu i rzeką przepływającą przez środek. Poza licznymi muzeami i pałacami, warto wejść na górę Kapucynów i Gaisberg, który znajduje się na południowym wschodzie miasta. Prowadzą tam szlaki, a także sam ESN organizuje wycieczkę na szczyt. Niedaleko znajdują się także warte zobaczenia jaskinie lodowe (które są zamknięte dla turystów podczas zimy) i wiele innych szczytów położonych w okolicach Salzburga. Warto także wspomnieć, że jest to miasto w którym urodził się Mozart. Poza zwiedzaniem jego rodzinnego domu, warto śledzić wydarzenia przy Uniwersytecie Muzycznym, gdyż organizowane są tam od czasu do czasu otwarte koncerty absolwentów. W semestrze zimowym trzeba zdecydowanie zobaczyć Krampus oraz wypić grzańca przynajmniej na jednym z kilku organizowanych jarmarków bożonarodzeniowych w mieście. Moim zdaniem obowiązkowe jest także pójście na piwo (lub jakąś przekąskę) do Augustiner’a, miejsca gdzie można poczuć atmosferę Austrii oraz spróbować bardziej tradycyjnego jedzenia. Z jedzenia trzeba również spróbować słynnych Mozartkugeln. Salzburg jest przepięknym miastem, dlatego często sam spacer w centrum lub wzdłuż rzeki jest atrakcją samą w sobie, gdzie z co drugiej ulicy można podziwiać góry w oddali.

Źródło: http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/3499-salzburg-picture-collection-marchapril-2007/

 

Pobyt i utrzymanie

Austria należy do grupy krajów, w których dostaje się najwyższe stypendium, które w moim przypadku pokryło koszty utrzymania. Sporym wydatkiem, jak zawsze, jest zakwaterowanie. Moim zdaniem, w  przypadku Salzburga jedną z najlepszych opcji jest akademik. Pokoje są w dobrej cenie, a same budynki są w świetnym stanie. Warto poszukać ofert i wybrać tę która najbardziej nam odpowiada – dwuosobowy pokój z dzieloną łazienką czy jedynkę z własną toaletą. Wbrew często słyszanym opiniom, ceny żywności nie są przeważnie dużo wyższe. Jedzenie w lokalach jest jednak zdecydowanie droższe, dlatego świetną opcją na co dzień jest gotowanie samemu, co jest o wiele tańszą opcją, a przy tym korzystanie z dzielonej kuchni to dodatkowa okazja do nawiązania znajomości. Fani nart muszą oczywiście doliczyć koszty wypadów, które w zależności od planu i organizacji wyjazdu mogą być różne.

Salzburg jest świetnym miejscem dla miłośników sportów zimowych i wspinaczek górskich, jednak każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miejsce ma klimat małego miasteczka, które szybko oczaruje Cię swoją architekturą, krajobrazem i mieszkańcami.

Dlatego też zachęcam z całego serca jechać, poznawać ludzi, odkrywać nowe miejsca i kulturę!

 

Joanna SzczepaniakNIke Dunk SB Lowadidas superstar damen glitzer silber

1 Comment on Erasmus+ w Salzburgu, Austria

aniajestemania said : 5 years ago

Hej, czy możesz podać stronę z której korzystałas szukając akademika?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.