Zakwaterowanie na Erasmusie: akademik czy mieszkanie?

Wyjeżdżając do obcego kraju, chcemy mieć pewność, że szybko zadomowimy się w nowym miejscu. Chcemy poznać jak najwięcej osób i przeżyć niezapomniane chwile podczas swojej wymiany. Zanim jednak to nastąpi, czeka nas załatwianie wielu formalności, takich jak Learning Agreement, zakup biletów lotniczych czy najważniejsze – zakwaterowanie.

akademi czy mieszkanie

Akademik czy własne mieszkanie? Są to dwie najpopularniejsze możliwości wśród wyjeżdżających na wymianę studentów. Wielu z Was z pewnością również stanie przed takim wyborem, który wcale nie jest łatwy i oczywisty.

Co warto wziąć pod uwagę podczas rozważania opcji zakwaterowania?

CENA

Nie ma co ukrywać, że to jeden z ważniejszych czynników decydujących o ostatecznym wyborze. Oczywiście wszystko zależy od kraju, do którego się udajecie – różnice w cenach miesięcznego wynajmu między krajami Skandynawskimi a np. Hiszpanią czy Chorwacją to często nawet kilkaset euro. Analizując dostępne możliwości, należy sprawdzić czy wymagana jest także kaucja (oraz w jakiej wysokości), a także czy wszystkie opłaty są zawarte w cenie. W większości przypadków to akademik jest tańszym (czasami nawet o wiele tańszym) rozwiązaniem niż samodzielne wynajęcie mieszkania/pokoju.

ŻYCIE TOWARZYSKIE

Mieszkając w akademiku macie gwarancję, że nie ominie Was żadna impreza, urodziny czy spontaniczne oglądanie meczu. Studenci wynajmują mieszkania/pokoje w jednym budynku i przejście do „sąsiadów” zajmuje zwykle tylko kilka minut. Często właśnie w akademikach poznaje się towarzyszy podróży, kompanów do wieczornych wyjść, a nawet przyjaciół na całe życie – w końcu to właśnie z tymi ludźmi macie kontakt codziennie i spędzacie wspólnie naprawdę sporo czasu. Decydując się na prywatne mieszkanie, najczęściej musicie nawiązywać znajomości w inny sposób: wychodząc do baru na piwo, biorąc udział w wydarzeniach organizowanych dla Erasmusów albo… idąc na imprezę do akademika.

CISZA I SPOKÓJ

Trzeba przyznać, że rzadko ich doświadczycie, jeśli zdecydujecie się na akademik. ? Cisza i spokój to zarówno zaleta, jak i wada. Jeśli jesteście duszą towarzystwa i nie lubicie spędzać czasu samotnie, to akademik będzie strzałem w dziesiątkę. Mało kiedy będziecie siedzieć sami w pokoju czy w mieszkaniu (podczas mojego Erasmusa mieszkałam w akademiku i nie przypominam sobie sytuacji, żeby kiedykolwiek w naszych czterech ścianach było pusto). Jeśli natomiast cenicie sobie spokój, a w dużej grupie wolicie przebywać tylko podczas imprez czy wspólnych wyjść, mieszkanie będzie dla Was lepszą opcją. Owszem, w akademiku będziecie mieli czas na naukę – każdy przecież ma egzaminy i sesję, ale wtedy potrzebujecie również silnej woli. Jeśli w mieszkaniu obok jest mała impreza i idą na nią wszyscy, dlaczego Wy mielibyście zostać w pokoju z głową w książkach?

study room

BLISKOŚĆ CENTRUM

Ta kwestia jest zależna od tego, gdzie zlokalizowany jest akademik. Jeśli jest on w centrum miasta – super! Jeśli nie, musicie liczyć się z dojściem (albo dojazdem). W tym wypadku spontaniczne wyjścia mogą okazać się nie aż tak spontaniczne. Jeśli priorytetem dla Was jest bliskość do centrum, wynajęcie mieszkania może okazać się lepszą opcją. W wielu miastach można znaleźć atrakcyjne oferty pokoi w samym centrum, bądź na zabytkowym rynku. A czy można sobie wyobrazić coś lepszego niż pokój z cudownym widokiem? Poza tym, jeśli zamieszkacie poza centrum, trzeba pamiętać o dodatkowym czasie na dojazd, a czasem także wcześniejszym wyjściu z imprezy tylko dlatego, żeby nie wracać samemu do domu o 4 nad ranem.

PRYWATNOŚĆ

Jeśli prywatność jest dla Was bardzo ważna, za wszelką cenę szukajcie jednoosobowego pokoju. W Holandii nie spotkałam się co prawda z tym, aby studentom oferowane były pokoje dwuosobowe, ale w innych krajach często się to zdarza. Jeżeli zdecydujecie się dzielić z kimś pokój, jego cena z pewnością będzie niższa, jednak zarówno Wy, jak i Wasi współlokatorzy musicie liczyć się z ograniczeniem prywatności. Przed zarezerwowaniem warto sprawdzić, dla ilu osób przeznaczony jest pokój. W przypadku samodzielnego poszukiwania zakwaterowania, macie możliwość decyzji, a nawet wyboru pokoju, w którym spędzicie waszą wymianę, natomiast w akademiku najczęściej zostajecie przydzieleni do jakiegoś pomieszczenia.

WYSTRÓJ

Tak naprawdę jest to jedna z mniej ważnych kwestii, ale wciąż warto o niej pamiętać. Wiadomo – im lepszy standard mieszkania, tym wyższa cena, ale nie zapominajmy, iż w naszym nowym pokoju spędzimy najbliższe 5-6 miesięcy. Warto więc wziąć pod uwagę to, czy dobrze się w nim będziemy czuć. Nikt przecież nie chciałby spędzić Erasmusa w mieszkaniu z nieszczelnymi oknami, popsutym biurkiem czy też innymi defektami. Standardy różnią się nieco od kraju, do którego się udajecie. Na zachodzie – w Niemczech czy Holandii akademiki są w dobrym standardzie. Nie możecie tego oczekiwać, udając się np. do Włoch. Tam musicie liczyć się z nieco gorszym standardem (znajduje to jednak swoje odzwierciedlenie w cenie). Czasami natomiast warto dopłacić 10-20 euro, ale w zamian mieć znacznie lepsze warunki życia.

Jest wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie zakwaterowanie na swoją wymianę. Nie jest to decyzja, którą podejmiecie ,,na szybko”, decydujecie przecież o swoim mieszkaniu na najbliższe kilka miesięcy.

Tak naprawdę bardzo dużo zależy od kraju i miasta, do którego się udajecie. W każdym z miejsc będą inne opcje i możliwości zakwaterowania. Jeśli chcecie zdobyć wskazówki dotyczące zakwaterowania w konkretnym mieście, warto poradzić się innych, którzy spędzili wymianę w danym miejscu. Szukajcie również grup na portalach społecznościowych przeznaczonych dla studentów zagranicznych, może tam znajdziecie kogoś, kto tak samo jak Wy poszukuje zakwaterowania.

Mam jednak nadzieję, że moje wskazówki chociaż trochę pomogą Wam w podjęciu tej decyzji oraz sprawią, że proces poszukiwania zakwaterowania będzie nieco lżejszy.

 

Dominika Dobrowolska

NIKENike Air Jordan Retro 1 Red Black White – Buy Air Jordan 1 Retro (white / black / varsity red), Price: $60.85 – Air Jordan Shoes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.