CEEPUS w Wiedniu

CEEPUS? Wiedeń? Kiedy?

Dokładnie tymi pytaniami rozpoczęła się moja przygoda z wymianą zagraniczną. Ale po kolei.

Od początku studiów zakładałam, by spróbować dostać się na wymianę zagraniczną. Jednak rekrutacja na większość programów zagranicznych rozpoczyna się już rok wcześniej, co dla osoby takiej jak ja, tzn. „wszystko-na-ostatnią-chwilę” jest nie lada wyzwaniem. Zaplanować coś na rok do przodu! Oczywiście terminy rekrutacji Erasmusa przeminęły, ja pogrążona w rozpaczy egzystowałam z myślą, że skończę studia licencjackie bez wymiany w życiorysie.

Panorama Innsbrucka

Panorama Innsbrucka

Jednak pięknego pamiętnego majowego dnia, kolega powiedział mi o rekrutacji na program CEEPUS. Szczęśliwym zrządzeniem losu w ramach programu oferowane były m.in. dwa miejsca do Wiednia. Do końca rekrutacji pozostało wtedy około dwa tygodnie. Bez większego przekonania złożyłam dokumenty (oczywiście w ostatnim momencie) i… bum, udało się! Zupełnie niespodziewanie miałam spędzić 4 miesiące w Wiedniu!

Wiedeń, miejsce bogate w historię, sztukę, kulturę, ogrody, pałace… Można wymieniać długo. Ale, ale, to wszyscy wiedzą, ja chciałabym skupić się na aspektach praktycznych. Słów kilka i rad kilka o życiu codziennym…

UCZELNIA

Wirtschaftsuniversität Wien (Vienna University of Economics and Business Administration) to uczelnia uważana za jedną z lepszych uczelni ekonomicznych w Europie. Kampus robi ogromne wrażenie. Oddany do użytku w 2013 roku kompleks budynków jest bardzo nowoczesny, świetnie wyposażony, w budynkach jest mnóstwo miejsc, gdzie można przysiąść na chwilę lub dłużej i pouczyć się w przerwie, jest wiele miejsc do pracy cichej lub grupowej plus oczywiście biblioteka pięciopiętrowa(!), świetnie zaopatrzona.

Uczelnia przyjmuję rokrocznie około 1000 studentów zagranicznych (w moim semestrze było około 550 osób).

Kampus WU Wien

Kampus WU Wien

KURSY

Dla studentów zagranicznych oferowana jest bardzo szeroka gama ponad 100 kursów prowadzonych w większości w języku angielskim, ale i niemieckim. Zajęcia prowadzone są w dużej mierze praktycznie, w blokach od 2 do 3 godzin raz w tygodniu lub np. w 4 blokach po 6 godzin dziennie – plan można ustawić naprawdę elastycznie i według potrzeb. Bardzo polecam kursy językowe – w 4 miesiące można przeskoczyć od totalnego zera na poziom A2+,  a perspektywie rocznej aż do B1.

Uwaga: warto czatować przy komputerze, gdy otwierane są zapisy na kursy- miejsca na najlepsze rozchodzą się w parę sekund!

Na szczycie Schneeberg

Na szczycie Schneeberg

MIESZKANIE I ZAKUPY

Miasto jest wielkie, toteż możliwości zakwaterowania jest mnóstwo:

–  Akademiki OAeD – nowe, wysoki standard, ale i dość wysoka cena (od 350 do 600 euro miesięcznie za pokój jednoosobowy)

–  Akademiki WIHAST – niższy standard, ale też znacząco niższa cena

–  Wynajem mieszkania – na wielu stronach/grupach na facebook’u pojawiają się ogłoszenia o wynajmie mieszkań, często w przystępnych cenach i dobrej lokalizacji

Trzeba być czujnym – niektóre akademiki na stronach OeAD mogą być dużo tańsze przy  wynajmie bezpośrednio u zarządcy akademika (np. WIHAST).

Zakupy najlepiej jest robić w: Lidl, Hofer, SPAR. Uwaga! O godzinie 18 w sobotę wszystkie sklepy są zamykane i następna szansa na zakupy jest dopiero w poniedziałek!

WU Ball 2016 w Hofburgu

WU Ball 2016 w Hofburgu

TRANSPORT: 

– Bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny — autobusy, metro, tramwaje, kolejki miejskie, łącznie z połączeniami nocnymi (autobusy + pt-nd metro operujące całą dobę)
– Karta semestralna na komunikację miejską – 75 lub 150 EUR (75 EUR dla mieszkańców Wiednia, najlepiej najpierw załatwić „Meldezettel” (zameldowanie) i z otrzymanym potwierdzeniem udać się po zakup tańszego biletu)
Jugend Vorteilscard — Karta zniżkowa na koleje austriackie (z niższą zniżką również na zagranice), koszt 20 EUR, uprawnia do przejazdów za połowę ceny na terenie całej Austrii + 25% zniżki na koleje niemieckie
– Przejazdy w ramach oferty SparSchiene – pojedyncze wybrane przejazdy o konkretnych godzinach za ułamek ceny wyjściowej (9-29 EUR w zależności od długości odcinka).

Wiener Eistraum – lodowisko przed ratuszem wiedeńskim

Wiener Eistraum – lodowisko przed ratuszem wiedeńskim

ROZRYWKA:

Najlepsze puby i kluby?  Schwedenplatz, dużo klubów z muzyką elektroniczną.

Kawiarnie? Warto odwiedzić jedną ze znanych kawiarni np. Sacher Hotel/ Cafe Central/ Cafe Mozart i zamówić typową Wiener Melange z Sacher tortem lub Apfel-/Topfenstrudel.

Restauracje? W wielu restauracjach w godzinach około obiadowych występuję „Menu” – pełny, trzydaniowy obiad w cenie około 7-10 euro

Kina, teatry, muzea? do Musikverein oraz Staatsoper możliwy jest zakup biletów stojących za odpowiednio 5 euro i 3 euro w dzień przedstawienia – należy tylko pojawić się około 1,5h wcześniej i odstać swoje w kolejce 😉 W kinach bilet można zakupić już od 6 euro, oferta kin jest bardzo ciekawa, filmy wyświetlane z napisami.

Top of Salzburg – wspomnienie z wycieczki narciarskiej EBN do Zell Am See

Top of Salzburg – wspomnienie z wycieczki narciarskiej EBN do Zell Am See

WARTO WIEDZIEĆ – Dodatkowe sugestie / uwagi / rady:

CEEPUS – a b s o l u t n i e polecam – warunki finansowe nieporównywalne z Erasmusem 😉

W semestrze zimowym:

–  jak najszybciej po przyjeździe: wizyta w wiedeńskich ogrodach i parkach, by móc je zobaczyć w okazałości (jesień nadchodzi szybko!) oraz w wiedeńskim parku rozrywki Prater (większość atrakcji jest czynna do końca października)

– grudzień: obowiązkowy tour po „Weihnachtsmarkt’ach” rozsianych po całym mieście

– styczeń: wizyta na lodowisku przed ratuszem, obowiązkowa wizyta na jednym z mnóstwa wiedeńskich bali, które są wizytówką i tradycją miasta!

–  Wyprawy piesze – w niedalekiej odległości od Wiednia znajduję się wiele tras górskich, pieszych o różnych poziomach trudności

–  Salzburg i Innsbruck – MUST SEE

–  Przejażdżka do Bratysławy autobusem RegioJet za 2 euro w obie strony 😉

–  Wycieczki organizowane przez organizację EBN (szczególnie wyjazd narciarski do Zell am See): dobrze zorganizowane wyjazdy w niewygórowanych cenach, trzeba być szybkim, by złapać miejsce!

–  absolutnie polecam przyjechać wcześniej niż wraz z datą rozpoczęcia zajęć. Ja niestety ten „błąd” popełniłam, myśląc, że na początku przecież będzie się dużo działo. BŁĄD

Niestety tutejszy EBN(Erasmus Buddy Network) wychodzi prawdopodobnie z założenia, że większość Erasmusów przyjeżdża wcześniej na 3-tygodniowy płatny program kulturalny lub kurs języka niemieckiego i wtedy organizowane są różne eventy, które w zasadzie kończą się wraz z rozpoczęciem zajęć. Brak tradycyjnego „Welcome weeka” czy imprez zapoznawczych daje w kość. Potem szukać znajomych należy samemu, na uczelni, na stronach, w akademiku, co nie jest takie proste, gdy większość zajęć ma się z tubylcami po niemiecku, dla których to są po prostu kolejne zajęcia, które muszą odhaczyć…

Ottakringer na Grosser Otter

Ottakringer na Grosser Otter

UFF! To tyle! Mam nadzieję, że moje wspomnienia i wskazówki okażą się pomocne każdemu kto myśli o wyjeździe do Wiednia czy innego miejsca w Austrii. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu! olga.kaleta1@gmail.com

Olga 🙂Air Jordan VII 7 RetroNike

1 Comment on CEEPUS w Wiedniu

kaka said : 7 years ago

napsiz do mnie mam pare pytan :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.