Skandynawska przygoda – Velux w Danii!

Jeżeli rozważasz opcję wyjazdu na wymianę studencką i interesuje Cię region skandynawski, to gorąco polecam wyjazd do Kolding w Danii w ramach programu VELUX.

5

Kolding to przepiękne miasto w południowej Jutlandii, które leży ok. 75 km od Odense. Miasto znajduję się także 30 min. od najbliższego lotniska w Billund oraz ok. 3 godz. od Kopenhagi (jeżeli ktoś podróżuje pociągiem). Do najważniejszych zabytków miasta można zaliczyć Zamek Królewski Koldinghus, Kościół Św. Mikołaja oraz Muzeum Sztuki Trapholt. Jest to jedno z największych miast w Danii z malowniczymi widokami oraz przepięknym centrum miasta 🙂

4

3

IBA (International Business Academy)

Kilka słów o IBA. Jest to na pewno bardzo nowoczesna uczelnia, czego odzwierciedleniem jest sposób nauczania. Jeżeli wolicie bardziej praktyczne podejście do zajęć, z naciskiem na case studies i prezentacje, to z pewnością będziecie megazadowoleni. Nauczyciele mają świetne podejście do studentów i do każdego z nich można zwracać się po imieniu. Są zawsze pomocni i de facto ciężko jest nie zdać jakiegokolwiek przedmiotu. W dodatku poziom wykładów w języku angielskim jest bardzo wysoki, jest to według mnie duży atut tej uczelni. System ocen jest zupełnie inny niż w Polsce, w skrócie najwyższą oceną pozytywną jest 12, a najniższą -3. Wygląda to dosyć dziwnie, ale osobiście jeszcze nie spotkałam nikogo, kto zdobyłby najniższą ocenę. Ogólnie wszystkie semestry letnie zaczynają się w sierpniu, a kończą w styczniu.

Czas wolny

Więc teraz chyba najważniejsza kwestia, co ciekawego można robić w Kolding. Od razu na wstępie mogę szczerze powiedzieć, że w Kolding nigdy nie ma nudy. Każdy student IBA ma darmowe wejście do klubów Craizy Daisy i TS. Co tydzień organizowane są zawody w Beer ponga, gdzie na zwycięzców czekają nagrody 😀 A za dnia? Można się wybrać  na plażę, w moim przypadku (mieszkałam przy IBA) to było tylko 20 min. pieszo. Dla ambitnych, którzy lubią wysiłek fizyczny, co roku w Kolding organizowany jest maraton, w którym bierze udział wielu studentów IBA. Koniecznie trzeba się wybrać do Odense i odwiedzić Dom Andersena, no i przede wszystkim trip do Legolandu. Legoland znajduje się w Billund, czyli niecałą godzinę drogi autobusem i gorąco polecam jego odwiedzenie. Można tam super spędzić dzień ze znajomymi i cofnąć się do czasów dzieciństwa:) A na weekend? Kolding znajduje się blisko granicy z Niemcami, więc weekendowy wypad do Hamburgu jest jak najbardziej możliwy. To tylko 3 godziny drogi, a w Hamburgu jest zawsze mnóstwo atrakcji. Oczywiście można też wybrać się do Kopenhagi, która jest jednym z najpiękniejszych miast w Danii. Miejsc do odwiedzania nie brakuje, więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

1

2

Życie w Kolding

Pewnie wielu z rozważających opcję tego wyjazdu boi się wysokich kosztów życia. Życie w Skandynawii rzeczywiście nie jest tanie, aczkolwiek Dania i tak jest jedną z najtańszych opcji. W kwestii zakwaterowania, według mnie bardziej opłaca się wynająć większe mieszkanie 4 pokojowe na 4 osoby, wtedy koszty znacznie maleją nawet do 1800 DKK (ok. 240 euro), co nie odbiega cenowo od kosztów wynajęcia pokoju w innych państwach Unii Europejskiej. Jeżeli dobrze rozporządzacie finansami to kwota 600 euro na miesiąc spokojnie wystarczy. Jedzenie nie jest wcale takie drogie, wystarczy pamiętać o promocjach w Netto i jest ok. Alkohol w Danii jest dosyć drogi, ale średnio raz w miesiącu  ktoś jedzie samochodem do Flensburgu (miasto na granicy Niemiec i Danii), więc my zawsze robiliśmy większe zakupy tego typu po stronie niemieckiej i nie wychodziło nas to zbyt drogo. To, za co pokochałam Danię, to łatwość porozumienia się z KAŻDYM. Nawet starsi ludzie mówią perfekcyjnie w języku angielskim, więc pod tym względem nie ma najmniejszego problemu. A w dodatku państwo sponsoruje kurs języka duńskiego, dla tych którzy chcą bliżej poznać ten język.

Podsumowując, jeżeli interesuje Cię Skandynawia, to zachęcam do odwiedzenia Kolding. Dla mnie była to niesamowita przygoda, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że Dania jest państwem, w którym chciałabym zamieszkać 🙂

Kinga R.

Racing ArchivesKlær Nike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.