Malownicza Finlandia

[view original version]

Cześć! Jestem studentką z Finlandii i przyjechałam do Krakowa na wymianę studencką. Z tego co wiem, niektórzy z was również myślą o  takim wyjeździe i nadal zastanawiają się, który kraj wybrać. Osobiście uważam, że każde miejsce ma swoje własne pozytywne cechy. Moim celem jest pokazanie Wam zarówno dobrych stron Finlandii jak i tych trochę mniej pozytywnych. Nie jestem z pochodzenia Finką, jestem studentką zagraniczną mieszkającą i uczącą się w Finlandii, więc mogę was zapewnić, że będę jak najbardziej obiektywna opowiadając o tym kraju.

Na początek mały test z geografii. Czy wiecie gdzie leży Finlandia??

Może pytanie to wyda Wam się głupie, ale uwierzcie, że bardzo często ludzie po prostu nie mają pojęcia. W razie wątpliwości – Finlandia jest krajem z bloku skandynawskiego, czyli grupy krajów usytuowanych niedaleko Arktyki. A to oznacza, że wybierając się tutaj musicie spodziewać się chłodu i długiej zimy.

Winter

Autumn

Jeśli nie jesteście entuzjastami zimy, polecam żebyście przyjechali do Finlandii raczej w semestrze jesiennym. Jednak to właśnie zima jest jedną z głównych atrakcji Finlandii. Jeżeli lubisz jeździć na nartach, łyżwach lub snowboardzie – Finlandia może Ci to wszystko zapewnić. Kraj ten jest piękny także w innych porach roku, zwłaszcza latem i jesienią, ponieważ są tutaj ogromne rezerwaty przyrody, tysiące jezior, lasów…  Miejsca te oferują wiele atrakcji jak na przykład: wspinaczkę, kolarstwo, wędkarstwo, jazdę konną czy nordic walking… Będąc w Finlandii nie warto zostawać w domu, lepiej wyjść na zewnątrz i odkrywać wspaniałą przyrodę.

Lakes

Następną kwestią, którą chcę poruszyć jest fińska kultura. Muszę jednak przyznać, że nie jest ona tak bogata jak kultura w niektórych południowych krajach. W Finlandii niewiele z tradycji przetrwało do dzisiejszych czasów. Jest to, zwłaszcza w dużych miastach, raczej dość młody, nowoczesny i odrobinę przemysłowy region. Typowi Finowie są raczej nieśmiali, przez większość czasu powściągliwi, więc trzeba mieć dużo odwagi żeby przełamać pierwsze lody. Ponadto szanuje się tutaj prywatność i indywidualność. Jeśli Twój fiński współlokator zapyta Cię o pozwolenie gdy będzie chciał zaprosić znajomych – nie bądź zaskoczony. I pamiętaj, żeby zrobić to samo gdy Ty przyprowadzasz swoich przyjaciół. Ostatnią rzeczą, choć nie mniej ważną, jest fińska „kultura picia” i popularność saun. Finowie mają w zwyczaju rozmawiać przy piwie lub wódce a także relaksować się w saunach. Najlepszy sposób na poznanie Finów – wziąć piwo, iść do sauny i rozmawiać o metalu (uwielbiają ten rodzaj muzyki!!)

 A teraz nadszedł czas na te trochę mniej pozytywne rzeczy czyli standard życia. Jak pewnie wiecie, Skandynawia jest jednym z najdroższych regionów na świecie. I jeśli mam być z Wami szczera – to prawda! Jeśli jesteście przyzwyczajeni do niskich cen, które są w Polsce, możecie doświadczyć cenowego szoku gdy tam się wybierzecie. Ponieważ Finlandia samodzielnie wytwarza bardzo niewiele produktów, prawie wszystko musi importować przez co ceny są naprawdę wysokie. Paradoksem jest jednak fakt, że produkty lokalne są nawet kilka razy droższe niż te importowane. Ale dobrą stroną wyborów fińskich jest to, że są warte wydanych pieniędzy (dotyczy to w szczególności usług). Idąc do restauracji za obiad zapłacisz odrobinę drożej, ale obsługa na pewno będzie bardzo dobra, a jedzenie – najwyższej jakości. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Finlandii nie musisz dawać napiwku aby być dobrze obsłużonym. Płacąc wysoką cenę za rzeczy lub usługę należy Ci się aby była ona najlepsza. Kolejną istotną rzeczą, z punktu widzenia mieszkania w Finlandii, jest to, że czynsz zawiera wszystko: prąd, wodę, Internet… Ma to , moim zdaniem, większy sens, bo wiem dokładnie jak dużo miesięcznie muszę wydać na czynsz, a poza tym mogę przyjmować przyjaciół jak długo chcę, bez martwienia się o wysokie rachunki. Z tego co wiem, studenci z wymiany zazwyczaj wydają na czynsz w przybliżeniu 200-400 euro za miesiąc.

Helsinki

Wreszcie, atrakcje w Finlandii. Finlandię cechuje sztuka współczesna, więc jeśli jesteś jej fanem, warto odwiedzić tutejsze galerie sztuki. Jest tu także wiele zamków i fortec z okresu średniowiecza, które nadal są w prawie nienaruszonym stanie.

Sea Fortress

Sea Fortress

Będąc w Finlandii można zobaczyć fiński archipelag, czyli grupę tysiąca małych wysepek. Ponadto pociągiem można wybrać się na północ aby odwiedzić dom Świętego Mikołaja w Laponii, a także zobaczyć Zorzę Polarną, która nie jest widoczna w żadnym innym miejscu na Ziemi.

Lapland

 Jeśli uznasz, że zwiedziłeś wystarczająco dużo miejsc w Finlandii, możesz popłynąć statkiem do Szwecji czy Estonii lub pociągiem dotrzeć do Rosji. A jeśli zechcesz doświadczyć fińskiego, dzikiego życia nocnego na pewno nie będziesz rozczarowany setkami barów i klubów porozrzucanych po miastach.

Podsumowując, jeśli lubisz być blisko natury, uwielbiasz sport, podróże i alkohol, koniecznie przyjedź do Finlandii. Chociaż może to nie będzie ”najlepsze” miejsce, inne niż typowe kierunki wyjazdów zagranicznych do których należy Hiszpania, Francja czy Włochy, pobyt tutaj może zmienić się w naprawdę interesujące doświadczenie. Dopóki będziesz razem z innymi studentami ze swojej wymiany, możesz być pewien, że na pewno nie będziesz się nudzić. It will always be legendary…

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące Finlandii, napisz do mnie na baoquyenvt@yahoo.com . Zrobię co w mojej mocy, żeby Ci pomóc 😉

Quyen

AdidasNike Air Jordan Retro 1 Red Black White – Buy Air Jordan 1 Retro (white / black / varsity red), Price: $60.85 – Air Jordan Shoes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.