A jak… Ateny!!

[view original version]

Ateny, stolica słonecznej Grecji. Hałaśliwe i chaotyczne z zewnątrz, pełne starożytnych cudów i zabytków od środka. Połączenie mitologii i historii,  miejsce narodzin demokracji. Najlepiej odwiedzić Ateny wiosną lub jesienią, gdy temperatura nie jest tak wysoka jak latem. Jednak jeśli gorąco wam nie przeszkadza to znacznie łatwiej poruszać się po Atenach właśnie latem, gdy większość mieszkańców na czas wakacji opuszcza miasto i udaje się na wyspy lub do innych ośrodków wypoczynkowych.

Plaka

Plaka

Najbardziej popularne miejsce w Atenach? Oczywiście Akropol. Zbudowany na wysokiej skale, przepełniony religijnymi i historycznymi zabytkami. Cudowne miejsce zarówno do odwiedzenia jak i zrobienia sobie zdjęć z pięknym krajobrazem. Myślę, że w tym miejscu dużo łatwiej było antycznym grekom zbudować cywilizację!

Partenon

Partenon

A który plac jest najbardziej charakterystyczny dla całej Grecji? Plac Syntagma! Znajduje się tam Parlament oraz na pobliskiej ulicy Ermou – dziesiątki sklepów i kawiarni. Parlament otoczony jest przez Ogród Narodowy –  bardzo przyjemne miejsce na spacer,  gdzie nawet można karmić ptaki! Co godzinę przed gmachem parlamentu odbywa się ceremonia zmiany warty, która jest sprawowana przez Gwardię Prezydenta ( po grecku – tsolias!). Koniecznie zrób sobie z nimi zdjęcie – można koło nich pozować (gdyż podczas wykonywania warty stoją na baczność), ale nie wolno ich dotykać!

tsolias

Myślę, że życie nocne w Atenach jest jednak odrobinę bardziej interesujące, więc porozmawiajmy o nim… Dzielnica Gkazi jest najlepsza! Są tam różnego rodzaju kluby i bary, zawsze jest pełna ludzi. Stacja metra również znajduje się niedaleko w razie jakbyś poczuł się zbyt zmęczony po całodniowym zwiedzaniu i nie miał ochoty na dalszy spacer. Interesująca jest również dzielnica o nazwie Kolonaki  ale trzeba tam płacić za wszystko odrobinę drożej. Jeśli chcesz zobaczyć coś  alternatywnego – wybierz okolicę Exarchia.

gkazi

Gkazi

Teraz czas na morze! Dlaczego nie napić się kawy lub przekąsić coś nad morzem ciesząc się słońcem i wodą? Najlepsze moim zdaniem miejsca na taki wypoczynek to: Mikrolimano i Glyfada. Bez problemu spędzisz tam cały wieczór – są pełne zarówno kawiarni jak i restauracji serwujących ryby i owoce morza. Bardzo dobrym pomysłem jest wycieczka (niespełna półgodzinna podróż wodolotem!) do prześlicznych wysp Aegina i Salamina.

Mikrolimano

Mikrolimano

Nie lubisz morza? Wydaje się raczej niemożliwe, jednak zamiast na plaże możesz wybrać się w góry. Noszą nazwę Parnitha a ich najwyższy szczyt ma 1413 m n.p.m. W zimę pokryte są śniegiem. Góry są bardzo przyjemnym miejsce na piknik, a jeśli będziesz miał szczęście zobaczysz żyjące w tamtejszych lasach jelenie. Dotrzeć tam można samochodem, busem lub kolejką linową, która podwiezie Cię prosto do kasyna znajdującego się na szczycie.

cable car

I najlepsze na sam koniec. Koniecznie spróbuj greckich potraw souvlaki i tzatziki! Na pewno je pokochasz! Znajdziesz je bez problemu – po prostu podążaj za zapachem!

souvlaki

Tak więc, nie wahaj się i odwiedź Ateny! Pamiętaj, że ceny bardzo spadły w ostatnich latach więc jest to kolejny dobry powód aby tu przyjechać!

Z przyjemnością odpowiem na wszystkie wasze pytania!

AthensLove

Steven
stevetsakos@gmail.com 

Adidas Crazy Light『アディダス』に分類された記事一覧

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.