Chorwacja? Koniecznie Rijeka!


Rijeka z lotu ptaka

 [view the original version]

   Rijeka to miasto portowe usytuowane nad północnym Adriatykiem, w zachodniej części Chorwacji. Pomimo relatywnie niewielkiej liczby  ludności (ok.  130 tysięcy) w mieście jest bardzo dużo studentów (ponad 20 tysięcy). Nowo wybudowany (choć jeszcze nieukończony) kampus uniwersytetu składa się z kilku kolegiów, punktu obsługi studenta, parku technologicznego oraz stołówki. Pozostałe budynki umiejscowione są w mieście, z wyjątkiem katedry Zarządzania w Turystyce, która znajduje się w pobliżu Iki.  Jedną z rzeczy, którą warto posiadać jest studencka Xcard (popularnie zwana „x-ica“ [czyt. „iksica“, dzięki której można jeść w studenckich stołówkach z 70% zniżką.

Budynek uniwersytetu

Budynek uniwersytetu

W czasie zimy życie studenckie jest skoncentrowane w okolicach centrum oraz kilku miejscach na obrzeżach miasta. Odbywa się tu kilka ciekawych wydarzeń, jak np. koncerty, imprezy karnawałowe („Riječki karneval“  – trzeci na świecie pod względem wielkości), a także tradycyjnie zorganizowane kiermasze.

Rijeka nighlife

Miasto nocą

Najlepszym czasem na przyjazd do Rijeki jest semestr letni. Jako że miasto jest położone nad morzem, ciepła pogoda sprawia, że aż chce się choć chwilę popływać w Adriatyku. Wtedy również wiele miejsc wokół Rijeki budzi się do życia i oferuje nam liczne imprezy, noce rybackie i inne eventy. Tutaj możecie spróbować typowych lokalnych potraw i napojów.  W czerwcu ma miejsce  regaty żeglarskie zwane Fiumanka.

Regaty żeglarskie - Fiumanka

Regaty żeglarskie – Fiumanka

W pobliżu Rijeki odbywa się również Noc Bakaru. Podczas tego święta mają miejsce symulowane bitwy na statkach i na lądzie. Towarzyszą temu wybuchy i fajerwerki.

Noc Bakaru

Noc Bakaru

  W porównaniu z Polską ceny żywności są wyższe, za to ceny wynajmu – niższe. Więc w pewnym stopniu koszty utrzymania są podobne. Jednym z typowych dań, które spożywamy jest Burek (mięsny lub serowy placek z robiony z warstwowego ciasta filo) i jest to nasz odpowiednik zapiekanki.

   Rijeka nie jest bardzo turystycznym miejscem. Jednym z wyższych punktów widokowych jest fort Trsat oraz klasztor Augustianów. Inne atrakcje są mniej monumentalne, ale w sąsiednich  miastach można znaleźć wiele interesujących miejsc. Również w górach w okolicy Rijeki znajduje się niewielki kurort narciarski, oddalony tylko o 45 minut jazdy od morza. Nieopodal jest również park narodowy Risnjak. Nie można również pominąć Istrii, jednej z najbardziej atrakcyjnych części Chorwacji, która znajduje się blisko Rijeki:)

Filip
fzivotic@gmail.com

ADIDASAir Force 1 Sage Low

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Twój email nie zostanie opublikowany na stronie.